Si ndodh magnetizimi?: Konceptet themelore të fenomenit

Magnetizimi ose i quajtur ndryshe magnetizim ose magnetizim, vjen në një proces nga i cili momentet dipole magnetike të një materiali me karakteristikat e përcaktuara për të, janë drejtuar. Shtë një proces që kryhet për të krijuar vetitë magnetike në një shufër çeliku ose hekuri, është thjesht për të transferuar vetitë e një magneti në një element që i merr ato, duke i siguruar asaj me veti magnetike materialin ose elementin e përmendur, pastaj duke e tërhequr atë në objekte të tjera sikur të ishte një magnet

Por çfarë është një magnet?

Një magnet është një mineral që ndodh duke kombinuar oksigjenin me një radikal të thjeshtë ose të përbërë në shkallën e parë të oksidimit dhe një sesquioxide hekuri, prona themelore e së cilës tërheq metale të tilla si hekuri, nikeli, kobalt, sepse rreth tij krijohet një fushë magnetike.

Materiali ose magneti ka dy pole magnetike të ndryshëm ose të kundërt, këta do t'i quanim veriu dhe jugu, për t'i thirrur në një mënyrë bisedore ose popullore dhe si pasojë e orientimit të tyre drejt skajeve të planetit tokë.

Pse tërhiqen materialet?

Kur polet e një magneti afrohen, ndodh një lloj zmbrapsje automatike, pasi tërheqja gjenerohet midis poleve të kundërta. Këto materiale, të shndërruara në magnet, zakonisht janë në formë shufre me polet në skajet ose ato gjithashtu mund të kenë një formë klasike patkoi.

Ky fenomen i magnetizmit mund të marrë shumë forma, mund të jetë një rrymë elektrike në një përcjellës ose grimca që lëvizin nëpër hapësirë, ose lëvizja e një elektroni në një orbitale atomike. Trupat janë të përbërë nga tre grimca: protonet, elektronet dhe neutronet. Elektronet janë magnet natyrisht dhe është kështu, që në trupa këto elementë shpërndahen në të gjithë shtrirjen e tyre dhe mund të ushtrojnë veprimin dhe efektin e tyre në një mënyrë natyrore.

A e kanë këtë veti të gjitha materialet?

Sipas eksperimenteve të kryera, shumica e materialeve me të cilat ne bashkëveprojmë kanë në një shkallë më të madhe ose më të vogël mundësinë e tërheqjes ose tërheqjes magnetike, natyrisht brenda kësaj game të gjerë materialesh, metalet kanë një kuotë më të madhe dhe efektive sesa për shembull , ai me një material plastik.

Ekzistojnë materiale të tilla si hekuri, kobalti, nikeli që kanë veti shumë të theksuara magnetike, nëse i afrojmë këto pranë një magneti, do të shohim që menjëherë pjesa metalike do të bashkohet me të, kjo është demonstrimi më i thjeshtë që mund të dimë. Të gjitha materialet kanë veti magnetike deri në një farë mase. Duke e vendosur materien në një fushë jo homogjene, ajo tërhiqet ose zmbrapset në drejtim të gradientit të asaj fushe. Kjo veti karakterizohet nga ndjeshmëria magnetike e materies në varësi të shkallës së magnetizimit që ekziston.

Kjo magnetizim do të varet nga madhësia e momenteve dipole të atomeve në një substancë dhe shkalla në të cilën momentet dipole janë në linjë me njëra-tjetrën. Këtu mund të përmendim hekurin, i cili ka ose shfaq veti shumë të theksuara magnetike, për shkak të shtrirjes së momenteve magnetike të atomeve të tij brenda rajone të caktuara të quajtura "Domains".

Ekziston një aliazh i borit, hekurit dhe neodiumit, (NdFeB), të cilat kanë fushat e tyre të përafruara dhe përdoren për të bërë magnet të përhershëm. Fusha e fortë magnetike e prodhuar nga një magnet tipik i trashë tre milimetër i bërë nga ky material është i krahasueshëm me një elektromagnet të bërë nga një lak bakri që mbart një rrymë prej disa mijë amperësh. Në krahasim, rryma në një llambë tipike është 0,5 amper.

Momenti magnetik

Magnetizimi M i një trupi është shkaktuar nga rrymat elektrike qarkulluese ose momentet elementare magnetike atomike dhe përcaktohet si momenti magnetik për njësi të vëllimi i rrymave ose momenteve të tilla. Në sistemin mks (SI) të njësive, M matet në rrjetë për metër katror.

Nga ana tjetër, është e nevojshme të dihet efekti që ka magnetizimi në vetitë fizike të substancave, ndër të cilat mund të përmendim: rezistencën elektrike, nxehtësinë specifike dhe tensionin elastik.

Fushë magnetike

Ajo që tregon se ekziston një fushë magnetike është forca e ushtruar në ato ngarkesa që janë në lëvizje, kjo forcë devijon grimcat pa ndryshuar shpejtësinë e tyre.

Ne mund ta vërejmë këtë, për shembull, në çift rrotullues në një gjilpërë busulle që vepron për të lidhur gjilpërën me fushën magnetike të tokës, gjilpëra në fjalë është një copë hekuri e hollë që është magnetizuar. Një ekstrem shpesh quhet poli verior dhe poli tjetër ekstrem jugor, prandaj forca midis të dy poleve është tërheqëse, ndërsa forca midis poleve të ngjashëm është e neveritshme.

Karakteristikat e shekfushë magnetike

Një fushë e tillë magnetike mund të quhet Dendësia e Fluksit Magnetik ose Induksioni Magnetik dhe gjithmonë do të simbolizohet nga shkronja B. Një veti themelore e një fushe magnetike është që fluksi i saj përmes çdo sipërfaqe të mbyllur të zhduket. (Një sipërfaqe e mbyllur është ajo që rrethon plotësisht një vëllim.) Kjo shprehet matematikisht nga div B = 0 dhe mund të kuptohet fizikisht në terma të vijave të fushës që përfaqësojnë B.

Fushat magnetike maten në njësi të tesla (T). (Një tjetër njësi matëse e përdorur zakonisht për B është gausi, megjithëse nuk konsiderohet më si njësi standarde. Një gauss është e barabartë me 10-4 tesla).

Në këtë kuptim, një fushë magnetike  është mjaft e ndryshme nga një fushë elektrike. Linjat e fushës elektrike mund të fillojnë dhe të mbarojnë me një ngarkesë.

Burimi më i zakonshëm i fushave magnetike është qarku i rrymës elektrike. Mund të jetë një rrymë elektrike në një përcjellës rrethor ose lëvizja e një elektroni rrotullues në një atom. Shoqërohet me të dy llojet e sytheve aktuale është një moment dipol magnetik, vlera e të cilit është iA, produkti i rrymës i dhe zona e lakut A.

Gjithashtu, elektronet, protonet dhe neutronet në atome kanë një dipol magnetik i shoqëruar me kthesën e saj të brendshme; Momente të tilla dipole magnetike përfaqësojnë një burim tjetër të rëndësishëm të fushave magnetike.

Një grimcë me një moment dipol magnetik shpesh quhet dipol magnetik. (Një dipol magnetik mund të mendohet si një magnet i vogël me shufra. Ai ka të njëjtën fushë magnetike si ai magnet dhe sillet në të njëjtën mënyrë në fushat e jashtme magnetike.)

Kur vendoset në një fushë të jashtme magnetike, një dipol magnetik mund të ngjitet në një çift rrotullues që tenton ta harmonizojë atë me fushën; nëse fusha e jashtme nuk është e njëtrajtshme, dipoli gjithashtu mund t'i nënshtrohet një force.

Metodat e magnetizimit

Kontakt i drejtpërdrejtë:

Shtë më e përdorura, thjesht fërkoni një fund të materialit, ose hekur ose çelik me një nga polet e magnetit, ndërsa fërkoni skajin tjetër me shtyllën tjetër. Ndërsa është e vërtetë që kjo demonstrohet lehtë, ne gjithashtu duhet ta dimë se e ndryshme Materialet magnetike kërkojnë energji të ndryshme të magnetizimit, kështu që është e rëndësishme të dini sasinë e energjisë së nevojshme për të ngopur plotësisht magnetët gjatë këtij procesi.

Induksioni:

Shufrat prej çeliku ose hekuri shumë të vogla afrohen te një magnet mjaft i fuqishëm, atëherë një kabëll mbështillet në një copë hekuri, atë që ne e quajmë "spirale", kjo procedurë do të gjenerojë një fenomen të njohur si elektromagnet, tërheqja e grimcave të vogla në magnet. Necessaryshtë e nevojshme të sqarohet se fenomeni i tërheqjes ndodh vetëm ndërsa rryma elektrike po lëviz.

Këto rreshta gjithmonë mbyllen në vetvete, kështu që nëse shkojnë në një vëllim të caktuar në një moment, ata duhet ta lënë atë vëllim gjithashtu. Në këtë kuptim, një fushë magnetike është krejt e ndryshme nga një fushë elektrike. Linjat e fushës elektrike mund të fillojnë dhe të mbarojnë me një ngarkesë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.