Njihni llojet e ndryshme të ngacmimeve

Fatkeqësisht, në shoqërinë e sotme kemi përvojë të ndryshme llojet e ngacmimeve Shumica e tyre njihen si sjellje të dënueshme dhe madje edhe të paligjshme, ka burime në mënyrë që njerëzit që janë të prekur nga kjo lloj situate ta zgjidhin atë në mënyrën më të mirë të mundshme. Tjetra, ne do të analizojmë llojet kryesore të ngacmimeve që dallohen për të qenë më të zakonshmet në shumicën e mjediseve.

Llojet më të shpeshta të ngacmimit

Ne paraqesim një listë të disa prej llojeve më të zakonshme të ngacmimeve që janë njohur gjithashtu nga shoqëria dhe nga institucionet publike si sjellje që mund të ndikojnë seriozisht në jetën e viktimave.

Ngacmimi

Ne e fillojmë listën me një nga llojet më të shpeshta të ngacmimit që është pikërisht ngacmimi, i njohur gjithashtu si anglicizëm ngacmimi.

Në këtë rast ne gjejmë një lojë fuqie në të cilën një ose më shumë njerëz bëhen abuzues përmes frikësimit dhe ngacmimit të viktimës, për sa kohë që ndodh brenda mjedisit shkollor.

në thelb, abuzuesi ndjen kënaqësi përmes vuajtjeve të personit të abuzuar, pasi që krijon një ndjenjë epërsie që plotëson nevojat e tjera që nuk e dini ose që refuzoni ta njihni.

Ngacmimi ose ngacmimi në shkollë është një çështje shumë serioze sepse ngacmimi i vazhdueshëm i një viktime specifike mund të çojë edhe në vetëvrasje në disa raste, kështu që duhet të zbulohet sa më shpejt që të jetë e mundur dhe të sillet në vëmendjen e njerëzve ose autoriteteve që mund të veprojnë dhe zgjidhin situata.

Në përgjithësi, ky lloj ngacmimi do të ndodhë deri në ngacmon çështjet e vetëvlerësimitPra, me këtë ndjenjë epërsie ai përpiqet të plotësojë nevojën për vetëbesim. Përveç kësaj, është gjithashtu mjaft e zakonshme në këto raste që babai ose nëna e ngacmuesit janë figura abuzive, ka përplasje të forta midis prindërve dhe fëmijëve, etj.

Dhe sigurisht, një tjetër tipar është mungesa e vlerave nga ana e agresorit, një problem që zakonisht e ka zanafillën në mungesën e shqetësimit të prindërve për arsimimin e tyre.

Në këtë rast mund t’i gjejmë të dyja ngacmimi fizik si ngacmimi psikologjik, dhe shpesh do të jetë gjithashtu një kombinim i të dyjave.

Ngacmimi në vendin e punës

Diçka e ngjashme gjejmë me ngacmimin në vendin e punës, i quajtur gjithashtu mobing, një lloj ngacmimi që ndodh zakonisht psikologjik, por zakonisht ndjek modelet e ngacmuesit shkollor, domethënë, një person me mungesë vlerash dhe parimesh që mund të ketë një histori të gjatë abuzimi dhe kjo shpesh bazohet në kërkimin e vetëbesimit.

Kjo mungesë besimi në përgjithësi përkthehet në këto raste si frikë se njerëzit e tjerë mund të zënë vendin e tyre ose të refuzohen ose të kufizohen në pozicionin e tyre të punës.

Kjo do të thotë, ky ngacmim zakonisht përqendrohet në frikën e humbjes së asaj që ka ose të mos qenit në gjendje të përmirësohet në punë për shkak të ndjenjës së inferioritetit para viktimës.

Ngacmimi në vendin e punës mund të konsiderohet edhe sjellje kriminalePrandaj, autoritetet që duhet të jenë në krye të situatës duhet të informohen.

Ngacmim seksual

Padyshim që nuk mund të rendisim llojet e ndryshme të ngacmimit nëse nuk përfshijmë ngacmimin seksual, një nga më të njohurit dhe i cili gjithashtu frymëzohet nga kërkimi i ndjenjës së epërsisë ndaj viktimës.

Ne nuk duhet të ngatërrojmë ngacmimet seksuale me përdhunimet, domethënë ngacmimi seksual nuk ka pse të përfshijë asnjë lloj kontakti fizik, por mund të jetë verbal apo edhe përmes gjesteve apo qëndrimeve, dhe natyrisht gjinia nuk dallohet në këtë rast, domethënë, edhe viktima edhe abuzuesi mund të të jenë burra ose gra.

Ashtu si në rastet e mëparshme, ne duhet të jemi shumë të kujdesshëm për të zbuluar ngacmimet seksuale dhe për të zgjidhur problemin sa më shpejt të jetë e mundur, me abuzuesin që ka një përgjegjësi ligjore në këto rrethana për të cilat ata duhet t'u përgjigjen autoriteteve.

Bullying në internet

Dhe për të përfunduar listën tonë të ngacmimit kemi ngacmim në internet, një formë tjetër e ngacmimit që njihet gjithashtu si ngacmim në internet, dhe në thelb është i njëjti ngacmim por, në vend që të kryhet në mjedisin shkollor, ndodh përmes Internetit, në një mënyrë të tillë mënyrë që një ose disa njerëz të sulmojnë tepër një tjetër me qëllim që të dominojnë moralin e tyre dhe t'i lëndojnë ata.

Njihni llojet e ndryshme të ngacmimeve

Bullying në internet shpesh ndodh përmes mediave sociale, duke kërkuar të turpërojë viktimën, duke e fyer atë, duke e ngacmuar dhe madje kërcënuar atë, në mënyrë që jo vetëm që mund të ketë një numër të madh të dëshmitarëve, por edhe gjithçka të jetë e shkruar, dhe viktima mund të raportojë situatën e ngacmimit direkt në rrjetin social vetë, i cili do të jetë ai i ngarkuari për të vepruar në radhë të parë duke kufizuar veprimin brenda mjedisit dhe duke siguruar, nëse është e nevojshme, të gjithë informacionin që kërkohet nga autoritetet në rast se ndërhyn një proces gjyqësor.

Si të merreni me ndonjë nga këto lloje të ngacmimeve

Përballë ngacmimeve, pavarësisht nëse jemi viktimë apo dëshmitar, ne duhet të veprojmë me forcë dhe vendim, pasi që shpesh ngacmuesi është zakonisht një person frikacak dhe që ka këtë lloj sjelljeje për të kënaqur mungesën e besimit të tyre dhe për të fshehur këtë realitet si para të tjerëve ashtu edhe për veten e tij.

Për atë arsye, dëshmitarët si dhe personi i ngacmuar nuk duhet të kenë kurrë frikë të përballen me këtë lloj personi, dhe në rast se ekziston ndonjë lloj dyshimi, autoritetet mund të drejtohen për të filluar një proces të marrëveshjes së ndërprerjes e sjelljes ose, nëse jo, do të hapet një proces gjyqësor që do të vepronte kundër ngacmuesit.

Siç thamë, shpesh ngacmuesi vjen nga një familje e dhunshme, prandaj ndonjëherë është më mirë të procedohet drejtpërdrejt përmes kanaleve gjyqësore, duke shmangur kështu që situata të përkeqësohet.

Dëshmitarët që nuk veprojnë kundër ngacmimit (pavarësisht nga lloji), në të vërtetë po bashkëpunojnë me ngacmuesin, pasi që, nëse një grup është kundër dhe e demonstron atë në mënyrë efektive përpara agresorit, do të jetë e mjaftueshme për të sjellje.

Në çdo rast, Nëse ndiejmë se jemi viktima të ngacmimeve, duhet t'ua bëjmë të njohur njerëzve përreth nesh pa ndonjë frikë dhe turp, pasi që është mënyra më e mirë për të zgjidhur problemin para se të arrijë një situatë më serioze dhe të shkaktojë probleme më të mëdha si për ne ashtu edhe për secilën nga palët e përfshira.


Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Viviana dijo

    Përshëndetje, unë kam qenë viktimë e ngacmimeve seksuale nga një pastor i një kishe Pentekostale. Cfare mund te bej