Rishikimi i "Si mendon një njeri" nga James Allen

as_a_man_think_james_allen

Si mendon një njeri, nga James Allen, është një nga klasikët më të mirë të vetë-ndihmës. Pjesë e një premise: ndryshoni mendimet tuaja dhe do të ndryshoni jetën tuaj. Shtë një grup reflektimesh filozofike mbi fuqinë e mendimeve tona.

Edhe pse libri i tij, Si mendon një njeri, ka frymëzuar miliona njerëz në të gjithë botën dhe ka qenë një ndikim i madh në industrinë e vetë-ndihmës, shumë pak dihet për autorin e saj, James Allen.

Ai lindi në Leicester, Angli, në 1864 dhe punoi si sekretar personal në një ekzekutiv të një korporate të madhe deri në 1902. Në moshën 38 vjeç ai "pension" dhe u zhvendos me gruan e tij në një vilë të vogël në Ilfracombe, Angli. Shkroi disa 20 punime para se të vdiste herët në moshën 48 vjeç.

Allen kërkoi të përmirësonte veten, të ishte i lumtur dhe të zotëronte të gjitha virtytet. Jeta e tij u bë një kërkim i lumturisë për njeriun në tokë. Allen këmbëngul në fuqinë e individit për të formuar karakterin e tij dhe për të krijuar lumturinë e tij. Mendimi dhe karakteri janë një.

Si mendon një njeri ka ndikuar në shumë shkrimtarë bashkëkohorë si Norman Vincent Peale, Denis Waitley dhe Tony Robbins, ndër të tjera. "Vëllimi i tij i vogël", siç e quajti ai, është përkthyer në pesë gjuhët kryesore, duke frymëzuar miliona lexues. Allen na tregon se si mendimi çon në veprim. Autori na tregon se si t'i kthejmë ëndrrat tona në realitet ... Filozofia e tij ka sjellë sukses për miliona njerëz.

Mund ta blini në Amazon duke ndjekur kjo lidhje.

Nëse preferoni, ja ku do të shkoni versioni i tij i librit audio:


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.