Një urë dashurie

Një urë dashurie

Nëna ime po humb shikimin dhe nuk i shihni më papastërtitë në dyshemenë e kuzhinës. Në rastin tuaj kjo ju sjell dobi sepse ju lejon të relaksoheni dhe të mos shqetësoheni për çdo grimcë pluhuri.

Dashuria ka të njëjtin efekt verbues dhe të dobishëm. Na lejon të relaksohemi dhe na verbon para të metave dhe papërsosmërive të të tjerëve. Kur vendosim të duam, ne mund të ndalojmë së gjykuari njerëzit dhe në vend të kësaj të vlerësojmë bukurinë e tyre. Ata që duan janë si prindër në botë ose do të ishte më mirë të thuash si gjyshërit, sepse gjyshërit priren të jenë më pak kritikë. Ajo që i duhet botës është një legjion i gjyshërve të dashur që do të rikthejnë vetëvlerësimin tek çdo person.

Çfarë do të marrim me vete në udhëtimin tonë të fundit? Shtë e qartë se ato nuk mund të jenë gjëra materiale. Ashtu si linjat ajrore krijojnë një kufi në peshën e bagazhit dhe bagazhi i makinës ka një kapacitet të kufizuar, në qiell ekziston edhe një kufi i hapësirës. Por dashuria nuk peshon dhe as nuk zë vend.

Dashuria është e pavdekshme dhe nuk kufizohet nga ekzistenca e trupit fizik. Kur trupi zhduket, dashuria jonë shkon me ne kudo që të shkojë shpirti, shpirti dhe mendimet tona, por gjithashtu qëndron në jetën e atyre që kemi dashur. Dashuria është energji dhe nuk kufizohet nga ligjet që rregullojnë gjërat materiale ose nga koha. Kështu që mund ta merrni me vete dhe, në të njëjtën kohë, ta lini.

Dashuria eshte ura midis tokës së të gjallëve dhe tokës së të vdekurve.
--------------------
Ky tekst vjen nga libri i Bernie S. Siegel, Këshilla për të jetuar të lumtur (Ed. Oniro)

Për të përfunduar këtë artikull unë do t'ju lë me një video:Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Barbara Cuesta dijo

    Shijoje!