Cilat janë pjesët e ndryshme të një mikroskopi?

Para se të njohim pjesët nga të cilat përbëhet një mikroskop, është e rëndësishme që ne të dimë se çfarë është ky objekt dhe nga vjen, i cili erdhi për të revolucionarizuar studimet biologjike në njerëzim, duke kuptuar, në parim, se ky është një instrument që na lejon të vëzhgoni elemente. ose organizma shumë të vegjël, të cilat

Një histori pak

Shpikja e mikroskopit mbetet e pasigurt. Sidoqoftë, përkundër përmendjes së një tregtari Hollandez me emrin Anton Van Leeuwenhoek, i cili njihet si babai i mikrobiologjisë, Për shkak të zbulimit të tij të qelizave të kuqe të gjakut dhe përmirësimit të mikroskopëve, shpikja e parë erdhi nga duart e një prodhuesi të syzeve me origjinë Hollandeze, të quajtur Zaccharias Janssen dhe babait të tij Hans Janssen.

Kjo ndodhi rreth vitit 1590. Ishte një mikroskop i përbërë që kishte një tub 45 cm të gjatë dhe 5 cm në diametër me një lente konvekse në secilin skaj. Rreth vitit 1673 hollandezi Antoni Van Leeuvenhoek, i cili ishte një shitës pëlhurash pa studime, u interesua për paraqitje të vogla të jetës, gjë që e çoi atë të bënte mikroskopët e tij të thjeshtë dhe kështu të bëhej një shkencëtar i gjuetisë së mikrobeve.

Disa pretendojnë se ai bëri më shumë se 500 lente me duart e veta, me të cilat ata mund të rrisnin madhësinë origjinale të mikroorganizmave deri në 500 herë. Van Leeuwenhoek meriton zbulimin e baktereve, protozoa dhe sipas disa botimeve edhe spermatozoideve.

Klasifikimi i mikroskopit

 

Ekziston një gamë e gjerë e mikroskopëve që i klasifikon ato sipas disa elementeve kryesore.

 • Sipas numrit të lenteve: E thjeshtë dhe e përbërë.
 • Sipas sistemit të ndriçimit: Drita optike, elektronike, UV, drita e polarizuar, fluoreshenca
 • Sipas transmetimit të dritës: E dritës së transmetuar, E dritës së reflektuar
 • Sipas numrit të syzeve: Monokular, Binocular, Trinocular
 • Sipas konfigurimit të elementeve: Dixhitale, Stereoskopike

Ekzistojnë edhe lloje të tjera të mikroskopëve si: fusha e errët, kontrasti konfokal dhe faza.

Pjesë të mikroskopit

Për të përcaktuar pjesët e mikroskopit flasim për dy sisteme: sistemin mekanik dhe sistemin optik.

Për të Sistemi mekanik, i quajtur gjithashtu kornizë, është me formë dhe dimension të ndryshueshëm. Ekzistojnë modele të mëdha, të mesme dhe të vogla ose të lëvizshme. Aty ku të mëdhenjtë duhet të kreditojnë të gjithë elementët për të garantuar një punë profesionale, si dhe të lejojnë shkëmbimin e pjesëve dhe aksesorëve për të kryer punët më të larmishme.

Pavarësisht nga madhësia e tyre, ato kanë karakteristika dhe pjesë të ngjashme ku elementët strukturorë i mbajnë mostrat që duhen studiuar të rreshtuara në mënyrë të duhur dhe sigurojnë stabilitet në aparat. Këto pjesë janë:

 • Baza ose këmba:

Normalisht është pjesa që peshon më shumë për të qenë në gjendje të sigurojë ekuilibrin dhe stabilitetin e nevojshëm thelbësor në kohën e ekzekutimit të studimit. Ndodhet në pjesën e poshtme të mikroskopit dhe pjesa tjetër e elementeve janë montuar në të. Ai përfshin disa ndalesa gome në pjesën e poshtme për të parandaluar rrëshqitjen e mikroskopit në sipërfaqen ku ndodhet.

 • krah:

Pieceshtë pjesa e ndërmjetme e mikroskopit që lidh të gjitha pjesët e saj dhe përbën skeletin e mikroskopit. Shtë përgjegjës për lidhjen e sipërfaqes ku vendoset mostra me okularin ku mund të vërehet. Lentet e ndryshme që gjenden në mikroskop janë të lidhura me krahun, si objektivin ashtu edhe atë me syrin

 • Pllaka:

Mostra që do të vëzhgohet vendoset atje. Pozicioni vertikal i kësaj sipërfaqeje në lidhje me thjerrëzat objektive është i rregullueshëm përmes dy vidave që janë shumë afër bazës. Faza ka një vrimë në qendër përmes së cilës ndriçohet kampioni. Ka edhe dy kapëse të bashkangjitura në këtë.

 • Piskatore:

Ato janë të fiksuara në skenë dhe lejojnë që kampioni të mbahet në një pozicion fiks.

 • Vidë e trashë:

Funksioni i tij është të rregullojë pozicionin vertikal të mostrës në lidhje me objektivin. Përdoret për të marrë një qasje të parë që plotësohet më pas me vidën tjetër të quajtur mikrometrike.

 • Vidë mikrometër:

Ka më shumë saktësi, kështu që përdoret për të arritur një fokus më të saktë të mostrës. Rregullimi i tij duhet të bëhet ngadalë për lëvizjen vertikale të pllakës.

 • Llokoçis:

Partshtë pjesa rrotulluese ku montohen objektivat. Vlen të përmendet se secili objektiv ka karakteristika specifike, domethënë secili jep një rritje të ndryshme. Dhe është përmes revolverit që mund të zgjidhet më i përshtatshmi sipas asaj që meritohet në kohën e studimit. Zakonisht revolja ju lejon të zgjidhni midis tre ose katër objektivave të ndryshëm.

 • Tub:

Siç nënkupton emri i tij, ai është një tub i bashkangjitur në krahun e teleskopit që lejon lidhjen midis okularit dhe objektivave. Isshtë një pjesë strukturore që është një pjesë thelbësore për të ruajtur shtrirjen e saktë të elementeve optike.

Ne tashmë kemi shpjeguar elementet që përbëjnë sistemin mekanik të një mikroskopi. Tani ne do ta dimë pjesët e sistemit optik. Ky sistem është përgjegjës për gjenerimin e dritës adekuate që kërkohet sipas studimit që do të kryhet.

Pjesë të sistemit optik

 • Qendër të vëmendjes ose burim drite:

Sigurisht që është një element thelbësor pasi është ajo që gjeneron dritën që drejtohet drejt kampionit. Në varësi të llojit të mikroskopit, rrezja e dritës që lëshohet nga qendra e vëmendjes drejtohet drejt një pasqyre që në koha e devijon atë në mostër. Pozicioni i fokusit do të varet nëse është një dritë e reflektuar apo një mikroskop i dritës së transmetuar.

 • Kondensatori:

Shtë përgjegjës për përqendrimin e rrezeve të dritës që vijnë nga fokusi në mostër. Normalisht këto janë divergjente kështu që kondensatori ndryshon drejtimin e tyre, duke i çuar ata të jenë paralelë apo edhe konvergjentë.

 • Diafragma:

Kjo pjesë lejon të rregulloni sasinë e dritës që hyn në mostër. Me këtë veprim të rregullimit të dritës, hapet opsioni për të ndryshuar kontrastin me të cilin është vërejtur kampioni. Diafragma ndodhet pak poshtë fazës dhe pika optimale e saj varet nga lloji i mostrës së vëzhguar si dhe nga transparenca e tij.

 • Objetivo:

Ky element është tërësia e lenteve që janë më afër kampionit, të cilat prodhojnë fazën e parë të zmadhimit. Objektivat janë montuar në revole, duke lejuar kështu zgjedhjen e objektivit të duhur për zmadhimin e kërkuar. Ata kanë shkruar në anën e rritjes dhe hapjes numerike që ata pranojnë. Nga natyra, gjatësia fokale e saj është shumë e shkurtër.

 • Okulare:

Pasi objektivi siguron fazën e parë të zmadhimit, okulari duke qenë një element optik është ai që siguron fazën e dytë të zgjerimit të imazhit. Kjo do të thotë, ajo gjithashtu rrit imazhin që është zmadhuar më parë nga objektivi, edhe pse zmadhimi i siguruar nga okulari është më i vogël se ai i objektivit, është përmes kësaj që është e mundur të në të vërtetë vëzhgoni kampionin. Këtu ndodh klasifikimi i mikroskopëve monokular, dylir dhe madje edhe trinokular. Të kuptuarit atëherë që zmadhimi total i mikroskopit jepet nga kombinimi i objektivit dhe okularit.

 • Prizma optike:

Sipas disa teksteve mjekësore, disa mikroskopë përfshijnë prizma të afta për të korrigjuar drejtimin e dritës. Një element thelbësor në rastin e mikroskopëve binokular, meqenëse prizmi ndan rrezen e dritës që vjen nga objektivi dhe drejtohet kështu drejt dy syve të ndryshëm.

Me të gjitha sa më sipër të përshkruara, ne mund të jemi të sigurt nga elementët që janë pjesë e një mikroskopi, i cili është një instrument thelbësor për studimin e mikroorganizmave që ndikojnë në zhvillimin e njerëzimit dhe në hulumtimin e Sëmundjet Si dhe shërimet e tij të mundshme, të cilat janë praktikisht të padukshme për syrin e njeriut, ai u bë një objekt thelbësor për praktikat shkencore. Mikroskopi u krijua si një nga përparimet më të rëndësishme në shkencë dhe ai që revolucionarizoi mënyrën e shikimit të botës.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.