Si të rrisim kreativitetin tek fëmijët

Fëmijët janë qenie pranuese që në mënyrë aktive reagojnë sipas stimujve që marrin nga mjedisi. Prindërit duhet të jenë të vetëdijshëm për këtë fakt dhe të përpiqen nxisin një atmosferë krijuese të dialogut dhe ndërveprimit.

Si të rrisni kreativitetin tek fëmijët me këto 8 këshilla.

Le të shohim 8 mënyra për të rritur kreativitetin tek fëmijët:

1) Jepni opsione.

Një fëmijë i vogël mund të zgjedhë gjëra specifike (të shkojë në kopshtin zoologjik ose akuarium, të ketë drithëra ose një sanduiç për mëngjes). Fëmijëve më të rritur u jepet një diferencë më e madhe.

2) Le ta shfrytëzojë një shans.

Lërini të rrezikojnë (brenda kufijve të tyre) sepse aftësia për të zhvilluar ide të reja do të thotë të dilni jashtë zonave të zakonshme të sigurta.

3) Bëni të lehtë për të që të bëjë zanate në shtëpi, në të cilat ajo mund të lëshojë imagjinatën e saj.

4) Lodrat e thjeshta lënë më shumë hapësirë ​​për krijimtari sesa ato teknologjike ose tepër të sofistikuara, të cilat mbysin imagjinatën.

5) Rregulloni dhe ricikloni.

Nëse fëmija sheh nënën duke ricikluar një bluzë të vjetër ose të ngjyrosur me bojë, ai mëson të jetë krijues. Kuzhina gjithashtu jep shumë lojë: të bësh një picë, kroketa ose makarona të këndshme me mbetje ushqimi.

6) Ndryshoni përdorimin e gjërave. Fëmija mund të sugjerojë dhe të eksperimentojë, gjithmonë duke u argëtuar.

7) Thyej rregullat. Fundjava ju lejon të provoni mënyra për të ndryshuar rutinën.

8) Puna me trupin ose strukturat hapësinore rrit aftësinë për abstragim (rrjeti i lojës me varkë).


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.