Libra mbi Vetëpërmirësimin: E dëmshme apo e dobishme?

A mund të jetë libra mbi vetë-përmirësimin jo të shëndetshëm ose zhvillimin personal për disa njerëz?

Disa mendojnë kështu. Imagjinoni dikë që ka mësuar të jetojë jetën e tij në një mënyrë të kënaqshme dhe papritmas vendos të shkojë më tej. Ju filloni të ëndërroni për qëllime të mëdha dhe filloni të motivoni veten për t'i arritur ato. Si rezultat i kësaj, ai vendos të ndërmarrë rreziqe të caktuara dhe fillon të ndryshojë stilin e jetës. Ju mund të përballeni me humbje dhe zhgënjime që dëmtojnë vetëvlerësimin tuaj dhe bëjnë një dëm psikologjik.

libra për përmirësimin e vetvetesKa njerëz që mendojnë se librat vazhdojnë përmirësimin e vetë ata mund të bëjnë mrekulli për disa. Sidoqoftë, ato mund të shkaktojnë humbje, stres dhe zhgënjim për shumë të tjerë.

Librat për vetë-përmirësimin janë të dobishëm

Të tjerët mendojnë se njerëzit që ndjekin qëllimet e tyre pa besimin se do t'i arrijnë ato janë ata që përfundojnë duke marrë vendime të këqija dhe të dëmshme. Ashtë mungesë bindjeje.

Ka njerëz që janë jashtëzakonisht të vendosur për të pasur sukses dhe për të kërkuar të gjitha. Ata nuk duan të kalojnë 60 vjet duke treguar histori rreth "Unë mund të isha i pasur nëse do të kisha ..."

Nëse bëni diçka thjesht sepse dikush thotë ta bëjë ose sepse ju rekomandohet, në vend që ta kuptoni vetë, atëherë mund të jetë "e rrezikshme".

Ju mendoni se është më mirë të pendohesh për diçka që ke bërë sesa për diçka që nuk e ke bërë. Gjithashtu, mendja e shëndoshë vazhdon të luajë një rol të madh në tretjen e librave të tillë. Problemi i vetëm këtu është se "Mendja e shëndoshë nuk është aq e zakonshme sa më parë".

Kështu që idiotët mund të shkatërrojnë jetën e tyre.

Sa herë që bëj diçka dhe kam frikë, them me vete 'Cila është më e keqja që mund të ndodhë? A mund të vdes për ta bërë atë? Jo Kështu që unë do ta bëj nëse fitimi i mundshëm që mund të bëj është mjaft i madh. Duhet të jeni të sigurt dhe të dini se çdo problem ka një zgjidhje.

Duhet provuar bëni gjëra të reja me pak mençuri.

Çdo individ është unik, me talente, qëllime, tipare të personalitetit dhe përvoja të ndryshme. Nuk është mirë të jesh një "kopje" e verbër e dikujt tjetër. Sidoqoftë, nëse i rregulloni qëllimet tuaja për t'iu përshtatur veçantisë, ritmit, mënyrës së jetesës dhe mjeteve tuaja, mund të jeni shumë të suksesshëm. Ashtë një fakt që njerëzit janë unikë dhe ajo që ka punuar për dikë mund të funksionojë ose nuk mund të funksionojë për të tjerët. Secili individ duhet të vendosë nëse e dëmton apo i sjell dobi.

Ju nuk mund t'i hidhni të gjitha këshillat që merrni nga librat e vetë-ndihmës. Librat e vetë-përmirësimit nuk janë fundi. Ata janë vetëm fillimi për të ndryshuar jetën tuaj. Çfarë Jim Rohn Unë do të thoja, librat janë informacioni. Ato janë një pikënisje.

Unë ju lë një video me frazat Wayne Dyer, një nga autorët më të mirë motivues:


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.