Kjo është taktika që përdor një oficer policie për të parandaluar që një person të hidhet nga ura

duke shmangur vetëvrasjen

Dy ditë më parë, në artikullin tim Ura e Jetës, foli për numrin e madh të njerëzve që bëjnë vetëvrasje duke u hedhur nga një urë në Korenë e Jugut. Fatkeqësisht, këto ngjarje përsëriten në shumë qytete të botës.

Një artikull në New Yorker flet për këta njerëz që vendosin të vrasin veten duke u hedhur në boshllëk. Artikulli titullohet Kërcyesit ('kërcyesit'). Artikulli është mjaft i gjatë, por ka disa fragmente që më tërheqin vëmendjen dhe që dua t'i ndaj me të gjithë ju:

1) Briggs, një patrullues nga Golden Gate (ura ku kryhen shumica e vetëvrasjeve), e njëjta bisedë gjithmonë fillon me vetëvrasjen. Pyetje "Si ndihesh sot?" atëherë "Çfarë planesh keni për nesër?" Nëse personi nuk ka një plan, Briggs thotë: Epo, le të planifikojmë diçka. Nëse pasi keni bërë planin nuk jeni të kënaqur, gjithmonë mund të ktheheni këtu më vonë. »

2) Një rresht nga artikulli që më tërhoqi vërtet vëmendjen: "Unë menjëherë kuptova se gjithçka që kisha menduar se ishte e pariparueshme ishte plotësisht e rregullueshme, përveç se ajo vetëm kërceu." Shtë dëshmia e një vetëvrasjeje që i mbijetoi qëllimit të tij.

3) Unë jam duke shkuar për të ecur në urë. Nëse një person më buzëqesh gjatë rrugës, unë nuk do të kërcej ". Ka shumë gjëra interesante në këtë artikull. Mos harro, nëse ecni ndonjëherë në një urë dhe hasni një person, buzëqeshni atyre 😉

Shumica dërrmuese e njerëzve që bëjnë vetëvrasje janë penduar gjatë rënies në vakum ose pas marrjes së mbidozës së ilaçeve. Këto të dhëna janë marrë nga njerëzit që i mbijetuan përpjekjes së tyre për vetëvrasje.

Dëshmia e një personi që i mbijetoi përpjekjes së tij për vetëvrasje

Kam marrë një mbidozë të trazodonit. Një shumë vdekjeprurëse. Unë dola për të pirë duhan atë që supozoja se ishte cigarja ime e fundit. Në ato minuta zbulova se gjithçka që pashë si negative në jetën time nuk ishte aq e keqe. Unë i pashë të gjitha në një mënyrë më optimiste. Vura shpejt gishtat për tu hedhur lart. U përpoqa ta luftoj ëndrrën.

Më dhemb gjithë trupi. Veshët më zhurmonin tmerrësisht. Unë arrita në përfundimin se herët a vonë do të më zinte gjumi dhe nuk e dija nëse do zgjohesha ndonjëherë. Unë shpejt shkova në ER. Ditë më vonë një psikiatër më pa. Kjo ishte në vitin 2009. Në maj unë u diplomova dhe nesër kam një intervistë.

Duke e ditur që ju do të vdisni ndryshon plotësisht pamjen tuaj të jetës në çast ”.

Më kujtohet që lexova një artikull në lidhje me një njeri që i mbijetoi përpjekjes së tij për vetëvrasje nga Ura e Portës së Artë. Mendimi i tij i parë pas kërcimit ishte i keqardhje e menjëhershme.

Nëse doni të futeni më thellë në këtë temë, ju ftoj të lexoni këtë artikull më të plotë: Parandalimi i vetëvrasjes


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.