9 këshilla për ta bërë meditimin një zakon

Zakon i meditimit

Ju vendosët bëni meditim për të përmirësuar ditën tuaj në ditë? Ju përgëzoj sepse është një nga praktikat më të dobishme për mendjen dhe trupin tuaj. Ekziston vetëm një problem: shkalla e braktisjes së shkollës midis atyre që vendosin të fillojnë meditimin është shumë e lartë.

Shpresoj keto 9 këshilla për t'ju ndihmuar ta bëni meditimin një zakon në jetën tuaj.

9 këshilla për ta bërë meditimin një zakon.

1) Admironi medituesit e mëdhenj.

Takoni medituesit e shkëlqyeshëm dhe shikoni sa të qetë janë ata. Si ata dominojnë çdo lëvizje, çdo fjalë, çdo gjendje emocionale sipas dëshirës. Do t'ju motivojë sepse jam i sigurt që doni të bëheni një person që ka vetëkontroll absolut ndaj vetes.

Matthieu Ricard është një perëndimor që la gjithçka për t'ia kushtuar jetën praktikës së meditimit dhe mësimit rreth kulturës budiste. Mund të jetë një frymëzim për ju. Unë ju lë me një leksion të tij:

2) Zgjidhni një kohë të ditës.
Unë rekomandoj që të jetë në mëngjes: sapo të zgjohem, pasi të keni ngrënë mëngjes ose para se të dilni nga shtëpia. Meditimi rimbush bateritë, ju nxit në një gjendje ekstreme të dobishme për t'u përballur me ditën tuaj.

Zgjidhni një kohë dhe angazhohuni që të praktikoni pak meditim çdo ditë. Duke qenë në përputhje me këtë praktikë do të filloni të vini re përfitimet e meditimit. Isshtë çështje kompromisi.

3) Sa kohë na duhet për të krijuar një zakon?

Sa kohë duhet për të krijuar një zakon të ri? Vlerësimet ndryshojnë sepse kjo varet nga secili person dhe shprehia që po përpiqemi të krijojmë. Për ta bërë një meditim një zakon kërkon një ose dy muaj praktikë të rregullt. Lajmi i mirë është se tashmë ka ndryshime të matshme në tru pas vetëm dy javësh praktikë: përfitimet e meditimit.

4) Duke u bërë përjashtim.

Mbani në mend se shkalla e braktisjes midis medituesve të rinj është e lartë në akademitë e specializuara, vetëm dy në dhjetë vazhdojnë me këtë praktikë pas një viti. A jeni i gatshëm të jeni përjashtim?

5) Jini realist.

Jini realist me pritjet tuaja në lidhje me meditimin. Për shembull, mos prisni që të merrni një lartësi aq të mprehtë sa marrja e një pilule (edhe pse një e lartë e ngjashme është e mundur). Mos harroni se duhet kohë për të marrë ndryshimet e nevojshme në trurin tuaj.

6) Filloni pak.

Ndryshimet në tru mund të ndodhin me më pak se tre minuta meditim të vëmendjes në ditë. Ata shpesh rekomandojnë të filloni me pesë minuta në ditë dhe të shkoni deri në njëzet nëse shihni se jeni konsistent dhe po bëni mirë.

7) Shijoni.

Veryshtë shumë e rëndësishme që kënaqësinë ta shoqëroni me meditimin. Në këtë mënyrë do të na kushtojë gjithnjë e më pak për të gjetur momentin tonë të veçantë të meditimit.

8) Mos bëni shumë përgatitje.

Thjesht duhet të ulni pak verbonin dhe pak heshtje, disa priza mund t'ju ndihmojnë. Aq e thjeshtë.

9) Mësoni bazat.

Kur jeni duke filluar mund të jetë e dobishme të filloni me një udhëzues meditimi, ka shumë burime të mira për këtë në internet, si dhe meditime të drejtuara nga njerëz ekspertë. Këto burime duhet të jenë të përkohshme në mënyrë që të jenë në përputhje me këshillat nr. 8. Pasi të mësoni të meditoni, unë rekomandoj që të largoheni nga meditimi i drejtuar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

7 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Mirta silva cruz dijo

  çfarë këshille të mirë që ju doni

  1.    Jasmine murga dijo

   Faleminderit Mirta!

 2.   Luisa romero dijo

  Ky material është shumë i plotë dhe është shumë i dobishëm për disa biseda që po jap në mënyrë promovuese në qytetin tim, Barquisimeto, Edo Lara Venezuela. Unë e dua Blog-un tuaj, e shoh çdo ditë. Faleminderit dhe ne jemi në kontakt.

  1.    Jasmine murga dijo

   Faleminderit Luisa!

   Përshëndetje nga ekipi i Burimeve të Vetë-Ndihmës.

 3.   Steven Shedden dijo

  Post shumë i mirë daniel, faleminderit shumë .. me siguri do të jetë shumë i dobishëm! :)

 4.   Morrison dijo

  Këshillat e shkëlqyeshëm, unë e doja të fundit më shumë se të gjithë

 5.   Noelia dijo

  Publikim perfekt. Unë kam qenë duke medituar për dy muaj, fillova të udhëzohem dhe u ndala sepse ndjeva se mund ta arrija atë nivel vetë. Nuk kam kohë të meditoj për më shumë se 15 minuta por praktikoj meditim gjatë ditës ndërsa punoj sepse meditimi më ka ndihmuar ta bëj pa i mbyllur sytë. Nëse ndonjë mendim më shqetëson, unë e hesht butësisht duke u lidhur me brendësinë time. Prandaj meditoj disa herë në ditë dhe ndjehem vërtet i qetë dhe në paqe.