Meditimi forcon trurin

UCLA (Universiteti i Kalifornisë, Los Anxhelos) ka sugjeruar për vite me radhë që Meditimi trash trurin dhe forcon lidhjet midis qelizave të trurit.

Provë se meditimi forcon trurin.Tani, një raport i ri nga studiuesit e UCLA sugjeron edhe një përfitim tjetër të meditimit në tru. Artikulli shfaqet në edicionin dixhital të revistës Kufijtë në neuroscience të njeriut.

Studiuesit kanë zbuluar se, në planin afatgjatë, medituesit kanë një sasi më të madhe të ngjeshje (kthesat e korteksit cerebral), kjo i lejon trurit të përpunojë informacionin më shpejt.

Ekziston një korrelacion i drejtpërdrejtë midis sasisë së brezës dhe numrit të viteve të meditimit. Kjo është edhe një provë e neuroplasticiteti i trurit dhe aftësia për tu përshtatur me ndryshimet mjedisore.

Korteksi cerebral është shtresa më e jashtme e indit nervor. Ndër funksionet e tjera, ajo luan një rol kryesor në kujtesë, vëmendje, mendim dhe vetëdije. Gyrifikimi (palosjet e korteksit cerebral) është procesi me të cilin sipërfaqja e trurit pëson ndryshime për të krijuar brazda të ngushta dhe për të përmirësuar përpunimin nervor. Prandaj, sa më shumë palosje të jenë, aq më i mirë është përpunimi i informacionit, vendimmarrja, formimi i kujtesës etj.

Ky zbulim shton shumë përfitime të tjera që sjell praktika e meditimit. Nëse doni të dini më shumë, unë rekomandoj këtë artikull: 9 efektet pozitive të meditimit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

10 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Vianey ponce diaz dijo

  imazhe xidas

 2.   Loreto Fragoso dijo

  e drejtë

 3.   Zunilda Polanco dijo

  ISSHT SHUM E SIGURT

 4.   Rruga Gabriel dijo

  SHUME MIRE

 5.   Yesset Katerine Villero Hinojosa dijo

  Nëse jam i sinqertë ndjej një shqetësim dhe nuk di ta heq atë dhe dëgjoj muzikë për të medituar dhe është ajo që më qetëson pak, por do të doja të mësoja ta zotëroja këtë mirë për relaksimin …… Emaili im është bellaluz_1901@hotmail.com

 6.   Illusionpepita Camposgomez dijo

  këtij ee mirë

 7.   Monica Bono dijo

  Më pëlqente ta dija këtë faqe, është mirë që ka shumë në botë që ne përpiqemi ta përmirësojmë atë. Shpresoj që çdo minutë më shumë njerëz të bashkohen me ne

  1.    Daniel murillo dijo

   Faleminderit Monica, më vjen mirë që të pëlqen blogu im.

  2.    Dolores Ceñal Murga dijo

   Faleminderit Monica

 8.   Tha merak dijo

  Çfarë faqe e mirë, por jo vetëm që duhet ta kapësh, por edhe duhet ta praktikosh me gjithë shkëlqimin e saj në çdo moment të jetës tënde.

bool (e vërtetë)