Ai sapo kishte mbushur 17 vjeç dhe tregoi tre sekretet e tij për të jetuar të lumtur

Protagonisti i kësaj konference interesante quhet Sam Berns. Fatkeqësisht ai tashmë ka vdekur (rreth tre muaj pas mbajtjes së kësaj konference).

Në të na zbulon filozofia e tij e jetës e cila bazohet në tre pika. Vlen të dëgjohet ky djalë, jeta e të cilit nuk ka qenë e lehtë dhe që nuk e ka penguar atë të jetë i lumtur deri në ditën e fundit të jetës së tij.

Ai flet rreth asaj se si të mos përqendrohesh në kufizimet e tua, çfarë nuk mund të bësh ose të ndryshosh, dhe të përqendrohet në atë që ne mund të bëjmë dhe jemi të apasionuar pas:

Nëse ju pëlqeu kjo video, ndani atë me miqtë tuaj!
[social4i size = »large» align = »align-left»]

Prindërit e Sam, Dr. Leslie Gordon dhe Scott Berns, themeluar Fondacioni i Kërkimit Progeria (Fondacioni i Kërkimit Progeria) në 1999 për të gjetur shkakun, trajtimin dhe kurimin e kësaj sëmundje të rrallë. Fëmijët me Progeria jetojnë mesatarisht 13 vjet.

Në progeria, simptomat e plakjes mund të shfaqen që nga viti i parë i jetës.

Fëmijët, kur të jenë pesë apo tetë vjeç, humbin flokët, rrudhat e lëkurës, vuajnë nga arteroskleroza, osteoporoza ose artriti, sëmundjet e të moshuarve.

Onlyshtë vetëm një person që mbijetoi deri në moshën 26 vjeç. Ishte një djalë me emrin Leon Botha nga Afrika e Jugut. Ai vdiq në vitin 2011 nga ndërlikimet nga Progeria.

Ekziston një rastësi biologjike midis fëmijëve me Progeria dhe plakjes së popullsisë në përgjithësi. Ne të gjithë bëjmë disa progerin, proteina që shkakton sëmundjen në Progeria. Fëmijët me Progeria bëjnë shumë më progerin.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.