Vetë-disiplina: Vullneti

Dallimi midis një personi të suksesshëm dhe të tjerëve nuk është mungesa e forcës ose njohurisë, por më tepër e vullnetit. Vince Lombardia.

La përkufizimi i vetë-disiplinës është një shembull i asaj që mund të arrihet me zbatimin e tij: është trajnimi dhe monitorimi i vetvetes për të kryer përmirësime personale.

Vetë-disiplina: VullnetiVullneti nuk është një fjalë e fjalë këto ditë. Ju me siguri keni parë shumë reklama që përpiqen të pozicionojnë produktet e tyre si një zëvendësim për vullnetin. Ata fillojnë duke thënë se vullneti nuk funksionon dhe pastaj ata përpiqen t'ju shesin diçka "të shpejtë dhe të lehtë" si një pilulë diete ose disa pajisje ushtrimore të një lloji tjetër. Ata shpesh madje garantojnë rezultate të pamundura në një periudhë shumë të shkurtër kohore; është një bast i sigurt sepse njerëzit që nuk kanë fuqi vullneti ndoshta nuk do të marrin kohë për t'i kthyer këto produkte të padobishme.

Por jini të qartë për një gjë ... punon vullneti. Sidoqoftë, për të realizuar plotësisht potencialin e tij, duhet të mësoni se çfarë mund dhe çfarë nuk mund të bëni. Njerëzit të cilët thonë se vullneti nuk funksionon po përpiqen ta përdorin atë në një mënyrë që është përtej aftësive të tyre.

Çfarë është vullneti?

Vullneti është aftësia juaj për të vendosur një mënyrë veprimi dhe për të thënë, "Shko përpara!"

Vullneti ofron një nxitje të fuqishme por të përkohshme.

Vullneti është maja e vetë-disiplinës. Për të përdorur një analogji, unë do të përdor Luftën e Dytë Botërore si një shembull; testamenti do të ishte Dita D, pushtimi i Normandisë. Ishte beteja e madhe që ndryshoi rrjedhën e luftës edhe pse u desh edhe një vit për të arritur në VE Day (Fitorja në Evropë). Të bësh atë lloj përpjekje çdo ditë të luftës do të ishte e pamundur.

Vullneti është një përqendrim i forcës. Ju mbledh të gjithë energjinë tuaj dhe bëni një shtytje të madhe përpara. Ju sulmoni në mënyrë strategjike problemet tuaja në pikat e tyre më të dobëta derisa t'i thyeni, duke ju lejuar hapësirë ​​të mjaftueshme për të manovruar më thellë në territorin e tyre dhe t'i përfundoni ato.

Zbatimi i vullnetit

Zbatimi i vullnetit përfshin hapat e mëposhtëm:

1. Zgjidhni qëllimin tuaj
2. Krijoni një plan sulmi
3. Ekzekutoni planin

Vullneti mund ta marrë kohën e vet në fazat 1 dhe 2, por kur shkon në hapin e tretë, duhet të godasësh fort dhe shpejt.

Mos u përpiqni të merreni me problemet dhe sfidat tuaja në një mënyrë të tillë që të kërkoni forcë të madhe vullneti çdo ditë. Fuqia e vullnetit është e paqëndrueshme. Nëse përpiqeni ta përdorni për një kohë të gjatë, do të digjeni. Kërkon një nivel energjie që mund të mirëmbahet vetëm për një periudhë të shkurtër kohe cases në shumicën e rasteve karburantit harxhohet brenda disa ditësh.

Fuqia e vullnetit përdoret për të krijuar dhe mbajtur vetë vrullin.

Cila është mënyra më e mirë për ta zbatuar atë? Si mund të shmangni rënien përsëri në modelet e vjetra?

Mënyra më e mirë për të përdorur vullnetin është krijimi i një kampi bazë në mënyrë që avancimet e reja të bëhen me shumë më pak përpjekje sesa shtytja fillestare. Mos harroni Ditën D. Pasi aleatët kishin krijuar një kamp bazë në plazh, rruga ishte shumë më e lehtë për ta. Ishte shumë më e lehtë të përpiqesh të mbash përqendrimin, energjinë dhe koordinimin pasi të bëhej përpjekja fillestare që kushtoi kaq shumë jetë, por që ishte fillimi i mbarimit të Luftës së Dytë Botërore.

Pra, përdorimi i duhur i vullnetit është të vendosni një pikë fillestare në një mënyrë të tillë që të jetë më e lehtë të vazhdoni të ecni përpara.

SHEMBULL

Unë do të zbuloj të gjitha sa më sipër, së bashku me një shembull konkret.

Le të themi se qëllimi juaj është të humbni 10 kg. Ju përpiqeni të bëni një dietë. Duhet forcë vullneti dhe ju e bëni atë gjatë javës së parë. Por pas disa javësh ju keni rënë përsëri në zakonet e vjetra dhe keni rifituar të gjithë peshën që keni humbur javë më parë. Provoni përsëri me dieta të ndryshme, por rezultati mbetet i njëjtë. Ju nuk mund ta mbani vrullin aq kohë sa të arrini peshën tuaj ideale.

Kjo pritej sepse vullneti është i përkohshëm. Isshtë për vrapime të shpejta, jo për maratonë. Fuqia e vullnetit kërkon vëmendje, dhe përqendrimi i ndërgjegjshëm konsumon shumë, nuk mund të qëndrojë për shumë kohë. Diçka më në fund do t'ju shpërqendrojë.

Ja se si të merret me të njëjtin qëllim zbatimi korrekt i vullnetit. Ju keni pranuar që vetëm një shpërthim i shkurtër i vullnetit mund të zbatohet ... mbase disa ditë. Pastaj ajo zhduket. Kështu që ju përdorni më mirë atë vullnet për të modifikuar territorin përreth jush, në një mënyrë të tillë që ruajtja e vrullit të mos jetë aq e vështirë.

Kështu që ne u ulëm për të bërë një plan. Kjo nuk kërkon shumë energji, dhe puna mund të përhapet gjatë shumë ditëve.

Ju identifikoni të gjitha qëllimet e ndryshme që do t'ju duhen nëse doni të keni ndonjë shans suksesi. Para së gjithash, të gjithë ushqimet e hedhura duhet të dalin nga kuzhina juaj, duke përfshirë gjithçka që keni një tendencë të mbingopni, dhe duhet të zëvendësohet me ushqime që do t'ju ndihmojnë të humbni peshë, të tilla si pemët dhe perimet. Së dyti, ju e dini që do të tundoheni nga ushqimi i shpejtë nëse ktheheni të uritur në shtëpi dhe nuk keni asgjë të gatshme për të ngrënë, kështu që vendosni të bëni ushqim për një javë për të parashikuar këtë supozim; çdo fundjavë. Në këtë mënyrë gjithmonë do të keni diçka në frigorifer. Ju keni caktuar një bllok prej disa orësh çdo fundjavë për të blerë ushqim dhe për të gatuar të gjithë ushqimet për javën. Gjithashtu, ju blini një libër të mirë gatimi me receta të shëndetshme. Ju vendosni një tabelë peshe dhe e vendosni në mur në banjën tuaj. Ju merrni një shkallë të mirë në të cilën mund të matni peshën dhe përqindjen e yndyrës trupore. Ju bëni një listë të vakteve (5 mëngjes, 5 dreka dhe 5 darka), dhe e vendosni në frigorifer. Dhe kështu me radhë. E gjithë kjo shkon në planin e shkruar.

Pastaj ju bëni përgatitjet sipas planit tuaj të veprimit. Ju ndoshta mund të bëni përgatitjet e planit brenda një dite. Eliminoni ushqimet e pashëndetshme nga kuzhina. Ju blini ushqimet e reja, blini librin e ri të gatimit, merrni një peshë peshe dhe bëni listën e vakteve. Ju zgjidhni recetat dhe gatuani një grup ushqimesh për javën.

Në fund të ditës, ju nuk e keni përdorur vullnetin tuaj drejtpërdrejt, por keni vendosur kushtet që do ta bëjnë dietën tuaj të lehtë për tu ndjekur. Kur të zgjoheni mëngjesin tjetër, do të shihni se ambienti juaj ndryshoi në mënyrë drastike sipas planit tuaj. Frigoriferi juaj do të jetë i pajisur me shumë ushqime të shëndetshme për të ngrënë. Do të keni një bllok të rregullt kohor kushtuar blerjeve dhe përgatitjes së ushqimit. Duhet ende një disiplinë për të qëndruar në dietën tuaj, por gjërat tashmë kanë ndryshuar aq shumë sa nuk do të jetë aq e vështirë sa do të ishte pa këto ndryshime.

Mos përdorni vullnet për të sulmuar problemet tuaja drejtpërdrejt. Përdorni vullnetin për të sulmuar pengesat mjedisore dhe sociale që përjetësojnë problemin. Vendosni një pikë fillestare dhe pastaj forconi pozicionin tuaj (domethënë, bëjeni atë a zakon, për shembull, duke bërë një "Sfidë 30-ditore"). Zakon i veprimit ju vë në një pilot automatik në mënyrë që të arrini sukses në çfarëdo që vendosni mendjen tuaj.

Ky post është pjesa e tretë e një serie prej 6 artikujsh mbi vetë-disiplinën: pjesa 1 | pjesa 2 | pjesa 3 | pjesa 4 | pjesa 5 | Pjesa 6


A ju pëlqeu ky artikull? Ju lutem më ndihmoni duke ndarë këtë blog me miqtë tuaj. Klikoni në butonin Facebook like. Faleminderit per mbeshtetjen.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Richard Cruz-Vera dijo

  ai botandad është i nevojshëm për të gjithë ne

  1.    MARTA. ELENA. dijo

   SHIKON SHUMY NGJITJE, K ART AR NEN, FABULOZ. DHE M H NDIHMONI T BE JEM I QART ÇFAR I M NE DUHET. FALEMINDERIT…..

 2.   Gem Mena Mota dijo

  SHEMBULLI MEST I MIR !! BRAVO !!

 3.   John canaviri dijo

  Unë nuk kam lexuar gjithçka mirë por me sa pashë më pëlqente