Parimet themelore për meditim

Unë jam duke shkuar për të përshkruar një seancë meditimi. Në thelb duhet të keni parasysh se meditimi në tibetian do të thotë të bëhesh i njohur. Bëhuni njohur me zakonet pozitive ose të virtytshme të mendjes dhe konsistoni në marrjen e mendjes sonë në një atmosferë të caktuar në të cilën ajo mund të sodisë gjërat në një mënyrë tjetër.

Dy lloje të meditimit.

dy lloje të meditimit

1) Meditimi për të gjeneruar përqendrim: në sanskrite për emëruesit shamata o Shin, në tibetian. Ne familjarizojmë mendjen tonë me një objekt të veçantë të përqendrimit, për shembull frymëmarrjen. Ky lloj meditimi ka për qëllim ta sjellë mendjen tonë në një gjendje neutrale, në një gjendje më të qetë.

Ky lloj meditimi qetëson mendjen.

2) Meditim analitik: shërben për të bërë një introspeksion. Njihet si Vipassana në sanskritisht ose lakton në tibetian. Synohet të sjellë përvojën e kuptimit intelektual.

Ky lloj meditimi arrin një ndryshim në perceptimin tonë për gjërat dhe njerëzit. Me pak fjalë, një ndryshim në perceptimin e realitetit.

Të dy teknikat konsistojnë në udhëheqjen e mendjes sonë për tu njohur ose lidhur me zakone të caktuara mendore.

Një seancë meditimi, ose shamata o Vipassana, përbëhet nga 4 pika themelore.

4 pika themelore për të medituar.

4 pika themelore për të medituar

1) MIRATONI NJE POSTURUR TP VETM

Ne duhet të marrim parasysh disa pika në trupin tonë:

a) Gjunjët dhe këmbët: gjunjët prekin tokën. Ne mund të ulemi në një jastëk për të lehtësuar sjelljen. Në këtë mënyrë, bëhet një shesh midis dy gjunjëve dhe vitheve në mënyrë që të mos lëvizni ose lëkundeni.

b) Duart: sjellja tradicionale është dora e majtë poshtë dhe dora e djathtë lart dhe gishtat e mëdhenj prekin lehtë dhe pushojnë në prehër (poshtë kërthizës).

c) Krahët: lëmë një hapësirë ​​midis krahëve dhe trungut; as shumë afër dhe as shumë larg njëri-tjetrit.

d) Pjesa e pasme: është pika më e rëndësishme. Pjesa e pasme duhet të mbetet e drejtë, por nuk ka pse të jetë e ngurtë.

Kur drejtojmë shpinën kemi tendencë të tendosim qafën. Për të shmangur këtë mund të anojmë pak mjekrën.

Imagjinoni sikur të kishim grumbulluar disa monedha në shtyllën kurrizore. Nëse lëvizim ata bien.

e) Gjuha: maja e gjuhës është ngjitur në qiellzën e sipërme.

f) Sytë: mbahen paksa hapur. Ne nuk i përqendrojmë ato në asgjë në veçanti. Ne thjesht i mbajmë ato gjysmë të hapura.

g) Nofulla dhe koka: i mbajmë të relaksuar.

2) GJENERONI NJ M MOTIVIM Pozitiv.

gjenerojnë motivim pozitiv

Ne duhet t'ia bëjmë të qartë mendjeve tona se çfarë po bëjmë dhe për çfarë po e bëjmë.

Cfare po bejme? Meditim.

Për çfarë po e bëjmë? Të transformoj mendjen time dhe të arrij më shumë përfitime për veten dhe të tjerët.

Secili ka motivime personale dhe të ndryshme. Sidoqoftë, e rëndësishme është që ne të krijojmë një qëllim pozitiv.

3) Fillojmë meditimin.

Pasi të kemi miratuar sjelljen e duhur dhe të kemi marrë disa momente për të gjeneruar motivimin e duhur, ne hyjmë në meditimin e duhur.

Ai konsiston në përqendrimin në objektin e përqendrimit në rastin e shamata. Nëse kemi vendosur të përqendrohemi në frymëmarrje, ne do ta njohim gradualisht mendjen tonë me frymëmarrjen derisa të arrijmë përqendrimin e duhur.

Nëse bëjmë meditim analitik, ne mund të njihemi me një përfundim që kemi arritur dhe e marrim atë në përvojën për ta bërë atë pjesë të jetës sonë.

4) Kushtoji meritat.

Përkushtimi i meritës do të thotë të mendosh për të gjithë energjinë pozitive që kemi grumbulluar dhe ta kanalizosh atë në mënyrë që të jetë ndihmë për të tjerët.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.