Ne gjithmonë duam më shumë kohë

Të gjithë duam më shumë kohë. Kjo etje e pangopur është shumë e zakonshme tek njerëzit, një ambicie që në shumë raste bëhet e çmendur.

Menaxhimi efektiv i kohësSidoqoftë, të gjithë kemi të njëjtat orë dhe ka nga ata që i përdorin më mirë ato ose është e organizuar në një mënyrë efikase Kjo ju lejon të përfitoni sa më shumë nga dita juaj. Ata e menaxhojnë kohën e tyre në mënyrë shumë efikase.

Unë jam një nga ata, Unë gjithmonë dua kohë. Koha për të bërë gjërat që më pëlqejnë. Koha për të bërë atë që dua, atë që më pëlqen ta bëj në atë moment. Jam me fat që kam kohë për të bërë aktivitetet e mia të preferuara. Sidoqoftë, gjithmonë dua më shumë.

Kam zbuluar që të ndjehem i kënaqur dhe i ngopur me atë që bëj, duhet të bëj një punë të brendshme. Isshtë një problem mendor: Unë duhet të përfundoj i kënaqur në të gjitha aktivitetet që bëj.

Shembull: Kam 2 orë kohë për të bërë atë që dua:

1) Së pari, duhet të përfitoj nga ato vetëm dy orë në ditë që duhet të bëj atë që më pëlqen më shumë. Në çdo aktivitet, për ta bërë atë mirë, gjithmonë duhet të kemi të 5 shqisat në të. Mos u shpërqendroni nga gjërat e tjera.

2) Mbaro atë që kam filluar ose, të paktën, përmbush objektivat që i kisha vendosur vetes në ato 2 orë. Nëse nuk e bëj, unë do t'i jap fund ndjenjës së ankthit për të gjetur një hapësirë ​​brenda ditës për të vazhduar me aktivitetin tim.

3) 15 minuta para se të mbarojë koha ime, unë do të përfundoj detajet e vogla për të vendosur kremin përfundimtar të aktivitetit tim dhe të mendoj për gjënë tjetër që do ta bëj, me siguri, do të më pëlqen më pak. Sidoqoftë, ai "pëlqim më pak" është relativ sepse nëse motivoj veten gjatë atyre 15 minutave të fundit, mund ta marr këtë aktivitet të ri me entuziazëm.

Shumë nga rutinat bëhen të mërzitshme për shkak të mungesës së motivimit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Merediht Solano White dijo

  Mendoj se kjo më ndodh çdo ditë në vend që të përfitoj nga ato që kanë mbetur pak, dua më shumë kohë faleminderit për temën tënde të mirë

 2.   Hermes sanxhez dijo

  mjete për monotomi dhe ngurrim që ndonjëherë na pushton