Sa orë duhet të fle?

Sipas Institutit Kombëtar të Shëndetit, i rrituri mesatar fle më pak se shtatë orë në natë. Në ritmin e sotëm plot jetë, gjashtë deri në shtatë orë gjumë mund të tingëllojnë mjaft mirë. Megjithatë, Vetëm për shkak se ju "funksiononi" në shtatë orë gjumë nuk do të thotë që nuk do të ndiheni shumë më mirë dhe do të arrinit më shumë nëse do të kalonit një ose dy orë më shumë në shtrat.

sa orë duhet të fle Ndërsa nevojat për gjumë ndryshojnë pak nga personi në person, shumica e të rriturve të shëndetshëm kanë nevojë për shtatë e gjysmë deri në nëntë orë gjumë në natë për të funksionuar në mënyrën më të mirë. Fëmijët dhe adoleshentët kanë nevojë edhe më shumë (shih të dhënat më poshtë). Dhe përkundër mitit që të moshuarit kanë nevojë për më pak gjumë ose se nevoja për gjumë zvogëlohet me moshën, të moshuarit ende kanë nevojë për të paktën shtatë e gjysmë deri në tetë orë gjumë. Sidoqoftë, të rriturit e moshuar shpesh kanë probleme me gjumin gjatë natës dhe dremitja gjatë ditës mund të ndihmojë në plotësimin e zbrazëtisë.

Nevojat mesatare të gjumit sipas moshës

* Të sapolindurit deri në moshën 2 muajshe: nga 12 në mëngjes deri në ora 18 pasdite.

* 3 muaj deri në moshën 1 vjeç: nga 14:15 pasdite deri në XNUMX:XNUMX pasdite.

* 3 deri në 5 vjeç: nga 11 e mëngjesit deri në 13 pasdite.

* 5 deri në 12 vjeç: nga 10 e mëngjesit deri në 11 pasdite.

* 12 deri në 18 vjeç: 8,5 deri në 10 orë

* Të rriturit (18+): 7,5 deri në 9 orë


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.