Përmirësoni produktivitetin tuaj personal me një program pune alternative

produktiviteti personal
Ka një mënyrë për të përmirësoni produktivitetin tuaj personal me një program pune alternativ dhe shumë interesant.

Ai konsiston në alternimin e një jave të punës intensive të ndjekur nga një javë pushimesh ose relaksimit personal. Kjo metodë nuk është e njohur mirë por praktikohet zakonisht nga agjentët tregtarë më të suksesshëm në të gjithë botën. Napoleon Hill e mësoi këtë metodë nga shumë njerëz të suksesshëm ndërsa bënte kërkime për librin e tij Mendo dhe bëhu i pasur por ai nuk e kuptonte pse ishte kaq efektiv dhe prandaj nuk e integroi atë në librin e tij.

Ka shumë variacione të kësaj metode. Disa njerëz punojnë për një javë dhe pastaj pushojnë për dy javë. Të tjerët alternojnë dy javë punë të vështirë me dy javë relaksim. Koncepti themelor është që ju të punoni në shpërthime mjaft të shkurtra intensive jo më shumë se një ose dy javë (një javë duket si kufiri për shumicën e njerëzve), e ndjekur nga një periudhë relaksi për të paktën një javë.

Periudha intensive e punës

Për një javë fokusi juaj do të jetë në punë dhe pak tjetër. Ju mund të kufizoni veten në 40 orë, por këshillohet të eksperimentoni me orë më të gjata. Mundohuni të bëni 60, 80, ose deri në 100 orë punë gjatë asaj jave. Përfundoni ditët tuaja duke u ndjerë të ngopur. Vendosni shpërqendrimet. Ju do të jeni në gjendje të shikoni TV dhe të shfletoni internet më vonë. Onlyshtë vetëm një javë, me të vërtetë vetëm disa ditë. Koha do të kalojë shpejt nëse zhyteni në një projekt.

Isshtë e këshillueshme që të fiksoheni gjatë punës tuaj gjatë kësaj kohe. Gjithçka tjetër mund të presë. Miqtë dhe daljet shoqërore mund të presin. Detyrat personale mund të presin. Ricikloni rrobat tuaja të pista nëse është e mundur. Mos harroni, është vetëm një javë.

Periudha e relaksimit

Më lejoni të sqaroj se kjo periudhë relaksimi nuk është e njëjta gjë si të kesh një javë dembel. Isshtë një javë kohë për rinovim dhe argëtim personal. Shtë një kohë për të jetuar vërtet. Dil atje dhe shijo jetën. Mendoni për këtë javë si një javë pushimesh. Goodshtë mirë ta trajtoni po aq seriozisht sa bëni javët tuaja të punës. Sidoqoftë, në vend që të përqendroheni në punë, përqendroni tërë vëmendjen tuaj në një ose më shumë aspekte të jetës suaj personale.

Njihuni me qytete të tjera gjatë kësaj kohe. Argëtohuni me përvoja të reja. Lexoni libra të rinj. Dilni dhe kaloni orë me miqtë. Merrni pjesë në një seminar ose seminar. Mësoni të kërceni. Bëni diçka që pasuron jetën tuaj.

Te le a VIDEO që jep mirë ide për të përmirësuar produktivitetin personal:


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.