Rezistoni ndaj dëshirës për të qenë mediokër

Rreth teje ka kudo njerëz mediokër që ju inkurajojnë të dukeni si njëri prej tyre me pranimin e tyre dhe duke ju bërë të besoni se të gjithë të tjerët janë më shumë si ata sesa vetja juaj. Nuk ka të bëjë me kalimin e jetës duke besuar veten më mirë se të tjerët, por mësoni të dalloni njerëzit: ka njerëz që i shtojnë vlerë jetës dhe ka njerëz të tjerë që kritikojnë, janë dembelë dhe egoistë dhe përpiqen të tërheqin pjesën tjetër të njerëzve tek vetja të vdekshëm.

Personi mediokër do të përpiqet t'ju bëjë të sakrifikoni qëllimet tuaja, individualitetin tuaj dhe idetë tuaja unike. Njerëzit mediokër pëlqejnë njerëzit që u përshtaten preferencave të tyre. Mos lejoni askënd të mbizotërojë personalitetin tuaj.

Psikologët kanë vërejtur se zakonet e këqija mund të përhapen në një zyrë si një sëmundje ngjitëse. Punonjësit kanë tendencë të imitojnë sjelljet e gabuara të bashkëpunëtorëve të tyre, me faktorë të ndryshëm si morali i ulët, zakonet e ulëta të punës dhe shefi që vjedh në rritje duke u bazuar në sjelljen negative të kolegëve.

E gjelbër, 1999

Unë ju lë me një reklamë të shkëlqyeshme rreth guximit të përballeni me frikën e secilit:


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.