Zhvilloni një mendje të fuqishme njerëzore

Zhvilloni një mendje të fuqishme njerëzore

Sot kam mundësinë t'ju prezantoj një hyrje madhështore nga Richard Gere mbi potencialin e pabesueshëm që ka Budizmi zhvilloni një mendje të fuqishme:

Ne jetojmë në një kohë me fat. Ju mund të mendoni se unë jam duke iu referuar kohërave moderne. Dua të them, në të vërtetë, atë Budizmi ka zënë rrënjë në Perëndim.

Deri vonë mësuesit e kualifikuar të budizëm mahayana jashtë Azisë ata ishin të paktë. Na u desh të udhëtonim shumë larg për të gjetur mësime të thella për dhembshurinë, zbrazëtia, Karma dhe iluminizmi.

Sot është një dhuratë e pabesueshme që ne mund të mësojmë mësimet e ngritjes së Budës.

Me Budizmin do të mësoni teknikat për ta bërë jetën tuaj më kuptimplote.

Përkundër arritjeve të shkencës dhe teknologjisë, ne ende nuk dimë shumë për mendjen dhe potencialin e saj. Megjithatë 2.500 vjet më parë, Shakyamuni Buda u njoh potenciali i plotë i mendjes. Ai e kuptoi se mendja nuk është vetëm truri. Mendja është e pafillueshme dhe krijon përvojën tonë të botës, sepse ajo që ne e perceptojmë si realitet është një funksion i mendjes.

Jo vetëm që mund të zhdukim emocione shqetësuese si zemërimi, por me vetëdije mund të përparojmë në fazën më të lartë të mundshme të evolucionit - Buddhësinë.

Çdo gjallesë ka potencialin për ta arritur këtë gjendje e pakufizuar e mençurisë dhe dhembshurisë.

Budizmi na mëson se ndërsa kuptojmë natyrën e vërtetë të mendjes sonë, bëhemi më të lumtur, më paqësorë dhe më të aftë të trajtojmë problemet tona, gjë që na bën më të aftë për të ndihmuar të tjerët.

Deri më tani prezantimi i Richard Gere.

Potenciali është atje dhe çdokush mund ta shohë atë. Do të të lë lidhjen për një lajm nga dje (30 janar 2.011). Inshtë në anglisht, por unë e përmbledh atë në 3 rreshta në mënyrë që ju të mund të shihni se në çfarë mase disa qeveri perëndimore (në këtë rast qeveria angleze) po vë bast gjithnjë e më shumë në meditimi si mjet për zhvillimin personal:

"Një shkollë publike në qarkun e Lancashire (një qark në Angli) do të jetë pjesë e grupit të parë të shkollave falas ku meditimi do të mësohet për herë të parë." Mijëra ditë

Unë ju lë me një nga citimet e mia të preferuara:

"Kujtimi dhe meditimi janë fuqitë e para të njeriut".

Faleminderit qe me lexove. Kaloni një ditë të shkëlqyeshme dhe shpresoj të arrini qetësia juaj e mendjes.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.