Ndjenja e zbrazëtisë dhe sëmundjes

Ndjenja e zbrazëtisë dhe sëmundjes

Shkëputur nga libri Mënyra e spiritualitetit shënuar nga Jorge Bucay.

A duhet t’i bëjmë të ditur ata që duam, nëse jetojnë në një botë fantazie, se realiteti është i ndryshëm, edhe nëse është më mizor ose i dhimbshëm?

Keshtu mendoj.

Si mjek, mund të dëshmoj për rëndësinë e 2 aspekteve dukshëm të largëta nga trajtimi, por që ndikojnë dukshëm në prognozën dhe rezultatin e sëmundjes së tyre, në evolucionin e një pacienti.

Dua të them vetëdijen për të qenë i sëmurë dhe vullnetin për të shëruar.

Pacienti që dëshiron të dalë përpara ka shumë më tepër mundësi për ta bërë këtë sesa ai që mbetet i vetëdijshëm vetëm për pasojat e asaj sëmundjeje dhe për këtë arsye është braktisur në fat nëse mjeku juaj ka të drejtë për pilulat dhe shpikjet që ai përshkruan.

Një simptomë është një shenjë e diçkaje të gabuar, një lajmëtar i mirë që na paralajmëron se ekziston ndonjë rrezik për t'u marrë me të. Për atë që është thënë, një alarm nuk është një dënim ose një nekrologji; por, jini të kujdesshëm, nuk është në vetvete zgjidhja përfundimtare e problemit.

Ju do të pyesni veten pse ju pyes të gjitha këto ... Unë do të shpjegoj:

Le ta marrim atë ndjenjë urrejtjeje të zbrazëtisë së brendshme (të cilën pothuajse të gjithë e dimë) sikur të ishte një simptomë, një sinjal alarmi, një shenjë e qartë e një sëmundje e shpirtit si do ta quajme nevoja për shpirtërore

Njohja e ekzistencës së saj dhe dëshira për të hequr qafe atë përvojë katastrofike mund të jenë, në mënyrë paradoksale, ndihma me e mire për të na shtyrë të ecim në rrugën e një rrafshi më të lartë që e ridrejton jetën tonë në drejtim të asaj shpirtërore të harruar.

Dhe kjo tingëllon shumë e dobishme, megjithëse, edhe një herë, është thjesht një reklamë, pasi ndjenja, në vetvete, nuk mund ta kurojë sëmundjen.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.