Pse të investoni kohë në rritjen tuaj personale?

Pse një person investon kohë në rritjen e tij personale?

Gjëja e parë që duhet të fitoni është njohuri për të kontrolluar dy thesaret më të lakmuara në botë që janë: mendja dhe vullneti. Duke kontrolluar mendjen tonë ne mund të kontrollojmë vullnetin tonë dhe të jemi në gjendje të bëjmë gjëra të paimagjinueshme.

Kur bëheni dikush që kalon kohën duke u zhvilluar personalisht, ju përjetoni ndryshime: ju përballeni me probleme ballë për ballë, mendja juaj zhvillon dhe zgjeron vizionin e saj për botën. Ju jeni në gjendje të jepni zgjidhje për problemet dhe të mos lejoni që të mposhteni prej tyre. Ju madje mësoni se si të merrni gjëra pozitive nga kjo luftë.

investoni në rritjen tuaj personaleE gjithë ajo njohuri që po përvetësoni vazhdimisht gjenerojnë fitime dhe, për këtë arsye, ato ju lejojnë të ndërveproni në mënyrë më efektive me të tjerët dhe të pasuroheni personalisht.

Ka disa që u janë përkushtuar rritjen personale si një hobi (siç është rasti im) dhe të tjerët janë më të angazhuar në mënyrë profesionale, por në fund të ditës, çdo profesionist ose dikush ka nevojë të mësojë, të dijë si ta bëjë këtë, cilat hapa duhet të ndërmarrë.

Ky është si çdo profesion tjetër, ka të bëjë me ndërtimin tuaj një mendje e fortë që mund të sjellë më të mirën tek ju dhe t'ju lejojë të arrini gjithçka në të cilën vendosni mendjen.

Kjo do t'ju lejojë të zgjoheni çdo mëngjes me një qëndrim të ndryshëm, kini më shumë durim në situatat e përditshme dhe, në fund të fundit, bëni ditët tuaja më të mira.

Në këtë fushë të rritjes personale unë dalloj 2 faza:

1) Së pari ju duhet të merreni me problemet ekzistuese që mund ta paaftë një person. Psikologët ose psikiatrit do të kujdeseshin për këtë, varet nga secili rast.

2) Më vonë kur mendja nuk ka më asnjë lloj çrregullimi mendor ose kontrollohet, ju mund të shkoni më tej.

Unë fillova në këtë botë si rezultat i problemeve që lindën në jetën time. Po kërkoja zgjidhje, për ta bërë veten të fortë. Tani kam mjetet e nevojshme për të qenë në gjendje të përballen me çdo situatëÇka nuk do të thotë që është e lehtë për mua.

Pse jeni i interesuar për zhvillimin personal?

Ka shumë njerëz që nënçmon këto lloje temash. Unë mendoj se ata janë me fat dhe nuk kanë hasur në vuajtje psikologjike që i ka bërë ata t'i marrin seriozisht këto çështje ose thjesht të shijojnë një karakter tjetër që i bën ata më pak introspektivë.

Megjithatë, ju intereson Unë do t'ju inkurajoja të mendoni pse doni të hyni në këtë botë të rritjes personale, pse doni të zhvilloni mendjen tuaj ose forconi vullnetin tuaj.

Disiplina të vlefshme në rritjen personale

disiplinat për tu zhvilluar

1) Psikologji njohëse: Sipas mendimit tim të veçantë, është një nga degët që ka më shumë mundësi për të bërë ndryshime te njerëzit.

2) Programimi Neurolinguistik: një disiplinë që ka fituar shumë forcë dhe praktikohet nga miliona njerëz dhe profesionistë. Personalisht besoj në mundësitë e tij, megjithëse nuk njoh shumë aspekte të saj dhe të tjerët nuk i ndaj fare.

3) Inteligjenca emocionale: një disiplinë thelbësore. Kontrolloni tonë emocionet është thelbësore kur bëhet fjalë për të arritur mirë në jetë.

4) Psikologji Pozitive: Një domosdoshmëri dhe një zbulim i shkëlqyeshëm. Psikologët nuk kanë pse të shqetësohen për njerëzit vetëm kur janë të sëmurë. Ju duhet të parandaloni këto sëmundje dhe të përmirësoni aspektet pozitive të secilit person.

5) Meditimi: është shtylla kurrizore e katër disiplinave të tjera të mëparshme. Meditimi do t'ju sigurojë një qetësi mendore që nuk e keni provuar kurrë më parë. Me meditim do të jeni në gjendje të brendësoni njohuritë që merrni me 4 disiplinat e tjera.

Këshilla për rritjen tuaj personale

1) Lexoni libra të mirë. Do të ishte mirë të kisha një libër pak më teknik dhe profesional për secilën nga disiplinat që kam cituar më parë.

2) Mos vrapo: merrni kohën tuaj Zhvillimi psikologjik i një personi zgjat një jetë të tërë. Jini të durueshëm me ndryshimet, ngritjet dhe ngritjet dhe mos u entuziazmoni shumë për rezultatet që merrni. Pak nga pak do të ndërtoni një mendje të fortë.

3) Njihuni me gurusët: Ju duhet të dini se si po shkon tregu i njerëzve që janë liderë në rritjen personale.

4) Kaloni ca kohë çdo ditë në këtë detyrë: Sa më konstante të jeni, aq më mirë rezultate do të merrni.

5) Mos prisni mrekulli: Kjo këshillë është pak e lidhur me # 2. Ndryshimet në personalitet reflektohen pak nga pak. Nëse ato ndodhin shumë mirë, por rezultatet priren të shfaqen në planin afatgjatë.

6) Ndikon në kontrollin e emocioneve (inteligjenca emocionale).

7) të jetë krijues Dhe mos e humbni këndvështrimin tuaj: do të dëgjoni shumë këshilla, por jeni ju që, përmes meditimit, duhet të zbuloni se si jeni në të vërtetë dhe çfarë do t'ju sjellë dobi ose dëm.

Shpresoj se ju kam ndihmuar dhe që këto sugjerime t'ju shërbejnë për një të ardhme më të mirë. Faleminderit për kohën tuaj dhe Ju uroj suksese sa më të mira.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.