Arritja e suksesit duke ulur presionin akademik

Arritja e suksesit duke ulur presionin akademik.

Fëmijët mund të bëjnë më mirë akademikisht nëse ndihen më të sigurt në vetvete, nëse u thuhet se dështimi është një pjesë normale e të mësuarit, në vend se të bëhet presion për të pasur sukses me çdo kusht, sipas një studimi të ri të botuar nga Shoqata Amerikane e Psikologjisë.

«Ne përqendrohemi në besimi i përhapur që barazon suksesin akademik me një nivel të lartë të kompetencës dhe dështimit me inferioritetin intelektual ”, tha Frederique Autin, një studiues pas doktoratës në Universitetin e Poitiers, Francë.

«Të jesh i fiksuar pas suksesit, studentët kanë frikë se mos dështojnë. Ata përfundojnë se e kanë të vështirë të përvetësojnë njohuritë e reja. Duke njohur që vështirësia dhe dështimi janë një pjesë thelbësore e të mësuarit, ne mund të thyejmë një cikël vicioz në të cilin krijojmë ndjenja të paaftësisë që, nga ana tjetër, prishin të mësuarit ".


Rezultatet e studimit treguan se kujtesa mund të përmirësohet thjesht nëse studentët ato rrisin besimin tuaj dhe zvogëlojnë frikën tuaj nga dështimi.

Mësuesit dhe prindërit duhet theksojnë përparimin e fëmijëve në vend që të përqendroheni ekskluzivisht në notat dhe rezultatet e testeve. Të mësuarit kërkon kohë dhe çdo hap në proces duhet të shpërblehet, veçanërisht në fazat e hershme kur studentët përjetojnë dështim. "

Burim


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.