«Limitless»: bëhuni versioni më i mirë i vetes

Kohët e fundit kam parë filmin i pakufizuar.

Filmi flet për një shkrimtar (Eddie) i cili merr përsipër një ilaç eksperimental që ju lejon të përdorni 100 përqind të mendjes tuaj duke u bërë versioni perfekt i vetvetes.

Ngrihuni në majën e botës financiare gjë që i bie në sy manjatit të biznesit Carl Van Loon (De Niro), i cili e sheh këtë version të përmirësuar të Eddie si një mjet për të bërë miliarda. Sidoqoftë, efektet anësore janë brutale dhe rrezikojnë ngritjen e tij meteorike.

Argumenti që ne përdorim vetëm 20% të trurit tonë është një mit. Atëherë unë ju tregoj lidhje me Wikipedia ku ai flet për këtë. Nëse nuk besoni se çfarë thotë Wikipedia, këtu është një lidhje me revistën Scientific American.

Neurologu Barry Gordona e përshkroi mitin si qesharakisht të pavërtetë, duke shtuar:

"Ne përdorim pothuajse çdo pjesë të trurit dhe ai është aktiv pjesën më të madhe të kohës".

Postues i pakufishëmNeuroshkencëtari Barry Beyerstein ka krijuar shtatë lloje të provave që hedhin poshtë mitin dhjetë për qind.

Por kjo nuk është ajo me të cilën dua të merrem. Unë isha i hipnotizuar nga aspekte të ndryshme të filmit, veçanërisht nga ideja për të qenë në gjendje të fitojmë aftësi më të mëdha mendore, një superfuqi dhe pasojat që kjo do të sillte.

Medikamente për ADHD (Çrregullimi i Hiperaktivitetit të Deficitit të Vëmendjes) kanë aftësinë për të ndihmuar në përqendrimin e vëmendjes.

Si do të ishte shoqëria nëse secili person mund të përmirësonte kapacitetet e tij mendore me një ilaç? Për të parafrazuar Dash nga filmi Incredibles, Nëse të gjithë janë të veçantë, në një farë mënyre, askush nuk është. Padyshim, nëse një pilulë e tillë do të ekzistonte, realiteti është se ndoshta nuk do të ishte në dispozicion për të gjithë ne.

Megjithatë, është e mundur të bëhen ushtrime mendore për të përmirësuar kapacitetin mendor (të tilla si leximi, pjesëmarrja në klasa, zgjidhja e enigmave). Padyshim që duhet më shumë kohë dhe përpjekje, prandaj shumë njerëz nuk përpiqen të përmirësojnë potencialin e tyre. Ky është realiteti, trillimi tjetër.

Nuk ka shkurtore në këtë drejtim. Vetëm përpjekja dhe vendosmëria juaj do të bëjnë ndryshimin.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)