Kjo grua 84-vjeçare refuzoi të shiste shtëpinë e saj në një qendër tregtare. Ajo që ndodhi më pas është tërheqëse për zemrën

Në vitin 2009, një film i bukur që nuk do ta harroj kurrë u shfaq në kinema: Lart. Isshtë një histori prekëse për një burrë i cili, pasi gruaja e tij ndërroi jetë, vendos ta nderojë kujtesën e saj në mënyrën më prekëse: duke shpëtuar shtëpinë ku kishin kaluar shumë vite të lumtura së bashku.

Shtëpia në të cilën ata jetuan së bashku u kërcënua nga rrokaqiejt e mrekullueshëm përreth tij, por protagonisti i filmit ngurroi ta shiste atë dhe të dispononte me kujtimet e tij. Gjithashtu, Historia e Up ishte bazuar në një shtëpi të vërtetë. Kjo shtepi:

strehoj realitetin

Edith Macefield ishte 84 vjeç dhe kishte atë shtëpi. Ajo ishte e prerë për të mos shitur shtëpinë në një kompleks të zhvillimit urban që do të ndërtohej në zonë.

A është shtëpia e njohur për ju? Shtëpia e zonjës Macefield shërbeu si frymëzim për krijuesit e Up:

shtëpia lart

Barry Martin, një mbikëqyrës i ndërtimit i cili po punonte në kompleks ai u bë mik me Edithin pak nga pak.

Barry martin

Edith ishte gjithmonë një grua jashtëzakonisht e guximshme. Ajo do t'i tregonte Barry histori nga e kaluara e saj që ishin aq të jashtëzakonshme, sa ai nuk mund të ishte i sigurt nëse ishin të vërteta. Ajo i tha atij se kishte qenë rekrutuar nga inteligjenca britanike si student i muzikës dhe u dërgua në Gjermani për të spiunuar nazistët.

Edith Macefield Young

Por një gjë ishte e sigurt. Ajo u rrit për të qenë një grua e fortë, e guximshme dhe rezistente.

Zonja Macefield

Me kalimin e kohës, Barry u lidh gjithnjë e më emocionalisht me Edith. Ai bënte shëtitje me të, e vizitonte shpesh dhe madje shkonte në urgjencë me raste sepse ajo nuk ndihej mirë.

barry dhe edith

Kur u pyet se pse ajo nuk donte të largohej nga shtëpia, kishte një përgjigje të pabesueshme.

edith house

"Ku mund të shkoj? Unë nuk kam familje dhe kjo është shtëpia ime. Nëna ime vdiq këtu, pikërisht në këtë divan. Unë u ktheva në Shtetet e Bashkuara nga Anglia për t'u kujdesur për të. Ajo më bëri të premtoj se do ta lë të vdesë në shtëpi dhe jo në një shtëpi pleqsh, dhe unë e mbajta atë premtim. Y Këtu dua të vdes Mu në shtëpinë time. Në këtë divan.

Edith vazhdoi të merrte oferta për të shitur shtëpinë e saj, por ajo i injoroi ato. Ajo refuzoi një milion dollarë për shtëpinë e saj.

Me kalimin e kohës, ai u bë gjithnjë e më i varur nga Barry. Një ditë kur Edith nuk ishte mirë, Barry vendosi ta çonte në spital. Ai kishte kancer në pankreas. Sidoqoftë, Edith ishte e qetë. Ajo kishte shtëpinë e saj dhe kishte një shoqe të mirë që do të kujdesej për interesat e saj: Barry.

Nëse ju pëlqeu kjo histori, ndani atë me miqtë tuaj!


Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   pyesni në shtëpi dijo

    Post shumë i mirë, jam plotësisht dakord, përmbledh gjithçka bukur !!; Urime