Ai na tregon në 3 minuta se çfarë do të thotë të jetosh me Çrregullim Obsesiv

Ajo quhet Damian Alcolea, është një aktor spanjoll dhe vuan nga çrregullimi obsesiv kompulsiv. Ky çrregullim mendor është jashtëzakonisht i paaftë. Në pak çaste do të shihni dhe dëgjoni fjalimin që Damián mbajti më shumë se një vit më parë në një ngjarje TEDxMadrid dhe që unë tani e kam takuar falë faqes së internetit të Upsocl.

Leksioni i tij është i gjatë vetëm 3 minuta, por ato janë plot emocione.

Duket se Damien ka dy objektiva në konferencë: t'i zbulojë botës se ka OCD (Çrregullim Obsesiv Kompulsiv) dhe në këtë mënyrë të ndihet i lirë "duke dalë nga dollapi"; dhe objektivi i dytë, për ta bërë audiencën të vetëdijshme se është e nevojshme të ndalohet stigmatizimi i sëmundjeve mendore:

Për të parë se si vepron një person me çrregullim obsesiv, thjesht shikoni filmin «Më e mira e pamundur», Unë e rekomandoj atë ... por Nëse doni të shihni një person të vërtetë në krizë të plotë shikoni:

Vajtim për të qeshurat e njerëzve që regjistrojnë këtë skenë.

Damián Alcolea ka shkruar një libër me titull "Dollapë" në të cilën përmes një alter ego ai rrëfen përvojat e tij me këtë sëmundje. Mund ta blini në Amazona.

3 të dhëna statistikore për këtë sëmundje.

1) OCD shpesh është një sëmundje kronike, rikthyese. Për fat të mirë, ka gjithnjë e më shumë trajtime efektive për të ndihmuar njerëzit me OCD.

2) OCD prek burrat dhe gratë në mënyrë të barabartë.

3) OCD zakonisht fillon gjatë adoleshencës ose fëmijërisë së hershme; të paktën një e treta e rasteve të të rriturve OCD filluan në fëmijëri.


8 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jorge Pesante dijo

  Ekspozim i shkëlqyeshëm.

 2.   anonim dijo

  NUK VUAJ POR PARTNERI IM ESHTE OCD DHE ISSHT SHUM D E VSHTIR T TO KUPTOJ. NUK E DI SI T’I NDIHMOJ, Ai I LAR DARST E tij ÇDO Kohë që Lau trupin e tij me zbardhjen, merr çdo herë xhel. NESE SHIKONI NJE NJERI NDRYSHME NGA Rrobat në çdo kohë kur të arrij, ai nuk dëshiron të më përshëndes derisa të kam ndryshuar, sepse rrobat e mia janë të lezetshme dhe tashmë banjo nuk është e mirë dhe nuk është SI E PIKON T TO TRAJTOJ OF P OFR TAT IMITUAR APO SE FILMIJA IM MUND T S VUAJ NGA KETA ÇRREGULLIM

  1.    Cathy dijo

   Grua, por kjo është gjenetike ... Do të ishte turp nëse djali juaj e trashëgon atë ... duhet të kishit menduar më parë për të krijuar një familje me një person me aftësi të kufizuara ... fat

   1.    Cristian dijo

    Cathy, më falni për komentin tuaj, deri më sot nuk është provuar që OCD është e trashëgueshme dhe do të ishte një paaftësi në rast se ky çrregullim shkakton vështirësi në kryerjen e detyrave të përditshme. Një gjë tjetër, një person që ka këtë çrregullim, nuk ka të drejtë të krijojë një familje? Me fat

    1.    Mariella Siri dijo

     Cathy… mijita, nuk kuptove asgjë!

   2.    Alberto dijo

    Isshtë një mani, jo një paaftësi. Ata thjesht kanë nevojë për mirëkuptim dhe dashuri. Shtë një koment i ngathët.

   3.    Ann dijo

    Ky koment nuk është në vend, ju duhet ta jetoni atë ose të keni dikë për ta kuptuar ose mendoj se keni një problem, apo jo? nuk jeni empatik.

   4.    Lau dijo

    Clown, çfarë ndodh që një person me OCD nuk mund të ketë fëmijë? Copë e paarsimuar, çfarë turpi komentesh që nuk të mban një jetë e vështirë për ty