Një leksion nga një Neuroshkencëtar i cili zbuloi një sekret të errët

Një neuroshkencëtar i cili ka kaluar 20 vitet e fundit duke studiuar trurin e vrasësve zbuloi se ai vetë kishte një tru me potencial për të qenë psikopat.

neuroshkencëtar dhe psikopatë

Jim Fallon, pasi mësoi se familja e tij ishte plot vrasës të dyshuar, analizoi imazhet e trurit të familjes dhe zbuloi atë të anëtarëve të gjallë të familjes, vetëm ai ka modelet e trurit që shënojnë një psikopat.

Skanimi i trurit i Fallon zbuloi një mungesë të aktivitetit në lëvoren orbitale, e cila ka të bëjë me vendimmarrjen dhe kontrollin e agresionit. «Jam 100% i sigurt. Unë kam modelin, modelin e rrezikut ”, tha Fallon. Në një kuptim, unë jam një vrasës natyral.

Fallon thotë se, ndryshe nga kriminelët, truri i të cilëve ka planet e nevojshme për t'u bërë një vrasës, ai kishte një fëmijëri të lumtur, pa dhunë dhe abuzim. Fallon beson se kjo është kauza që e ka ndihmuar atë të mos bëhet një vrasës.

Studimi i trurit të tij, thotë ai, e ka çuar atë të rimendojë idetë e tij rreth faktorëve gjenetikë dhe mjedisorë në zhvillimin e krimit.

Unë ju lë me një konferencë të tij:

Nëse doni të dini më shumë rreth psikopatëve, kjo video është shumë shpjeguese:


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.