"ADN-ja e rinisë sipërmarrëse", libër i rekomanduar

libër sipërmarrës DNA

10 ushtrime për të përfshirë kodet e reja psikosociale.

Cesar Garcia-Rincon de Castro (2013)

Shkenca na ka bërë të mundur modifikimin dhe riparimin e ADN-së sot. Përparimet në neuroshkencë e bëjnë gjithnjë e më të mundshme modifikimin e qëndrimeve dhe riparimin e modeleve të sjelljes që dëmtojnë qeniet njerëzore.

Vite më parë biologjikja dukej e pandryshueshme dhe e modifikueshme ishte shoqërore. Parashtë paradoksale që sot biologjikja është relativisht e lehtë për tu modifikuar dhe riparuar, dhe disa modele dhe kode shoqërore të trashëguara brez pas brezi, sot qartësisht jofunksionale, vazhdojnë të mbijetojnë fort.

Një nga ato modele ka të bëjë me qëndrimin ndaj punës dhe zhvillimit personal. Në Spanjë zona e rehatshme vazhdon të mbizotërojë kur mendoni për punën ose profesionin e ardhshëm: diçka fikse dhe e qëndrueshme, një kundërshtim dhe për të jetuar që janë dy ditë.

Por ai qëndrim jo vetëm që nuk është funksional në kohën e tanishme, në të vërtetë nuk ka qenë kurrë. Rehatia dhe relaksimi i tepërt shkakton më shumë probleme mendore dhe merr më shumë njerëz tek psikiatri, na tregon Viktor Frankl në "Kërkimi i njeriut për kuptimin", atë tension dhe stres.

Lumturia është përtej ishujve dhe parajsave që na shesin, është në lundrim, në aventura, në rrugë, në vende të tjera.

Ne kemi nevojë për marinarë të rinj (ushtrimi 1), të cilët dinë të konfigurojnë mirë radarin e tyre të mbijetesës (ushtrimi 2), të cilët tërheqin dhe shtyjnë të tjerët të ndërmarrin (ushtrimi 3), të cilët zgjedhin mirë qëndrimet e tyre (ushtrimi 4), të cilët ndalojnë hajdutët e tyre të kohës (ushtrimi 5), shkruajnë skenarin e jetës së tyre (ushtrimi 6), e bëjnë atë në shoqëri të mirë (ushtrimi 7), komunikojnë me trupin e tyre (ushtrimi 8), jini drejtues të shërbimit ndaj të tjerëve (ushtrimi 9) dhe që forcojnë rrjetet sociale (ushtrimi 10).

Në secilin nga ushtrimet unë propozoj 3 hapa:

• Hapi 1: Quhet "eksplorimi i hartës dhe territorit" dhe është një shëtitje në pjesën më teorike të ushtrimit. Në thelb ato janë koncepte thelbësore dhe të domosdoshme të psikologjisë për të funksionuar sot, por të shpjeguara në një mënyrë që është e arritshme për të gjithë.

• Hapi 2: Pasi të dimë se për çfarë teme bëhet fjalë, tani është koha të eksplorojmë brenda secilit "çfarë po më thotë kjo temë", domethënë një eksplorim të brendshëm nga tema, duke kërkuar pikat e forta dhe të dobëta.

• Hapi 3: Kur kemi bërë tashmë eksplorimin e brendshëm dhe të jashtëm të temës, është koha të hartojmë një "hartë rrugore" dhe të përcaktojmë, në mënyrë që të praktikojmë dhe përmirësojmë, për të arritur objektiva konkretë dhe të prekshëm nga dita në ditë.

Padyshim: përvojë - reflektim - veprim Trshtë treshi metodologjik që e bën secilin ushtrim një katalizator të fuqishëm për ndryshimin dhe përmirësimin personal. Vazhdo!

10 ushtrimet që unë propozoj në këtë libër janë si më poshtë:

Ushtrimi 1. Shpëtuar nga zona e rehatisë. Të jesh marinar përballë sfidave dhe sfidave, të kapërcesh qëndrimin turistik ose vëzhgues.

Ushtrimi 2. Vendos radarin tim të mbijetesës. Baza e inteligjencës emocionale është në proaktivitetin tonë përballë emocioneve të këndshme dhe të pakëndshme.

Ushtrimi 3. Përmirësoni magnetizmin tim shoqëror. Forcat e shtytjes dhe tërheqjes shoqërore, sjelljet shprehëse dhe pranuese për të arritur objektivat e të gjithë ndërveprimit shoqëror.

Ushtrimi 4. Zgjidhni qëndrimet e mia. Çelësi është informacioni ose aspekti njohës rreth objektit të qëndrimit: nëse i lëmë të tjerët të na tregojnë se çfarë të mendojmë, ne nuk jemi të lirë ose autonom.

Ushtrimi 5. Kapni hajdutët e mi të kohës. Menaxhimi i kohës, koha cilësore, është thelbësore, sot më shumë se kurrë përballë kërkesave të shumta nga media të shumta.

Ushtrimi 6. Bëhu skenaristi i jetës sime. Në vend që të jem spektator ose aktor i skenareve që të tjerët kanë shkruar, bëhu autori i jetës time, përtërij dhe gdhend rrugën time.

Ushtrimi 7. Jetoni në shoqëri të mirë. Të dish të zgjedhësh miq dhe partnerë të mirë është thelbësore, të njohësh ndryshimet midis miqve të murtajës dhe miqve të plehrave.

Ushtrimi 8. Flisni me trupin tim. Komunikimi jo verbal, ajo që ne shprehim në rrugën e kuptimeve shoqërore në secilën situatë, duke mësuar të menaxhojmë shprehësinë e vet.

Ushtrimi 9. Drejtoni duke ndihmuar të tjerët. Udhëheqësit e mirë kanë qenë gjithmonë në shërbimin dhe ndihmën e të tjerëve, udhëheqjes prosociale kundrejt udhëheqjes autoritare.

Ushtrimi 10. Puna në RED. Çelësat për të punuar si një ekip dhe krijimin e një rrjeti të mirë marrëdhëniesh që ndërtojnë dhe shtojnë vlerë, epoka e re e spiderman kundrejt epokës së vjetër të mbinjeriut.

Libri është në dispozicion në Kindle Amazon:
https://www.amazon.es/dp/B00CXACOMC


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.