Pse po vrapon [Video motivuese]

Unë kam hasur në këtë video motivuese për vrapues. A e dini thirrjen "Euforia e vrapuesit"? Vrapimi shkakton çlirimin e endorfinave që janë përgjegjëse për mirëqenien mendore që vrapuesi ndjen pasi vrapon. Simplyshtë thjesht një ndjenja e pergjithshme e lumturise.

Vrapimi është përdorur prej vitesh për të trajtuar depresionin klinik dhe varësitë e të gjitha llojeve. Më pak stres, më pak depresion, më pak lodhje dhe më pak konfuzion.

Vrapimi mund të ndihmojë në stërvitjen e mendjes aq sa stërvit trupin. Ju stërvitni vendosmërinë dhe vullnetin tuaj që do t'ju ndihmojë të përqendroheni në fusha të tjera të jetës suaj. Vrapimi mund të sigurojë një nxitje të dukshme të besimit dhe vetëvlerësimit tuaj. Vendosja dhe arritja e qëllimeve do t'ju japë një ndjenjë më të madhe të fuqisë që do t'ju bëjë të ndiheni shumë më të lumtur.

Rob Simbeck, një maratonist dhe ish-alkoolist, ishte në gjendje të kapërcente varësinë e tij ndaj alkoolit nga duke zëvendësuar binges tuaj të përditshme me vrapime të përditshme. Rob hoqi dorë nga varësia e tij ndaj pirjes, dhe në vend të kësaj u bë i varur nga ajo orë apo ca nga kardio ditore. Kjo histori e jashtëzakonshme arrin kulmin e saj kur ai përfundoi maratonën e tij të parë në një mëngjes të ftohtë dhjetori kur, pas gati 11 vitesh pa pirë një pije, mendja e tij, e cila prej vitesh kishte njohur vetëm lodhje të thellë, arriti një ndjesi të plotë të lirisë dhe lumturisë.

Tani po, ju lë me videon:


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.