Si të jemi më kreativë dhe inovativë

Sipas psikologut njohës Robert J. Sternberg, krijimtaria mund të përkufizohet gjerësisht si "... procesi i prodhimit të diçkaje që është origjinale dhe e vlefshme". Krijimtaria ka të bëjë me gjetjen e mënyrave të reja për të zgjidhur problemet dhe për të kryer një aktivitet. Kjo nuk është një aftësi e kufizuar në artistë, muzikantë ose shkrimtarë, por përkundrazi është një aftësi që mund të zhvillohet te njerëzit nga të gjitha sferat e jetës.

Nëse ndonjëherë keni dashur të rrisni kreativitetin tuaj, këto këshilla mund t'ju ndihmojnë.

Kreativiteti 1) Bëhuni ekspert.

Një nga mënyrat më të mira për të zhvilluar kreativitetin është të bëhesh ekspert në një fushë të caktuar. Duke pasur një kuptim të pasur të temës, ju do të jeni në gjendje të mendoni për zgjidhje të reja ose inovative për problemet.

2) Kini besim në veten tuaj.

Nëse nuk besoni në aftësitë tuaja, nuk mund të jeni kurrë krijues. Mendoni çdo ditë për përparimin që keni bërë, vlerësoni arritjet tuaja dhe shpërblejeni veten për to.

3) Kapërceni qëndrimet negative që bllokojnë krijimtarinë.

Sipas një studimi të vitit 2006 të botuar në Procedura e Akademisë Kombëtare të Shkencave, disponimi pozitiv mund të rrisë aftësinë tuaj për të menduar në mënyrë krijuese. Përqendrohuni në eliminimin e mendimeve negative ose autokritike që dëmtojnë aftësinë tuaj për të zhvilluar aftësi të forta krijuese.

4) Luftoni frikën tuaj të dështimit.

Frika për të bërë një gabim mund të paralizojë përparimin tuaj. Mos harroni, sa herë që përballeni me një frikë të tillë, gabimet janë thjesht pjesë e procesit.

5) Ide për stuhi mendimesh për t'ju frymëzuar.

Stuhi mendimesh është një teknikë e zakonshme në mjediset akademike dhe profesionale, por mund të jetë gjithashtu një mjet i fuqishëm për zhvillimin e krijimtarisë suaj. Lini mënjanë autokritikën dhe më pas filloni të shkruani ide të lidhura me këtë problem dhe zgjidhjet e mundshme të tij. Qëllimi është të gjenerojmë sa më shumë ide të jetë e mundur. Tjetra, bëni një sitë në mënyrë që të merrni vendimin më të mirë të mundshëm.

6) Kuptoni se shumica e problemeve kanë zgjidhje të shumëfishta.

Herën tjetër kur të zgjidhni një problem, përpiquni të gjeni një larmi zgjidhjesh në vend që të qëndroni te ideja e parë që do të lindë. Merrni kohë të mendoni për mënyra të tjera të mundshme për t'iu afruar situatës. Ky zakon i thjeshtë është shumë efektiv në zgjidhjen e problemeve dhe zhvillimin e aftësive të të menduarit krijues.

7) Gjeni burime frymëzimi.

Lexoni një libër, vizitoni një muze, dëgjoni muzikën tuaj të preferuar ose merrni pjesë në një diskutim të gjallë me një mik. Përdorni strategjinë ose teknikën që funksionon më mirë për ju.

8) Krijoni mundësi për të zhvilluar kreativitetin tuaj.

Kjo mund të përfshijë trajtimin e një projekti të ri ose kërkimin e mjeteve të reja për t'u përdorur në projektet tuaja aktuale.

9) Merrni parasysh skenarët alternative.

Kur përballeni me një problem, përdorni shprehjen "po sikur ..." për të paraqitur një skenar të ri.

10) Lexoni.

Kur uleni para një libri, mendja juaj relaksohet dhe filloni të dini pikëpamje të ndryshme që mund të shërbejnë si frymëzim.

Vlerësimi i artikullit

4.35 / 5 - 987 mendime

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   iMAGenter | Shtypi Online dijo

  Shumicën e kohës zakonisht është frika nga dështimi, dhe zakonisht ne as nuk jemi të vetëdijshëm për këtë. Unë besoj se kërkesa kryesore për të krijuar është të besojmë në veten tonë dhe në të njëjtën kohë të ndjehemi të lirë dhe të palidhur për të qenë në gjendje të imagjinojmë.

  Një përshëndetje
  RMoli