Mënyra se si e përballojmë stresin ndikon në shëndetin tonë fizik, sipas një studimi

Në kundërshtim me besimin e njohur, situatat stresuese nuk shkaktojnë probleme shëndetësore. Isshtë reagimi i personit ndaj këtyre stresuesve që përcakton nëse do të ketë pasoja negative për shëndetin e tyre.

Kërkimet tregojnë se mënyra se si një person reagon ndaj asaj që ndodh në jetën e tij parashikon kushtet e tij shëndetësore në 10 vjet, pavarësisht nga shëndeti i tij aktual. Për shembull, nëse keni shumë punë për të bërë sot dhe kjo ju vë në një humor të keq atëherë ka më shumë të ngjarë të vuani pasoja negative për shëndetin tuaj 10 vjet nga tani se dikush që gjithashtu ka shumë punë për të bërë sot, por kjo nuk e shqetëson atë.

Stres Hulumtimi studioi lidhjen midis ngjarjeve stresuese në jetën e përditshme, reagimeve të njerëzve ndaj atyre ngjarjeve dhe shëndetit dhe mirëqenies së tyre 10 vjet më vonë.

Specifike, studiuesit anketuan 2.000 njerëz me telefon çdo natë për tetë net rresht në lidhje me atë që u kishte ndodhur atyre në 24 orët e fundit. Ata pyetën se si e kaluan kohën e tyre, gjendjen shpirtërore, shëndetin e tyre fizik, produktivitetin dhe ngjarjet stresuese që kishin përjetuar, të tilla si ngecja në një bllokim trafiku, diskutimi me dikë ose kujdesi për një fëmijë të sëmurë.

Studiuesit gjithashtu mblodhën mostrat e pështymës nga 2.000 njerëz në katër kohë të ndryshme të atyre tetë ditëve për të përcaktuar sasitë e hormonit të stresit, kortizolit.

Këtë e bënë 10 vjet më parë.

Ekipi ka konkluduar se njerëzit që përballen keq me stresin e përditshëm kanë më shumë të ngjarë të vuajnë nga probleme shëndetësore kronike, veçanërisht artriti dhe problemet kardiovaskulare.

«Më pëlqen të mendoj për njerëzit që i ndajnë 2 grupe«tha një nga studiuesit:

1) "Njerëz Velcro", stresuesit u përmbahen atyre, ata ndjehen të mërzitur, dhe në fund të ditës, ata janë akoma në humor të keq.

2) "Njerëz teflon", stresuesit i kalojnë ato pa i ndikuar ata.

Janë "njerëzit velcro" që përfundojnë me probleme shëndetësore në të ardhmen.

Sipas Almeida, një nga studiuesit, Disa lloje njerëzish kanë më shumë të ngjarë të përjetojnë stres në jetën e tyre:

1) Njerëz të rinj, për shembull, ata kanë më shumë stres sesa njerëzit e moshuar.

2) Njerëzit me aftësi më të larta njohëse ata kanë më shumë stres sesa njerëzit me aftësi të ulëta njohëse.

3) Njerëzit me nivele më të larta arsimore ata kanë më shumë stres sesa njerëzit me më pak arsimim.

“Ajo që është interesante është të shohësh se si këta njerëz përballen me stresuesit. Ne duhet të gjejmë mënyrën më të mirë për të menaxhuar stresin »Tha Almeida.

Burim


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.