Cilat janë nervat kranial?: Si ndërtohen ato brenda trupit

Truri mund të njihet lehtësisht si organi më i rëndësishëm i qenies njerëzore, pasi është ai që është përgjegjës për kryerjen e të gjitha funksioneve të rëndësishme që kërkohen, jo vetëm për të ecur përpara, por edhe për të ekzistuar. Me trurin tonë jo vetëm që mendojmë, por gjithashtu rregullojmë veprimet që bëjmë. Diçka aq e thjeshtë sa frymëmarrja, ecja ose ngritja e duarve Mund të jetë një shembull i rëndësisë së trurit tonë, pasi pa të, asgjë nga ato nuk mund ta bënim në asnjë mënyrë.

Kur flasim për trurin, mund të mendojmë për sinapset e vazhdueshme që kryen ky organ; në neuronet që na lejojnë të mendojmë dhe kryejmë detyra, qofshin ato të lehta apo të komplikuara.

Sidoqoftë, në shumë raste do të dëshironim të dinim edhe disa gjëra për funksionimin e tij dhe për të gjithë ata elementë të rëndësishëm që brenda tij lejojnë që kjo punë të vazhdojë. nervat e kafkesPër shembull, ato përmbushin një funksion të rëndësishëm nervor brenda trurit dhe janë një seri nervash që lindin nga pjesa e poshtme e trurit dhe vazhdojnë deri në qafë dhe bark. Në këtë postim do të thellohemi në tru dhe do të zbulojmë funksionet që këto nerva kryejnë brenda tij.

Cilat janë këto çifte?

Nervat kranial, të cilat njihen gjithashtu si nerva kraniale, janë një seri prej dymbëdhjetë nervash që lënë trurin në nivelin e trungut të trurit dhe janë shpërndarë nëpër kokë; Mund t’i gjejmë në bazën e kafkës, qafës, trungut dhe kraharorit.

Nomenklatura Anatomike Ndërkombëtare i ka dhënë nervit terminal përkufizimin e një nervi kranial, pavarësisht se është atrofik tek njerëzit, dhe i lidhur ngushtë me sistemin e nuhatjes.

Nervat kraniale kanë një origjinë të dukshme, e cila i referohet vendit ku nervi largohet ose hyn në tru. Origjina e tyre reale është e ndryshme sipas funksionit që përmbushin brenda trupit; fibrat e nervave kranial me funksion motorik kanë pikën e tyre të origjinës ne grupet qelizore qe gjenden ne pjesen me te thelle te trungut te trurit dhe jane homologe me qelizat e bririt te perparshem te palces kurrizore.

Fijet e nervave kranial që ushtrojnë funksione ndijore ose shqisore kanë qelizat e tyre të origjinës jashtë trurit. Zakonisht në ganglia që janë homologe me ato të rrënjës dorsale të nervave kurrizorë.

Karakteristikat e nervave kranial

Ka shumë karakteristika që këto nerva mund të ndajnë brenda trupit të njeriut. Sidoqoftë, karakteristika më interesante që ata ndajnë dhe që i bën ata unikë dhe të veçantë, është fakti se ato vijnë direkt nga truri, duke anashkaluar palcën kurrizore. Kjo është, këto nerva shkojnë nga pjesa e poshtme e trurit, duke kaluar nëpër vrima të vendosura në bazën e kafkës për të arritur destinacionin e tyre. Interesante, këto nerva jo vetëm që shkojnë në zona të tilla si koka, por gjithashtu Ata gjithashtu përfundojnë duke u drejtuar drejt pjesëve të tilla si qafa ose zona e kraharorit dhe barkut.

Në këtë mënyrë mund të themi se nervat kranial përbën atë pjesë të sistemit nervor që lidh trurin me strukturat e kafkës dhe qafës së mitrës. Pjesa tjetër e stimujve nervorë aferentë dhe eferentë të Sistemit Nervor Qendror kryhen përmes nervave kurrizorë.

Klasifikimi i nervave kranial

Kur flasim për nervat kranial mund të themi se ato janë të ndara në çifte, pasi që kur largoheni nga hemisfera e djathtë e trurit, do të ketë një tjetër nerv kranial që do të largohet nga hemisfera e djathtë, në mënyrë simetrike.

Kur do të shkojmë klasifikoni nervat kranial duhet t’i grupojmë ose klasifikojmë sipas dy kritereve të njohura. Këto janë: vendi nga i cili fillojnë dhe funksioni që përmbushin.

Sipas pozicionit tuaj

Nervat kranial gjithmonë kanë një numër romak të lidhur, pasi është mënyra e përcaktimit të tyre nga Nomenklatura Anatomike Ndërkombëtare. Këta numra variojnë nga 1 në 12, që korrespondojnë, në secilin rast, me çiftin në fjalë.

Nervat kranialë që vijnë nga:

 • Mbi trungun e trurit ata njihen si çifti I dhe çifti II.
 • Nga truri i mesëm ato janë çiftet III dhe IV.
 • Nga Ura e Trurit (ose Ura e Varolios) ato njihen si nerva kraniale V, VI, VII dhe VIII.
 • Nga zgjatimi i Medulës, ato quhen çifte IX, X, XI dhe XII.

Sipas funksionit të tij

 • Kur ato janë pjesë e funksionit ndijor, ajo përbëhet nga nervat kranial I, II dhe VIII.
 • Nëse ato shoqërohen me lëvizjen e syrit dhe qepallat: III, IV dhe VI.
 • Kur kanë elacion me aktivizimin e muskujve të pjesëve të qafës dhe gjuhës: nervat kranial XI dhe XII.
 • Ato që konsiderohen me funksion të përzier: çiftet V, VII, IX dhe X.
 • Kur ato funksionojnë si fibra të funksionit parasimpatik: III, VII, IX dhe X.

Llojet e nervave kranial dhe çfarë bëjnë ato

Nervat kranial kanë një funksion specifik dhe mund t’i gjejmë që funksionojnë dhe punojnë në pjesë të ndryshme të trupit. Ato nuk janë të kufizuara vetëm në kokë dhe qafë, por vazhdojnë të punojnë edhe më poshtë. Këtu është një listë e nervave kranial, çfarë bëjnë ata dhe ku ndodhen.

Nerva e nuhatjes:

Shtë një nerv shqisor, i cili është përgjegjës për transmetimin e stimujt e nuhatjes nga hunda në tru. Origjina e tij reale jepet nga qelizat e llambave të nuhatjes. Nerveshtë nervi kranial I dhe konsiderohet si nervi kranial më i shkurtër nga të gjithë.

Nervi optik:

Ky, siç mund ta imagjinoni, është nervi që është përgjegjës për drejtimin e stimujve nga syri në tru. Ajo është e përbërë nga aksonet e qelizat ganglionare te retines, dhe të bartin informacione tek fotoreceptorët në tru. Origjina është nga diecephalon dhe korrespondon me nervin II të kafkës.

Nervi okulomotor

Kjo palë kraniale është e ngarkuar me lëvizjen e syve; është gjithashtu përgjegjëse për madhësinë e bebëzës. Origjinën e ka në trurin e mesëm dhe i përgjigjet nervit III të kafkës.

Nervi troklear

Isshtë një nerv me funksione motorike dhe somatike dhe është i lidhur me muskulin e sipërm të zhdrejtë të syrit, duke bërë që ai të rrotullohet ose të dalë nga bebja e syrit. Bërthama ka origjinën, si në atë të mëparshme, në trurin e mesëm, y korrespondon me çiftin IV.

Nervi trigeminal

Nerveshtë nervi më i madh midis nervave kranial dhe është shumëfunksional (ndijor, motorik dhe shqisor). Funksioni i tij është të mbajë informacion të ndjeshëm në fytyrë, të kryejë informacion nga muskujt mashtrues dhe të shtrëngojë daullen e veshit, ndër funksionet e tjera. Isshtë çifti V.

Rrëmben nervin

Ky nerv kranial është i lidhur me syrin dhe është përgjegjës për transmetimin e stimujve në muskulin e jashtëm të syrit. Në këtë mënyrë syri mund të lëvizë në anën e kundërt të ku kemi hundën. Korrespondon me çiftin VI.

Nerva e fytyrës

Kjo palë konsiderohet gjithashtu e përzier. Ai është përgjegjës për dërgojnë stimuj të ndryshëm në fytyrë në mënyrë që, në këtë mënyrë, të jeni në gjendje të prodhoni dhe krijoni shprehje të fytyrës. Ai gjithashtu dërgon sinjale në gjëndrat lacrimal dhe pështymës. Korrespondon me çiftin VII.

Nervi vestibulokoklear

Njihet gjithashtu si nervi kranial i nervit dëgjimor dhe vestibular, duke formuar kështu vestibulokoklerën. Responsibleshtë përgjegjës për ekuilibrin dhe orientimin në hapësirë, si dhe për funksionin e dëgjimit. Nervi i saj kafkor është VIII.

Nervi Glossopharyngeal

Ndikimi i këtij nervi qëndron në faring dhe në gjuhë. Ai merr informacion nga sythat e shijes dhe informacione shqisore nga faringu. Në të njëjtën kohë ajo kryen urdhra në gjëndrat e pështymës dhe qafën, duke lehtësuar veprimin e gëlltitjes dhe gëlltitjes. Korrespondon me nervin kranial IX.

Nerva e vagusit

Ky nerv është i njohur edhe si pneumogastrik. Origjina është nga medulla oblongata dhe nervozon faringun, ezofagun, laringun, trakenë, bronket, zemrën, stomakun dhe mëlçinë.

Ashtu si nervi anterior, ai ndikon në veprimin e gëlltitjes por edhe në atë që i referohet dërgimit dhe transmetimit të sinjaleve në sistemin tonë autonom, dhe madje mund të ndihmojë në atë që është i referohet rregullimit të aktivizimit tonë dhe gjithashtu të jemi në gjendje të kontrollojmë nivelet e stresit, ose të dërgojmë sinjale drejtpërdrejt në sistemin tonë simpatik, dhe kjo, nga ana tjetër, tek organet e brendshme të trupit. Nervi i saj kafkor është X.

Nervor aksesor

Njihet si një nga "me i pasteri". Shtë një nerv kurrizor dhe motorik. Inervon sternokleidomastoidin, duke bërë që qafa të rrotullohet në anën e kundërt, ndërsa anon kokën anash. Ky nerv gjithashtu na lejon të hedhim kokën prapa, kështu që mund të themi se është i përfshirë në lëvizjen e qafës dhe shpatullave. Nervi i saj kafkor është XI.

Nervi hipoglosal

Shtë një nerv motorik, dhe ashtu si vagusi dhe nervi glossopharyngeal, ai është i përfshirë në veprimin e gëlltitjes dhe në muskujt e gjuhës.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.