Çfarë është Sindroma e Restorantit Kinez?

Sindromi i restorantit kinez është një grup simptomash që disa njerëz kanë pasi kanë ngrënë ushqim kinez.

Personi përgjegjës për këtë sindromë duket të jetë një shtesë ushqimore e quajtur glutamate monosodium (MSG) e përdorur gjerësisht në restorantet kineze për të rritur shijen e ushqimit. Sidoqoftë, nuk është provuar shkencërisht se është substanca që shkakton këtë gjendje. Përkundrazi, mund të jetë një reaksion alergjik ndaj këtij aditivi.

restorant Kinez

Në 1968, raportet e një serie reagimesh serioze ndaj ushqimit kinez u përshkruan për herë të parë.

Simptomat

* Dhimbje gjoksi.

* Dhimbje koke.

* Mpirje ose djegie rreth gojës.

* Ndjesia e ënjtjes së fytyrës.

* Djersitje

Shumica e njerëzve shërohen pa trajtim.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)