Çfarë të bëni nëse jeni vetëm në shtëpi

Kur jeni vetëm në shtëpi, mund të ndiheni sikur muret po ju shemben ose që nuk dini çfarë të bëni për të argëtuar veten ose çfarë të bëni me kalimin e kohës. Ka njerëz që, megjithëse duan të kenë kohë për të bërë gjërat e tyre, nuk munden sepse, nëse kanë fëmijë të vegjël, ata thjesht nuk kanë kohë për t'i lejuar ata të shijojnë kohën e tyre të lirë. Kështu që nëse jeni vetëm në shtëpi, mund të bëni shumë gjëra dhe kjo mërzi nuk ju prek aq shumë.

Për të vazhduar ne do t'ju japim disa ide që të mund t'i bëni kur të jeni vetëm në shtëpi. Në këtë mënyrë ju do të ndjeni se keni kontroll mbi gjërat që bëni, dhe gjithashtu, ju kurrë nuk do të ndjeni se mërzia është një problem për ju.

Pastro shtepine

Vetëm në shtëpi me shumë energji? Pastrimi i thellë do t'ju bëjë të ndiheni sikur keni arritur diçka të mirë dhe do t'ju lërë më rehat në shtëpinë tuaj. Unë nuk jam duke folur për një pastrim standard siç do të bënit çdo javë. Sigurisht, edhe ju ndoshta duhet ta bëni këtë, por kur keni disa orë kohë të lirë, përpiquni të trajtoni gjërat që nuk bëhen kurrë:

 • Pastroni frigoriferin
 • Pastroni pluhurin nga dërrasat e bazës
 • Sapunoni muret dhe hiqni qafe ato shenja të ndyra dhe shenjat e gishtërinjve
 • Renditni gjërat që nuk i porosisni kurrë por që kur i mendoni bëheni nervoz
 • Pastroni dhomat e shtëpisë tuaj
 • Banjo të pastra thellë
 • Pastroni dritaret
 • Organizoni dollapin
 • Rregullo diçka që është prishur
 • Lavanderi

i vetem ne shtepi

Tani e tutje, dhe falë kohës shtesë që keni në shtëpi, do të jeni në gjendje të shijoni një shtëpi shumë më të pastër dhe më të organizuar, Thjesht duhet të futesh në punë!

Shikoni filma ose seriale

Ndoshta gjithnjë ankoheni se nuk keni kohë të shijoni një film të mirë ose të filloni atë serial për të cilin ju është thënë kaq shumë kohët e fundit. Epo, nëse jeni vetëm në shtëpi, ka ardhur koha që të shijoni një film të mirë nën shoqërinë e kafshës suaj ose të vetes. E tëra që ju duhet është të keni filmin për të parë, ose thjesht ndizni Netflix dhe shijoni filmat dhe serialet e momentit.

Të jesh vetëm në shtëpi është një kohë e mirë për të shijuar kohën e lirë pasive, të tilla si shikimi i filmave ose serialeve që ju pëlqen. Megjithëse sigurisht, mos harroni se është më produktive të përqendrohesh edhe në gjëra të tjera, por është gjithashtu një ide e mirë që ju të shijoni një film të mirë artistik të relaksuar.

Flisni me të dashurit tuaj

Mbase keni njerëz të rëndësishëm në jetën tuaj të cilët nuk mund t’i shihni për shkak të rrethanave që ju detyrojnë të qëndroni vetëm në shtëpi. Falë teknologjive aktuale ne kemi mundësinë të ndihemi afër edhe me ata që janë larg. Distanca nuk është më pengesë për të qenë në gjendje të shijoni një bisedë të mirë ndërsa shikoni të dashurit tuaj në fytyrë. Edhe në varësi të platformës me të cilën ju bëni thirrje, ju mund të bëni një telefonatë në grup dhe kjo është gjithmonë më argëtuese për të gjithë.

Thjesht mendoni për ata njerëz që do të donit të përqafonit, por pasi që nuk mundeni tani, thirrjet me video janë një mënyrë ideale për tu lidhur. Nëse nuk ju pëlqen shumë tema e thirrjeve video, një telefonatë do të jetë gjithmonë një mundësi e mirë.

i vetem ne shtepi

thjesht relaksohuni

Nëse jeni nga ata që duan të flenë me orë të tëra ... Ju nuk ju intereson se çfarë ndodh në botë dhe nuk mund të toleroni as të shqetësoheni nga dikush ndërsa flini. E vetmja gjë që dëshironi është një batanije komode dhe një jastëk i butë, dhe pastaj do të humbni veten në botën e ëndrrave tuaja të bukura.

Në fakt, e gjithë kjo tingëllon si argëtim. Deri tani ju e dini se çfarë të bëni kur jeni vetëm ... flini për të gjitha ato orë që ju është dashur të zgjoheni herët, për ato orë ju është dashur të ngriheni në mes të natës ose të punoni deri në orët e para të mëngjesit.

Ushtroni një hobi ose mësoni diçka të re

Kur keni shumë kohë të lirë, Ashtë një ide e mirë të mendoni për atë që ju pëlqen të bëni dhe thjesht ta bëni atë. Për shembull, ju mund të lexoni, gatuani, qepni, thur me grep, të pikturoni, të vizatoni, të shkruani ose të mësoni diçka të re si një gjuhë.

Mendoni për atë që ju pëlqen, bëni një punë të brendshme. Mendoni për gjithçka që keni dashur gjithmonë të bëni, por që për shkak të mungesës së kohës nuk e keni bërë kurrë. Tani që keni kohë, thjesht mendoni për gjërat që ju interesojnë dhe mos e vendosni veten në rrugën e duhur, thjesht bëjeni atë!

Meditoni

Meditimi është një mënyrë e mirë për të përfituar nga koha juaj dhe për të kuptuar brendësinë tuaj. Kjo do t'ju ndihmojë të kuptoni më mirë veten dhe të jeni në gjendje të dini se çfarë ju nevojitet në çdo moment të jetës tuaj. Nëse keni kohë për veten tuaj, kjo do të thotë se nuk keni asnjë justifikim për të mos provuar më në fund meditimin.

Meditimi në të vërtetë do të thotë të marrësh kohë për të dëgjuar mendjen dhe trupin tënd, duke qetësuar të gjitha mendimet që kalojnë nëpër kokën tënde çdo sekondë të çdo dite. Mund të jetë tepër e dobishme për këdo, por sidomos për ata që po kalojnë një kohë të vështirë në jetë ose mendojnë se lumturia po u shmanget atyre.

Nëse nuk dini si të meditoni ose nuk e keni bërë kurrë, as kjo nuk është justifikim. Në internet keni aplikime ose udhëzues të panumërt për të mësuar të meditoni. Meditimi i drejtuar është pra një mënyrë e shkëlqyeshme për të filluar ... Dhe kur e keni bërë atë për një kohë, dhe vini re të gjitha përfitimet e saj, nuk do të kuptoni se si nuk e keni bërë më parë.

i vetem ne shtepi

Këto janë vetëm disa ide që mund të bëni kur të jeni vetëm në shtëpi. Do ta kuptoni që koha është një gjë e mrekullueshme kur keni gjithçka që dëshironi për veten tuaj. Koha, ne duhet ta shfrytëzojmë atë dhe ju do të kuptoni se mërzia nuk do të jetë kurrë më problem për ju, sepse në çdo kohë është mirë ta shfrytëzoni atë. Edhe kur nuk doni të bëni asgjë dhe preferoni të shtriheni në shtrat ose në divan, gjithashtu do të përfitoni nga koha, sepse po shijoni kohën tuaj vetëm për veten tuaj, për askënd tjetër. Ju do të jeni në gjendje të eksploroni mendjen tuaj dhe të njihni veten më shumë dhe më mirë. Nëse keni kohë për veten tuaj sepse jeni vetëm në shtëpi… kënaquni!


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.