Zhvillimi personal si një garë në distanca të gjata

zhvillimi personal si një garë në distanca të gjata

Shumë njerëz besojnë se thjesht të përpiqesh të jesh njerëz më i mirë, miq më të mirë, prindër më të mirë… është e mjaftueshme. Ata e fillojnë ditën duke u përpjekur të bëjnë më të mirën e tyre dhe në ndryshimin e parë ata përfundojnë duke humbur betejën dhe kthehen në zakonet e tyre të vjetra.

Ata mund të jenë të suksesshëm dhe të kenë një ditë të përsosur. Sidoqoftë, të nesërmen ata kthehen me veset e tyre, egoizmin, gjenitë ...

El zhvillimin personal është një garë në distanca të gjata dhe vetëm ata që vërtet dëshirojnë (kanë nevojë) të ndryshojnë dhe janë të qëndrueshëm do të arrijnë sukses. Ka shumë njerëz që duan të ndryshojnë, por shumë pak kanë sukses.

Pse njerëzit dështojnë në zhvillimin e tyre personal?

dështimi në zhvillimin personal

Njerëzit të cilët janë të suksesshëm në bizneset e tyre vijnë në shtëpi të irrituar, zgjohen çdo ditë me humor të keq dhe ditët e tyre janë një luftë e vazhdueshme. Zhvillimi personal kërkon përgatitje dhe këshilla.

Të tjerët zgjedhin vetë-ndihmë. Ata janë ata që e dinë më mirë veten e tyre dhe dinë se çfarë është më e mira për ta dhe u drejtohen librave në kërkim të një formule magjike që do t'i bëjë ata të kapërcejnë problemet e tyre. Sidoqoftë, është e rëndësishme të zgjidhni librat e duhur.

Rritja personale është diçka shumë komplekse: Shtë e nevojshme të keni njohuritë e duhura, njohuritë e miratuara nga profesionistët më prestigjiozë të fushës.

Sidoqoftë, shumica dërrmuese kënaqen në këtë garë në distanca të gjata në një mënyrë të vakët. Ata nuk e vendosin të gjithë mishin në skarë. Dëshira e tyre për të ndryshuar është e madhe, por me kalimin e ditëve ata konsumohen në probleme të përditshme. Më në fund ata përfundojnë duke hequr dorë dhe ata bëhen pjesë e tufës.

Kam një të njohur që e ka të vështirë. Unë i dhashë këshilla por nuk ndihesha e dëgjuar. Ai vazhdonte të përmendte problemet e tij pa pushim. Somethingshtë diçka shumë e zakonshme. Njerëzit nuk dëgjojnë dhe nuk reflektojnë. Ai nuk qëndron i shtrirë në shtrat për 10 minuta që të kompozohet dhe të gjejë zgjidhje për problemet e tij. Ankimi nuk sjell asgjë. Vetëm kërkimi aktiv për zgjidhje mund t'ju japë dritë në errësirë.

Problemet janë pjesë e jetës dhe ne kemi dy mundësi: Ose kapemi pas tyre duke u ankuar dhe duke qarë, ose kemi një qëndrim pozitiv dhe përpiqemi t'i kthejmë mbrapsht. Nëse vazhdojmë të shqyrtojmë problemet tona ditë pas dite, do të humbasim kohë që mund t'ua kushtojmë aktiviteteve më të këndshme.

Problemet vijnë e shkojnë. Ajo që na shqetëson sot do të harrohet dhe për 10 vjet as nuk do ta kujtojmë. Le të bëjmë të gjitha përpjekjet tona në përpjekjen për të përmirësuar qëndrimet tona dhe të mos humbasim kohë për problemet, zgjidhjet e të cilave, në shumë raste, nuk varen nga ne. Ne mund të kërkojmë ndihmë mjekësore nëse shohim probleme të tilla që na kapin. Mjekët janë atje për më shumë sesa thjesht shërimin e ftohjeve. Çdo zgjidhje është e mirë të përpiqeni të dilni nga problemi. E keqja është të qëndrosh në të ditë pas dite.

Zhvillimi personal është një mundësi për të marrë më të mirën nga vetja por duhet ta dini se është një garë në distanca të gjata. Ndryshimet ndodhin pak nga pak dhe janë rezultat i këmbënguljes dhe përpjekjes.

Ju duhet përgatitje dhe motivim për të qenë personi që dëshironi të jeni. Inshtë në duart tuaja.

Unë ju lë me një citim dhe një video të atyre që më pëlqejnë:

"Askush nuk ndryshon nëse nuk e ndjen nevojën."


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.