Sistemi teknik: Elementet, përkufizimet themelore dhe karakteristikat

Në çdo sistem teknik ekzistojnë përbërës të ndryshëm që modifikojnë, kushtëzojnë ose transformojnë materialet; është një medium komunikues që mbart energji për një qëllim specifik. Për të adresuar më shumë rreth temës dhe metodave të komunikimit, është e nevojshme të kryhet një hetim i plotë mbi sistemin teknik dhe funksionin e tij të vërtetë brenda komunikimit.

Nëse ende keni ndonjë dyshim të mundshëm në lidhje me funksionimin e sistemit teknik dhe cilat janë përbërësit që e ndërtojnë atë, mos ndaloni së lexuari sa vijon.   

Çfarë është një sistem teknik?

Një sistem teknik gjithmonë do të përbëhet nga agjentë njerëzorë ku karakteristikat dhe qëndrimet e tyre do të demonstrojnë kapacitetin e efektivitetit të sistemit në fjalë të cilit i përkasin. Secila prej këtyre subjekteve ka funksionin e modifikimit të elementeve që përbëjnë sistemin, duke lejuar kështu zgjidhjen e një problemi në fjalë.

Qenia njerëzore që kupton një sistem teknik duhet të ketë cilësi intelektuale dhe njerëzore për të qenë në gjendje të marrë vendime që janë më në përputhje me sistemin të cilit i përket. Për këtë, përdorimi i një gjuhe dhe paraqitje grafike është bërë për të dhënë një mesazh më të mirë.

Necessaryshtë e nevojshme të theksohet se funksioni i sistemit teknik është të jesh në gjendje të zgjidhësh probleme të një natyre ekonomike, shoqërore dhe politike.

karakteristika të

Sistemet teknike duhet së pari të sigurojnë që zgjidhja e problemeve që adresojnë tre faktorët e përmendur më lart është efektive. Për ta bërë këtë, është e nevojshme të njihet apriori cilat janë karakteristikat ose elementet që e bëjnë një sistem teknik të funksionojë ashtu siç duhet.

Nga ana tjetër, është me rëndësi të madhe të jesh në gjendje të marr parasysh se çdo sistem teknik përbëhet nga qenie njerëzore, prandaj ekziston mundësia që të ketë ndonjë gabim brenda tij. Për këtë, mjediset e mëposhtme u krijuan si karakteristikat themelore që çdo sistem teknik duhet të ketë:

 • Njerëz me natyrë natyrore.
 • Lëndë e parë në dispozicion.
 • Ndjekja korrekte e standardeve dhe normave shoqërore për të garantuar një bashkëjetesë të suksesshme
 • Objekte të një natyre teknike të destinuara për kërkimin dhe zhvillimin e të njëjtit sistem.
 • Staf cilësor.
 • Profesionistë me njohuri të përparuara dhe teknike.
 • Një shkallë e vlerave pozitive që mbizotërojnë brenda organizatës.

sistemi teknik

Rritja dhe fazat e sistemit teknik

Shtë e mundur të bëhet një krahasim midis konceptit që përfshin sistemin teknik, mënyrës së funksionimit të përdorur nga Startups; është një shembull që sot mund të ketë lidhje me ndërtimi dhe përdorimi i strategjive të zgjidhjes së problemeve. Vetëm se sistemet teknike kanë nevojë për të zgjidhur problemet që adresojnë një krizë në popullatë dhe një Startup, është një koncept i kompanisë i krijuar për të zgjidhur një problem të krijuar prej saj.

Atëherë sistemi teknik mund të zërë rrënjë dhe të gjenerojë ndryshime të rëndësishme vetëm nëse struktura e tij është solide dhe nuk ka nevojë për një rimendim të themeleve. Njohja e fazave të mëposhtme që i ndodhin sistemit teknik do të jetë thelbësore për të mësuar rreth funksionimit të tij:

Shpikje

Faza e shpikjes mund të ndodhë në një mënyrë radikale, ku shfaqja e ideve është spontane, rezultat i një nevoje të shpejtë për të zgjidhur një problem specifik. Kjo është arsyeja pse shpikja është faza themelore e çdo sistemi teknik të suksesshëm.

Isshtë pjesë e ndryshimeve të rëndësishme në historinë botërore, ku lind një zgjidhje e pabesueshme si rezultat i një problemi që prek një popullatë specifike. Disa prova dhe gabime dolën të ishin zgjidhja e duhur në një test fati me shpresën për të zgjidhur problemin; kështu, kjo ndodhi me mendimtarët e shkëlqyer dhe të shquar që shpikën diçka të re për njerëzimin.  

Zhvillim

Si objektiv kryesor i sistemeve teknike është të jenë në gjendje të krijojnë një ndikim të ri përmes një zgjidhjeje të re në fushat politike, shoqërore dhe ekonomike; duhet të ketë leje të caktuara dhe në çdo rast buxhetet në mënyrë që faza e zhvillimit të zhvillohet normalisht.

Pasi të ketë kaluar faza e shpikjes, aty ku ekspozohen zgjidhjet e mundshme dhe studiohet një plan i realizueshëm; ndodh faza e zhvillimit që do të vërë në lëvizje zgjidhjen e konfliktit. Në përgjithësi, ju po kërkoni ndryshime rrënjësore dhe pozitive.

Risi

Të gjitha sistemet teknike ndodhin nëpër faza evolucionare që lejojnë një zhvillim korrekt. Në fazën e inovacionit, përbërësit e sistemit duhet të sigurojnë që zgjidhjet e ofruara për shoqërinë janë inovative.

Këtu sistemi mund të ngurtësohet dhe të arrijë një status të ri që garanton qëndrimin tuaj ndërkohë vazhdoni të zgjidhni problemet e së njëjtës natyrë.

Transferimi i teknologjisë

Kjo fazë ndodh kur sistemi ka arritur sukses në fusha të shumta, dhe kur përdorimi i teknologjisë për të arrijnë nivele më të larta të sintezës së sistemit.

Transferimet e teknologjisë kanë kufizime të caktuara që duhet të sigurojnë që sistemi teknik të jetë në përputhje para se të mund të zgjerojë horizontet e tij.

rritje

Faza e fundit, por jo më pak e rëndësishmja e sistemit është rritja, kjo ndodh vetëm nëse fazat e mëparshme janë kryer me sukses dhe nëse ka dëshmi se një sistem i tillë mund të jetë i qëndrueshëm me kalimin e kohës.

Sidoqoftë, të qenit në gjendje të vendoseni brenda një shoqërie ku ka sisteme të ndryshme teknike në rritje është një detyrë e vështirë për atë që po shfaqet. Thenshtë atëherë se faza e rritjes dhe stabilizimit është më e komplikuara, pasi ajo duhet të mbetet e palëkundur ndaj konkurrencës. Kjo është arsyeja pse para strukturimit të një sistemi teknik, mundësitë për ndryshim brenda një ekonomie dhe për të siguruar që vendimet e degës ekzekutive të mos ndikojnë në atë sistem.

Rëndësia e sistemit teknik në globalizim

Komunikimi gjithmonë ka pasur një rol themelor në zhvillimin e shoqërive, kjo varet prej tyre, duke siguruar që sistemet që i ndërtojnë ato të përmbushin objektivat e një vendi demokratik.

Sistemet teknike janë gjithnjë e më të rëndësishme kur bëhet fjalë gjenerojnë strategji të reja zhvillimi, dhe kjo është e aftë vetëm në një vend demokratik pa borxhe, ku përparimet në teknologji e lejojnë njeriun të gjejë zgjidhje për problemet që duhet të jenë gjithnjë e më pak.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.