8 propozime për t'ju dashur më shumë

Para se të shoh këto 8 propozime për ta dashur veten më shumë, ju ftoj të shikoni këtë video një minutëshe me titull "Rëndësia e të besuarit në veten tuaj".

Video na tregon se si disa njerëz që përfunduan me sukses në disiplinat e tyre u refuzuan. Edhe nëse pengesat jua vështirësojnë rrugën, vazhdoni nëse vërtet e doni atë që bëni:

[shpërndarje mash]

Për cilat aspekte duhet të kujdesemi kur forcojmë vetëvlerësimin tonë? Këtu janë disa këshilla të rëndësishme që duhet të mbani mend për të arritur këtë:

1) Hani shumë të paktën një herë në ditë.

Ofrojini vetes një vakt të shëndetshëm, të larmishëm dhe të ekuilibruar, ngrënë ngadalë dhe, nëse është e mundur, në shoqërinë e familjes ose miqve.

Propozime për t'ju dashur më shumë2) Bëni ushtrime të rregullta.

Nuk është mirë të shkëputeni plotësisht nga trupi. Gjimnastika, joga ose aktivitet tjetër fizik mund të ndihmojnë në mbajtjen aktive të kësaj lidhjeje të rëndësishme.

3) Krijoni hapësirën tuaj.

Pasja e një këndi të veçantë për të gjetur veten ndihmon për të rifituar ekuilibrin e humbur.

4) Mos u rrëmbeni nga rutina.

Kohë pas kohe, pyesni veten nëse keni nevojë të ndryshoni diçka dhe të riorganizoheni për të arritur qëllimet tuaja.

5) Shpërbloni veten.

Bëni vetes dhurata herë pas here për të përkëdhelur veten dhe për t'ju thënë se e doni veten. Më shpesh, ju e shtyni veten shumë fort.

6) Ofrojini vetes mundësinë e humbjes së kohës.

Koha që përdoret më së miri është ajo që shijohet. Ndalimi i vrapimit dhe kalimi i kohës në aktivitete jo-produktive është një qëndrim i mirë ndaj jetës.

7) Shkruani mendimet tuaja.

Sidomos ato që nuk keni guxuar të pyesni gjatë një bisede. Do të mësoni pak nga pak t'i merrni parasysh për t'i formuluar në një rast tjetër.

8) Zgjero marrëdhëniet tuaja.

Bisedoni me njerëz që nuk i përkasin rrethit tuaj të zakonshëm të miqve. Do të ndiheni më të hapur ndaj botës, ato do t'ju pasurojnë dhe do të sjellin perspektiva të reja dhe të panjohura.

Silvia Díez për Trupi dhe mendja

Unë ju lë me një video shumë e përshtatshme për këtë postim:


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)