Kritika ime ndaj "Siç mendon një njeri"

Kritika ime ndajDje ndërsa bëja shëtitjen time të zakonshme po dëgjoja librin e audios Siç mendon një njeri. Mezi prisja ta mbaroja. Nuk mund të shihja një mënyrë për të shkuar në shtëpi për të hequr kufjet e mia. Për më tepër, ajo dëmtoi udhëtimin tim.

Shtë një nga librat më të rëndësishëm për motivimin. Sidoqoftë, ekziston një detaj i vogël. Isshtë një libër që u botua në vitin 1903. trueshtë e vërtetë që ka libra të vjetër që nuk humbin forcë me kalimin e viteve, madje fitojnë në virtyte. Siç mendon një njeri jo se ka humbur forcën. Ajo që ndodh është se ajo është "plagjiarizuar" nga pothuajse të gjithë librat mbi motivimin.

Në jetën time kam lexuar shumë libra të ndihmës vetjake dhe motivuese. Pas kaq shumë kohësh, shumë pak libra do të binin në sy. Kjo është arsyeja pse pas dëgjimit Siç mendon një njeri E gjeta të përsëritur ad nauseam. Isshtë shkruar shumë mirë dhe thotë gjëra shumë të rëndësishme, por ideja kryesore e librit, me mendimet tona ne mund të ndryshojmë jetën tonë, ka qenë lajtmotivi i psikologjisë gjatë gjysmës së dytë të shekullit të XNUMX-të me shfaqjen e psikologjisë njohëse. Pjesa tjetër ka qenë më shumë e njëjtë: fuqia e mendjes sonë.

me siguri Siç mendon një njeri Ai ishte pionier në këtë botë motivimi. Pjesa tjetër ka ardhur përveç kësaj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

8 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Angelica Maria Trajnon Valdivieso dijo

  Ne duhet ta lejojmë veten të ndihmohemi pasi që në këtë mënyrë do të avancojmë më tej në jetë, në një moment të jetës sonë do të kemi nevojë për ndihmën e dikujt, është tek ne që ta refuzojmë, prandaj duhet t'i dëgjojmë me kujdes këshillat që ata na japin gjatë rrugës sepse gjithmonë do të ketë një moment për t'i vënë ato në praktikë, ..

 2.   Angelica Maria Trajnon Valdivieso dijo

  vetëm ne kemi fuqinë të fundosemi ose të notojmë, ruajtësi i jetës janë mësimet dhe përvojat që kemi jetuar të cilat do të na ndihmojnë të shfaqemi në jetë për të avancuar çdo ditë hap pas hapi pa nxitim por as pa qetësi, Fuqia e mendjes është diçka shumë e fortë dhe të menduarit pozitiv është se ne do të bëjmë mirë dhe ne do të tërheqim gjëra dhe njerëz me vipa të mirë dhe pozitivë, pranimi i ndihmës së dikujt nuk na bën më pak të aftë për të zgjidhur problemet tona, varet nga ne që të refuzoni atë ose pranoni të mirën që ata na ofrojnë ose përmes një përvoje të jetuar të një personi tjetër ose përmes këshillave ose anekdotës

 3.   Angelica Maria Trajnon Valdivieso dijo

  Mos lejoni që mendja juaj të dominojë trupin tuaj, përpiquni të gjeni ekuilibrin në ato momente dhe do të shihni se është e pabesueshme se si me mendjen tuaj mund të shëroni shumë sëmundje që nganjëherë i shoqërojmë me probleme shëndetësore dhe rezulton se ato janë frikë dhe frikë fshehur në nënvetëdijen tonë që ne reflektojmë dhe simptomatike të sëmundjeve, dhimbjeve të kokës, etheve, ndër të tjera dhe nëse nuk e kontrollojmë atë me kohë ato mund të kthehen vërtet në probleme shëndetësore, kështu që kontrolloni mendjen tuaj dhe përqendrohuni në gjëra pozitive dhe produktive .... gëzimi të mjedisit tuaj që njerëzit kërkojnë të ndajnë me ju, jo se ata ikin dhe ju shmangen, përkundrazi se janë ata që ju mbajnë pranë tyre për një kohë më shumë.

 4.   Anglisht dijo

  Ndihma më e mirë që mund të marrim është ndihma shpirtërore që vjen nga lart, Zoti është ai që lëviz gjithçka

  1.    anonim dijo

   Zoti nuk ekziston, e gjithë feja është shpikur nga njeriu. Nëse ka një zot, është përtej kuptimit tonë në të njëjtën mënyrë që një krimb nuk është i vetëdijshëm për universin. (është një shëmbëlltyrë). Shumë njerëz jetojnë pa besuar në Zot dhe po ecin shumë mirë. Dhe shumë thonë se besojnë në Zot dhe janë hipokritë dhe të rremë. Në të gjitha vitet e mia të jetës nuk njoh një person të vetëm që plotëson të gjitha urdhëresat e një feje.

   1.    Tam dijo

    Zoti nuk ekziston? Zoti është dashuri ne do të zgjedhim rrugën për të shkuar dhe për të bërë mirë apo të keqe që ai gjithmonë do të na dojë Zoti i barabartë me dashurinë është ajo që do të thotë që ne duhet të respektojmë secilën ide të secilës por më duket mungesë respekti për atë që ka eja jetën dhe më pas kërko ndihmë në këto vende, njerëz si ti, nuk do të ekzistojnë për ty, por kushdo që ka dashuri, të gjithë kirurgët

 5.   Ninoska dijo

  Daniel, unë do të doja të jepja një libër të mirë të ndihmës vetjake për një të ri 21 vjeç, do të doja të dija nëse mund të më ndihmoni dhe të rekomandoni një të tillë.
  Unë mbetem i vëmendshëm ndaj komenteve, shumë faleminderit

  1.    Daniel dijo

   Përshëndetje Ninoska, nëse do të duhej të zgjidhja një do të ishte kjo: "Kërkimi i Njeriut për Kuptim" nga Viktor Frankl.

   Një përshëndetje.