Ushtrime të zhvillimit personal

Do të të lë një listë 9 ushtrime ose aktivitete që do të përmirësojnë tuajin zhvillimin personal. Ju do të merrni rezultate pozitive vetëm nëse angazhoheni për t'i bërë ato:

1) Lexoni libra mbi zhvillimin personal

9 ushtrime të zhvillimit personalTë gjithë librat që ju nevojiten mund t'i gjeni në një bibliotekë publike. Zgjidhni ata autorë që kanë një reputacion.

Leximi juaj do t'ju çojë në një status shumë i motivuar Dhe kjo është arsyeja pse unë rekomandoj që sa më shpejt që të lexoni diçka që ju motivon, qoftë kjo një fjalë, frazë apo një histori, të filloni të bëni diçka që gjithmonë keni dashur të bëni. Do të ndiheni mirë dhe ky është vetëm fillimi.

Bëni këtë sa më shumë që të mundeni dhe do të arrini më shumë në një ditë të vetme sesa shumica e njerëzve në një muaj.

2) A keni ndonjë model apo mentor për t'ju frymëzuar?

Të gjithë kemi dikë që e presim. Ndonjëherë vetëm përmendja e emrit të tij ose shikimi i tij na provokon emocione shumë pozitive. Nëse admironi shumë dikë, do të keni gjetur një model të shkëlqyeshëm që do të shërbejë si një udhëzues për t'u përmirësuar.

Mënyra më e mirë për të përfituar sa më shumë nga modeli juaj është të gjeni gjithçka në lidhje me atë person. Cfare ju pelqen Nga e merrni energjinë? Nga jeni? A keni pasur një përvojë që ndryshon jetën?

Filloni të kërkoni përgjigje në revista, gazeta, libra dhe internet. Idealisht, ju mund ta takoni atë person.

3) Dëgjoni librat audio për zhvillimin personal.

Ju mund ta zëvendësoni muzikën që dëgjoni në makinë me një nga këto libra audio ose madje mund ta dëgjoni ndërsa jeni duke ushtruar. Unë rekomandoj këtë artikull: Lexoni 180 libra në vit.

Ju mund ta dëgjoni librin audio kur ndiheni të ulët ose joproduktiv.

4) Ulni kohën që kaloni duke parë televizion.

Unë besoj se më shumë se 75% e programeve ose shfaqjeve që shfaqen në ekran janë një humbje e plotë e kohës dhe nuk kanë asnjë lidhje me aktivitetet e dobishme që do të përmirësojnë zhvillimin tuaj personal.

Një tjetër gjë e ndryshme është nëse gjeni një seminar për zhvillim personal. Ju do të fitoni njohuri dhe do të ndiheni në një gjendje më pozitive dhe të motivuar.

Mos harroni: nëse nuk jeni në anën tjetër të ekranit, ju ndoshta po humbni kohën tuaj.

5) Çohuni herët.

Nga të gjitha aktivitetet që rrisin zhvillimin personal, zgjimi herët është një nga më të rëndësishmit. Kjo ju bën të ndiheni mirë me veten tuaj dhe ndiheni sikur keni arritur më shumë atë ditë.

6) Anëtarësohuni ose bëhuni pjesë e një grupi njerëzish pozitivë.

Ka shumë aktivitete shoqërore në të cilat mund të bashkoheni dhe me siguri do të takoni njerëz aktivë dhe pozitivë: klasa vallëzimi, gjimnastikë, ...

7) Përcaktoni qëllimet tuaja.


Nga të gjitha aktivitetet që rrisin zhvillimin personal, marrja e kohës për të vendosur qëllimet tuaja më të rëndësishme është thelbësore.

Shkruani 15 qëllimet tuaja më të dëshiruara, 15 gjërat që dëshironi më shumë të bëni ose të keni. Pyete veten se çfarë dëshiron vërtet të kesh në 3-12 muajt e ardhshëm. Çfarë doni të bëni tani?

Sigurohuni që të zgjidhni 15 golat më të rëndësishëm. Për ta bërë këtë, unë sugjeroj që të shkruani 40. Pastaj zgjidhni 15 prej tyre.

Pasi t’i keni të qarta, vendosni disa nën-qëllime për secilin objektiv. Unë sugjeroj që të vendosni 10 nën-qëllime për secilin objektiv. Një nën-qëllim është një aktivitet që do t'ju ndihmojë të arrini qëllimin tuaj kryesor.

8) Mësoni të jepni para se të merrni.

Për të përmirësuar zhvillimin tuaj personal duhet të praktikoni këtë ligj universal. Njerëzit që japin para se të marrin janë më të suksesshëm në jetë.

9) Shmangni njerëzit negativë.

Kjo përfaqëson një nga aktivitetet që ose rrit zhvillimin tuaj personal ose e shkatërron atë. Këta lloj njerëzish tentojnë t'ju tërheqin me vete.

Foto: davenitsche.com


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Maria Angeles De Frias Angulo dijo

    Në pikën numër nëntë, është e vërtetë ajo që thoni se ndodh, dhe është e tmerrshme, ju nuk dini se ku të shkoni kur jeni në atë situatë-