Këshilla se si të kontrolloni nervat tuaja

Humbja e nervave është diçka që mund të na ndodhë në situata të ndryshme, e cila gjithsesi do të jetë gjithmonë negative pasi ne e humbasim aftësinë tonë për të menduar dhe për të vepruar normalisht. Për këtë arsye ne do të përpiqemi t'ju japim disa këshilla përmes të cilave do t'ju ndihmojmë të mësoni si të kontrollojmë nervat në çfarëdo lloji të situatës në të cilën gjendeni.

Këshilla se si të kontrolloni nervat tuaja

Problemet e humbjes së kontrollit të nervave

Aktualisht ne duhet të përballemi me shumë detyrime dhe situata në të cilat mund të kemi ndjenjën se nuk i kemi të gjitha njohuritë ose aftësitë e nevojshme për të pasur sukses, kjo do të thotë që, në momentin në të cilin duhet të përballemi me to, ne automatikisht fillojnë të humbin kontrollin e nervave tanë, e cila padyshim që do të veprojë negativisht për ne.

Një shembull shumë i zakonshëm është kur duhet të japim një provim dhe ndiejmë se nuk e kemi atë plotësisht të përgatitur, ose madje kemi studiuar shumë dhe mendojmë se po bëjmë mirë, por për disa arsye ende kemi frikë pasi që kemi vendosur besimin tonë në arritjen e rezultateve të mira.

Një arsye tjetër mjaft e zakonshme për të humbur nervat tona është, për shembull, përballja me një intervistë për punë, dhe në përgjithësi mund të gjejmë një mori opsionesh në të cilat rritet niveli i stresit dhe ankthit tonë dhe problemi i kontrollit nervor.

Me pak fjalë, ka shumë arsye pse mund të gjendemi në një pozitë të ngjashme, kështu që ne duhet të veprojmë në mënyrë që të plotësojmë nevojat tona dhe mbi të gjitha të mësojmë të përqendrohemi në to duke shmangur mungesën e kontrollit të nervave me të cilët do të fitojmë më mirë rezultate dhe një përfitim.personel shumë i rëndësishëm.

Truket për të mësuar se si të kontrolloni nervat tuaja

Megjithëse ka arsye të ndryshme pse mund ta kemi të vështirë të kontrollojmë nervat, ka disa truke të zakonshme që mund t'i përdorim në çdo lloj situate, kështu që ne do t'i përmbledhim ato me qëllim që, herën tjetër kur të shohim në këtë situatë, automatikisht filloni të rishikoni të gjithë ata dhe mund të vendosni një kontroll më të madh që ju lejon të kryeni çdo lloj procesi pa këtë kufizim nervor.

Jini të qartë që të keni nerva është normale

Këshilla e parë që mund t'ju japim është se ju jeni plotësisht i qartë se nervat janë diçka krejtësisht normale dhe e natyrshme, domethënë të gjithë njerëzit që do të përballen me të njëjtën intervistë, provim ose situatë stresuese në të cilën gjendeni, gjithashtu Ata do të jenë të ngarkuar me nerva, kështu që ju duhet të jeni shumë të qartë se gjykata ose njerëzit para jush do ta dinë që jeni në këtë lloj tensioni.

Ju nuk duhet të keni frikë në çdo kohë për të njohur se jeni nervoz, pasi shumë herë kjo është ajo që na ndihmon të çlirohemi pak, dhe megjithëse nuk është receta që do të na ndihmojë 100% të heqim qafe stresin dhe nervat, fakti Ndarja e tij me njerëzit e tjerë është një mashtrim që funksionon mjaft mirë.

Minimumi i situatës

Nga ana tjetër, duhet të kemi parasysh se nuk ka asnjë lloj situate që është vendimtare ose përfundimtare për karrierën apo të ardhmen tonë, kështu që nuk duhet t'i japim më shumë rëndësi situatës sesa ajo.

Nëse nuk e kalojmë provimin këtë herë, mund ta kalojmë më vonë, në të njëjtën mënyrë që nëse kjo intervistë nuk del mirë, nuk duhet të ngrohim kokën me të, por tashmë do të kemi mundësi të tjera për të bërë më mirë.

Nuk është se ato nuk janë momente të rëndësishme në jetën tonë, por duhet të jetë e qartë se nuk janë vendimtare, kështu që ne do të kemi shumë më tepër mundësi përpara në jetën tonë, kështu që nuk ia vlen të japim më shumë rëndësi sesa ka.

Mësohuni të përgatitni veten siç duhet dhe të besoni në aftësitë tuaja

Mënyra më e mirë për t'i besuar aftësive tona është të përgatitemi në mënyrë adekuate para se të merremi me këto lloj situatash.

Këshilla se si të kontrolloni nervat tuaja

Shkuarja në një provim pa studiuar absolutisht asgjë nuk është e njëjtë me përgatitjen e plotë paraprakisht, kështu që, nëse kemi fituar njohuritë e nevojshme për të qenë në gjendje të marrim një notë të mirë, gjëja e fundit që duhet të bëjmë është të mendojmë se gjithçka është do të punojmë për ne. gabim, pasi ka shumë më tepër mundësi që të marrim një rezultat të mirë dhe të arrijmë qëllimin tonë.

Praktikoni situatën me të cilën duhet të përballemi

Një mashtrim tjetër interesant është, para se të përballeni me situatën, ta praktikoni atë pak në shtëpi, pasi kjo mund të na japë siguri dhe do të na ndihmojë të ndjekim hapat e duhur sapo të jemi në kohën e duhur.

Sigurisht, në këtë praktikë ne duhet të përpiqemi të gjejmë të gjitha ato alternativa që na ndihmojnë të ndihemi mirë me veten, duke u përqëndruar në procesin që duhet të kryejmë dhe duke imagjinuar për një moment që jemi para asaj gjykate ose në atë situatë në të cilën duhet ta japim gjithçka.

Ky hap është pjesë e ndërgjegjësimit dhe do të na ndihmojë të ndihemi më të sigurt kur përballemi me realitetin, pasi do të kemi shqyrtuar të gjitha mundësitë që mund të jepen. Por po, nëse ka ndonjë tjetër që nuk e kishim parashikuar, gjithçka që duhet të bëjmë është ta përballojmë atë me qetësi totale dhe pa ndjerë që duke mos e praktikuar të dalim jashtë kontrollit. Kjo do të thotë, praktika do të na ndihmojë të qetësohemi kur përballemi me ndonjë gjë që na del përpara.

Një dietë e mirë, ushtrime fizike dhe pushim i mjaftueshëm mund të jenë shumë të dobishme

Alsoshtë gjithashtu e rëndësishme që të keni parasysh që një dietë e mirë, praktika e ushtrimeve fizike dhe pushimi adekuat mund të jenë shumë të dobishme për ne, pasi do të na ndihmojnë të kalitemi nervat dhe mbi të gjitha të kemi besim më të madh tek vetja.

Mos harroni se, nëse nuk kemi studiuar gjatë gjithë vitit, kalimi i natës së fundit pa fjetur dhe pirë kafeinë nuk do të na sjellë aspak dobi, kështu që është e rëndësishme që të jemi të sinqertë me veten dhe të përballemi me realitetin, dhe realiteti tregon ne atë shkuarja në një provim të lodhur nuk do të na ndihmojë të arrijmë rezultate të miraPrandaj, pavarësisht nga ato që kemi studiuar, do të kemi shumë më shumë mundësi nëse shkojmë në provë të pushuar dhe të ushqyer mirë.

Goesshtë e vetëkuptueshme që ushqimi, pushimi dhe ushtrimet fizike nuk janë gjëra të ditës së fundit para se të merreni me situatën, pasi këto gjëra nuk kanë një efekt të mrekullueshëm. Kjo do të thotë që ne do të duhet të ndryshojmë zakonet tona të ngrënies dhe të fillojmë të zgjedhim një jetë më të shëndetshme, e cila pak nga pak do të na ndihmojë të kalisim nervat shumë më mirë në çdo lloj situate në të cilën gjendemi.

Mundohuni të ndryshoni qasjen tuaj dhe të përpiqeni të merrni një vështrim argëtues nga ajo

Së fundmi, ne gjithashtu kemi një këshillë tjetër që e konsiderojmë shumë të efektshme, e cila është të përpiqemi ta heqim çështjen seriozisht, siç e kemi komentuar tashmë në një seksion të mëparshëm, por kësaj here teknika do të ishte qasja tek ajo me një këndvështrim tjetër të jetë për të shijuar situatën.

Dua te them Ne jo vetëm që do ta trajtojmë çështjen seriozisht, por gjithashtu do të përpiqemi ta shijojmë përvojën, pasi gjërat e reja mësohen gjithmonë dhe mund të jetë koha e përkryer të përpiqemi të përmirësojmë veten, por mbi të gjitha të përpiqemi të shohim situatën me sy të ndryshëm me të cilët rrallë na ka ndodhur të shohim këtë lloj situate, domethënë me një buzëqeshje, me shumë guxim dhe natyrisht duke u përpjekur për të marrë një pozitiv të mirë nga situata.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   karolina mendoza ramirez dijo

  Përshëndetje, unë jam një person shumë nervoz dhe nuk di si ta kontrolloj atë, por me këto hapa mendoj kështu
  ndihmoj me diçka

  1.    karolina mendoza ramirez dijo

   Do të doja të më këshillonit sepse nuk mund të kontrolloj nervat për disa sekonda.
   Unë sëmurem dhe nuk e di nëse janë nervat apo është diçka tjetër

 2.   Claudia dijo

  Si mund të regjistrohem me ju? Unë u përpoqa dhe nuk mund ta bëja, faleminderit

 3.   Juanara dijo

  Përshëndetje, unë jam shumë nervoz, dhe është se vuaj nga hiperhidroza; palma dhe bima, prandaj është më keq, këto këshilla, asgjë tjetër nuk më qetëson pak; si mund të bënte ai, për të; hequr ato nerva sa më mirë dhe të jetoja një jetë me siguri? Te dergoj pershendetje.

 4.   Juanara dijo

  Përshëndetje, më falni; në komentin e mëparshëm, doja të them: me SIGURI *
  FALEMINDERIT.