Metafora e Zenit: lumi i jetës

Metafora e Zenit: lumi i jetës

Jeta juaj është një lumë

Jeta është një lumë dhe secila prej jetës sonë të veçantë është një vorbull. Eddy herët a vonë tretet (vdes) dhe kthehet për të ndjekur rrymën e lumit. Nëse doni të dini më shumë rreth Zen, shkoni direkt për të parë videon në fund të artikullit.

Duke lexuar një libër për të ZenDuke u përpjekur të kuptoj se nga përbëhet kjo filozofi e jetës, unë has një metaforë të jetës që më pëlqente.

Autori sheh jeta si lumë. Ujërat e lumit ndonjëherë hasin në pengesa, një degë, një trung ... duke formuar një vorbull të vogël që më vonë tretet në rrjedhën e rrymës.

Secila nga jetët tona është një vorbull ndërsa jeta (lumi) shkon drejt nesh. Ndonjëherë ai vorbull tërheq papastërtitë që nuk bëjnë gjë tjetër veçse me baltë uji. Ne nuk e lëmë atë ujë me re të kthehet përsëri në përrua. Kufijtë e vorbullës sonë janë shënuar nga vetja jonë. Vetëm duke eleminuar egon mund të heqim dorë nga uji me re që ndot ujin tonë.

Egoja nuk ka kuptim në lumin e jetës pasi që të gjithë jemi pjesë e ujërave të saj. Ne jemi vetëm një moment energjie që kur të shterojë do të bëhet pjesë e lumit.

Nuk ka kuptim të kapesh pas sigurisë së rremë të siguruar nga teknikat që përdorim për të shmangur vuajtjet. Shumë i drejtohen gjërave materiale për të harruar se sa e mjerueshme është jeta e tyre. Të tjerët drejtohen në meditim, por jo për të pranuar vuajtjet, por për të shpëtuar prej tyre.

Në vorbullën tonë (në jetën tonë) plehrat do të arrijnë në formën e vuajtjeve. Ne duhet ta lëmë të shkojë ndërsa hyri. Përqendrohuni tek e tashmja dhe mos ikni nga asgjë.

Në pranimin e jetës ashtu siç është ka lumturi.

Ju lë këtë video të dini më shumë për Zen: (Nëse ju pëlqen kjo video mund ta shihni këtë me titull çfarë është shpirtëror që shfaqet në fund të një artikulli tjetër)


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.