Vetëvrasjet në rritje në Spanjë

Vetëvrasjet në rritje në Spanjë
Në Spanjë ata bëjnë vetëvrasje 9 persona në ditë. Shtë një shifër që për herë të parë tejkalon numrin e vdekjeve nga aksidentet e trafikut. Burrat bëjnë vetëvrasje tre herë më shumë se gratë.

Ato janë të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (INE). 78,31% janë burra. Profesionistët e shëndetit thonë se është një shifër që mund të zvogëlohet.

Në vitin 2008 3.421 njerëz u vetëvranë. Kjo shifër tejkaloi për herë të parë numrin e vdekjeve në aksidente trafiku (3.021). Aty eshte nje Shoqata e Kërkimit, Parandalimit dhe Ndërhyrjes së Vetëvrasjeve presidenti i të cilit ka deklaruar se po bëhen përpjekje të shumta për të zvogëluar aksidentet e trafikut dhe, përkundrazi, të njëjtat përpjekje nuk janë të dedikuara për të luftuar këtë pandemi që është vetëvrasja.

Botëror, një person kryen vetëvrasje çdo 40 sekonda dhe është shkaku kryesor i vdekjes së dhunshme në botë. Një milion njerëz bëjnë vetëvrasje në vit, që tejkalon numrin e vdekjeve nga vrasjet dhe luftërat. Përveç kësaj, nuk janë më shumë se 20 milion përpjekje në vit.

Presidenti i kësaj shoqate, Javier Jiménez, ka deklaruar se një e katërta e vdekjeve (250.000 njerëz) ndodhin në nën 25 vjeç. Nëse diçka nuk bëhet, OBSH vlerëson se deri në vitin 2.020 numri i vdekjeve nga vetëvrasja mund të arrijë 1,5 milion në vit.

Sot është Dita Botërore e Parandalimit të Vetëvrasjes. Këto të dhëna kanë për qëllim të bëjnë të vetëdijshëm autoritetet për rëndësinë e problemit dhe nevojën për të kërkuar zgjidhje për të, pasi në 90% të rasteve njerëzit që kryejnë vetëvrasje kanë një diagnozë psikiatrike që mund të trajtohet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.