Një konferencë në të cilën ne jemi të ftuar të meditojmë duke bërë një hap prapa

Praktikimi i meditimit ka një numër përfitimesh të provuara shkencërisht, Kjo është e padyshimtë ... në fund të artikullit unë lë disa lidhje si provë të kësaj.

Njerëzit që meditojnë kanë një sasi më të madhe të lëndës gri në zona të caktuara të trurit siç është hipokampusi, i cili është përgjegjës për rregullimin e emocioneve.

Lënda gri që kemi në tru nuk transmeton impulse nervore, kështu që shoqërohet me të aftësi më e madhe arsyetimi. Provenshtë vërtetuar se njerëzit që meditojnë çdo ditë për vite me radhë kanë më shumë lëndë gri dhe hipokampusi i tyre është më i madh se ai i njerëzve që nuk meditojnë.

Për të gjitha këto, në këtë blog zakonisht publikoj mjaft gjëra në lidhje me meditimin. Më duket një aspekt themelor nëse duam të kemi një jetë shumë më të qetë.

Sot ju sjell një leksion 9 minutësh në të cilin Andy puddicombe, një ekspert në meditim mindfulness, na fton të praktikojmë këtë lloj meditimi bazuar në përqendrimin në këtu dhe tani.

Na fton të bëjmë hapa prapa dhe të bëhemi vëzhgues se si mendja jonë është një qendër mendimesh që vijnë e shkojnë. Nëse mësojmë të jemi të vetëdijshëm për momentin aktual, do të mësojmë të qetësojmë mendjen tonë.

Ju lë me videon dhe poshtë saj Unë ju propozoj një propozim:

Unë sugjeroj që të kaloni 10 minuta në ditë duke medituar duke filluar nga nesër. 10 minuta në të cilat do të përqendroheni vetëm dhe vetëm në frymëmarrjen tuaj. Do ta bëj, do ta përfshij në rutinën time të përditshme. Ju do të shihni se kur është koha e përshtatshme për ta bërë atë.

Ju ftoj ta pranoni këtë sfidë dhe të më tregoni për përparimin tuaj.

Fuentes:

1) Gjithçka që dini për meditimin është ndoshta e gabuar

2) Andy Puddicombe Bisedë TED

3) Meditimi rrit lëndën gri të trurit.

4) Çështja gri.

5) Hipokampi.


Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   veronica araya dijo

    Kërkoj të dërgoj informacione në emailin tim, faleminderit