Këto janë 11 arsyet e mia për të jetuar

Ka shumë arsye për të qenë të lumtur

Ka shumë arsye për të jetuar, aq shumë, sa është vërtet pak e vështirë t'i renditësh të gjitha. Megjithëse është normale që ndonjëherë të kalojmë momente në të cilat të gjitha ato që duam është të qëndrojmë në shtrat pa bërë asgjë tjetër, ne gjithmonë duhet të marrim forcë nga kudo për të ecur përpara.

Prandaj, më poshtë do të rendisim një sërë arsyesh pse ia vlen të jetosh, dhe të jesh i lumtur.

Para se të rendis 11 arsyet e mia për të jetuar, unë do të të lë me një video të bukur të titulluar "Ka gjithmonë një arsye për të jetuar".

Këto janë 11 arsyet e mia për të jetuar: https://youtu.be/iKxfhJy43n0

1) Për shkak se unë i adhuroj fëmijët e mi dhe dua të rritem me ta, t'i shoqëroj në kohë të mira dhe të këqija. Sepse dua të argëtohem me ta.
2) Për shkak se më pëlqen jeta, sfidat, bëj një jetë të shëndetshme, sakrifica për të hequr dorë nga disa vese (sa më shumë që sakrifikoj veten time, aq më e lumtur ndihem).
3) Sepse më pëlqen të përmirësoj veten time, të arrij qëllime të reja dhe, pasi të arrihen, të propozoj qëllime më të mëdha.
4) Sepse më pëlqen të shijoj familjen time, marrëdhëniet shoqërore dhe të ndihmoj njerëzit.
5) Meqenëse dua të plakem, shih se si gjithçka rreth meje transformohet.
6) Sepse dua të shijoj aventurat e reja që jeta më ka rezervuar. A do të jenë të mirëpritur?
7) Për shkak se unë dua të jem një person më i mirë dhe të rregulloj skajet e caktuara të karakterit tim. Kam frikë se do të më duhet një kohë e gjatë.
8) Sepse dua të kujdesem për nipërit dhe mbesat e mia të ardhshme që shpresoj të vijnë dhe të jenë shumë.
9) Sepse dua të arrij të gjithë potencialin që ndiej se e kam.
10) Sepse dua të plakem së bashku me nënën e fëmijëve të mi.
11) Sepse dua të shoh se si do të jetë e ardhmja: çfarë zbulimesh të reja do të ketë, teknologji të reja, kurimi i shumë sëmundjeve ...

Arsye të fuqishme për të jetuar

Ka shumë arsye për të jetuar

Pasi të shikojmë hyrjen e shkurtër me 11 arsye për të jetuar me të cilat mund të jeni identifikuar (ose jo), ne do t'ju tregojmë për arsye të tjera për të jetuar. Jeta është shumë e bukur dhe shumë e shkurtër për të menduar se nuk është e vlefshme ose nuk është aq e rëndësishme sa ta shijosh atë. Çdo sekondë që marrim frymë duhet të jetë një falënderim i vazhdueshëm sepse jemi në këtë botë.

Jeta është një dhuratë që ne jemi me fat ta shijojmë. Ne jemi me fat që jemi në këtë botë dhe duhet të luftojmë për ta bërë atë jetë të vlefshme. Mos i nënshtroheni një jete të keqe ose një jete që nuk ka liri ose të drejta. Sepse jeta juaj, ashtu si çdokush tjetër, është po aq e rëndësishme. Për sa kohë që merrni frymë, ka shpresë për përmirësim.

Tjetra do t'ju mësojmë disa arsye të fuqishme për të jetuar, sepse jeta juaj është e mrekullueshme vetëm nëse dëshironi të jetë, edhe kur rrethanat bëhen të vështira.

Jeta gjithmonë lëviz dhe ndryshon

Ju mund të mendoni se asgjë nuk ia vlen tani, që rrethanat tuaja aktuale janë të mjerueshme dhe se nuk meritoni të jetoni sepse asgjë nuk ka rëndësi. Në të vërtetë, jeta është një rrjedhë e vazhdueshme dhe nuk ke pse të mbetesh vetëm me atë që ndodh sot ose atë që ndodh dje. Jeta gjithmonë ecën përpara dhe ndryshon.

Kur përjetoni një vuajtje kaq të madhe dhe ndiheni sikur nuk mund të vazhdoni më tej, duket sikur e gjithë bota po shembet mbi ju. Miqtë tuaj ndoshta do të fillojnë duke treguar simpati, por pas pak ata do të fillojnë të ju shtyjnë, duke thënë gjëra të tilla si: "Ju duhet të riktheheni në këmbë" dhe "Kur do të shkoni përpara?"

Easyshtë e lehtë të reagosh me zhgënjim ndaj këtij sugjerimi. Si mund ta kuptojnë ata dhimbjen dhe humbjen që po përjetoni? Padyshim që ata thjesht nuk e kuptojnë atë ... por ata kanë të drejtë. Situata juaj mund të ndihet e rëndë. Por do të ndryshojë. Do të vijë koha kur ju do të duhet të lëvizni tutje.

Shtë e vështirë të marrësh këshilla nga njerëzit kur ndihesh kaq i irrituar. Gjendja emocionale ndikon në atë se sa jemi të pranueshëm ndaj këshillave që marrim. Tensioni juaj mendor dhe emocional e bën shumë të vështirë të shihni qartë situatën aktuale. Pavarësisht nëse keni humbur dikë afër jush, një marrëdhënie, një karrierë ose diçka tjetër që ishte tepër e rëndësishme për ju, ju e keni bazuar arsyen tuaj për të jetuar në këtë.

Ju ndoshta keni jetuar me qëllim dhe pasion, dhe kjo ju është marrë. Tani ndiheni të humbur, të bllokuar dhe të hutuar, sepse ajo që keni investuar kaq shumë është zhdukur. Duket sikur të dy këmbët kanë ndaluar së punuari dhe nuk ka asgjë për të mbajtur gjatë rënies. Por kjo është ajo që duhet të kuptoni: Arsyeja juaj për të jetuar varet tërësisht nga ju.

Arsyeja juaj për të jetuar varet tërësisht nga ju

Shijoje Jetën

Mund të mos duket si tani, por qëllimi juaj i jetës nuk varej nga ai person, karriera apo diçka tjetër. Vetëm se ka qenë kuptimi i jetës tuaj për kaq shumë kohë nuk do të thotë që duhet të qëndroni ashtu për pjesën tjetër të jetës tuaj.

Ashtu siç ia keni caktuar kuptimin e jetës suaj atij personi ose gjëje, ju gjithashtu mund ta caktoni atë në diçka tjetër. Ky është fuqia që keni. Kaq jeni dinamik. Kuptimi i jetës suaj dhe arsyeja që ju doni të lëvizni përpara nuk është vetëm një ide. Isshtë si një qenie tjetër e gjallë që ekziston brenda jush.

Isshtë pjesë e asaj që jeni, trupit dhe shpirtit tuaj, dhe koordinohet me gjërat që mendoni dhe ndjeni. Isshtë një pjesë e thellë e jotja për të cilën nuk jeni as të vetëdijshëm në shumicën e kohës.

Qëllimi juaj i jetës mund të jetë i ndryshueshëm

Ka njerëz që humbasin në kërkim të qëllimit të tyre jetësor, pastaj zhgënjehen dhe përfundojnë duke menduar se jeta nuk ia vlen. Ata provojnë shumë gara, shumë gjëra për të bërë dhe përfundojnë të zhgënjyer në gjithçka sepse ata kurrë nuk janë ndjerë thellë brenda vetes se ajo që po bëjnë me të vërtetë i mbush ose i kënaq ato.

Me kalimin e kohës, ata heqin dorë, braktisin idenë se kishin për qëllim të bënin diçka ose të ishin me dikë të veçantë dhe përfundojnë të ndihen më keq. Por jeta është më e thjeshtë nga sa mendoni. Qëllimet tuaja tregohen përmes veprimeve tuaja kur përpiqeni të ndihmoni të tjerët dhe veten tuaj. Ju nuk keni nevojë të ndryshoni botën ju vetëm duhet të ndryshoni perspektivën tuaj: Si mund të kontribuoni për jetën sot?

Shumë njerëz nuk e kuptojnë këtë dhe sëmuren vërtet, duke u përpjekur aq shumë për të bërë më shumë. Kështu që nuk ka rëndësi se sa merrni nga jeta, sepse nuk do t'ju kënaqë. Pajtueshmëria vjen nga brenda dhe nga jashtë. Vjen nga aktrimi, marrja më e mirë nga ju, kapërcimi i egoizmit tuaj themelor dhe kontribuimi në zinxhirin e jetës. Ju nuk keni nevojë të jeni një gjigant. Ju nuk keni nevojë të ndryshoni botën. Ju thjesht duhet që zemra juaj të jetë e ngrohtë dhe e pranishme.

Kur filloni të jetoni qëllimin tuaj, ju arrini vendin tuaj në ekzistencë dhe kuptoni se jeta meriton të jetohet. Ju filloni të kuptoni se i përkisni jetës dhe se jeni pjesë aktive e saj. Pastaj ju gjeni kënaqësinë, dhe Të jesh mirënjohës bëhet aq e natyrshme sa frymëmarrja.

Me mirësi gjithçka duket më mirë

Dilni dhe shijoni jetën

Kur jeni duke kërkuar një arsye për të jetuar, është e lehtë të bëheni introspektivë. Ju filloni të analizoni gjithçka që ndodh dhe bëheni kritiku juaj më i keq. Ju dëshironi që gjërat të jenë ndryshe. Ju dëshironi që jeta juaj të jetë më e mirë. Ekziston një mënyrë e thjeshtë për të prerë këtë zinxhir mendimesh dhe për tu rikthyer në rrugën e duhur..

Në vend që të përpiqeni të përcaktoni qëllimin tuaj ose të gjeni një arsye për të jetuar, filloni ta gjeni veten përmes veprimeve tuaja. Fillon me mirësinë. Mirësia ndaj vetes dhe ndaj atyre që ju rrethojnë. Akte të vogla, të thjeshta që ju kujtojnë se ju respektoni dhe doni jo vetëm veten, por edhe të tjerët gjithashtu.

Duke filluar me mirësinë, ju bëheni dikush që kontribuon në mënyrë aktive në jetën përreth jush. Atëherë ju filloni të mishëroni qëllimin tuaj përmes veprimeve. Me kalimin e kohës, ju do të jeni në gjendje të artikuloni arsyet për të jetuar duke reflektuar mbi veprimet që keni ndërmarrë vazhdimisht.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Manuel Polo Velez dijo

  duhet të keni arsye për të jetuar

  1.    NUK DUHET T M RNDSIS. dijo

   Jo.

  2.    Nagato dijo

   Unë u rrita e abuzuar dhe e rrahur nga Babai, Nëna dhe Motra ime, në atë masë sa që shpina ime devijoi. Dhe unë kam qenë i martuar në 17 x duke u larguar nga kjo me dikë 12 vjeç më të madh.
   Një lloj tjetër vuajtjeje më priste.
   Epo, unë isha "bllokuar" duke u kujdesur për 3 të sëmurë në të njëjtën kohë.
   Gjetja e kuptimit në jetën time ishte shumë e vështirë
   Kështu që e vura veten për të ndihmuar Njerëzit në Burg, të tjerët pa moshën La 3 dhe të tjerët me aftësi të kufizuara.
   Kjo Jetë është kalimtare dhe po ndan me të tjerët Planin e Shpëtimit dhe konin për të shëruar qenien tuaj të plotë: Shpirti, Shpirti dhe Trupi që rriten në Besim në Krishtin i kanë dhënë kuptim Jetës Sime
   Le të mos e lejojmë veten "të vuajmë në shkallën që jemi të pandjeshëm ndaj vuajtjeve të të tjerëve". Më mirë të jeni 1 Korintasve 3, 9 dhe të jeni pjesë e Komisionit të shkëlqyeshëm dhe MUND TAY KENI HAPI TON X X KJO BOT

  3.    Jezus Roman dijo

   Më jep një arsye të mirë.

 2.   Carlos Morales dijo

  excelente

 3.   Doris Gc dijo

  çfarë frazash të bukura ..

 4.   Carmen dijo

  Dhe nëse nuk kemi fëmijë ose partner dhe nuk na pëlqejnë marrëdhëniet shoqërore.

  1.    Daniel dijo

   Ju gjithmonë mund të kënaqeni me leximin, duke bërë sport, duke udhëtuar, duke shijuar një lindje të diellit, gastronomi. Unë mund të mendoj për kaq shumë gjëra ...

  2.    anonim dijo

   Ju u dehur

 5.   Jhon dijo

  Prej orës 11 nuk kam një që më intereson, ma morën djalin, ëndrra ime shkoi në dreq dhe humba dashurinë në jetën time

  1.    Daniel dijo

   Epo, ju tashmë keni një arsye më shumë për të jetuar, për të marrë djalin tuaj përsëri ... dhe për sa i përket humbjes së dashurisë së jetës tuaj. Kjo ndodh me kalimin e kohës ... ose duke u dashuruar përsëri.

 6.   Jane dijo

  Më duken si arsye të vrazhda, kushdo që dëshiron të jetojë sheh në ndonjë gjë një arsye për këtë; por për ata që nuk duan ta bëjnë këtë majë është e padobishme.

  1.    Jorge dijo

   Jane ka te drejte. Per cdo arsye qe ju jepni per te jetuar, nje me ndodh mua qe nuk e kam bere. Se kushdo qe deshiron te jetoje e ben, por kush nuk do ta beje nuk duhet te frondohet nga shoqeria.
   Nëse nuk ju pëlqen jeta juaj dhe doni t’i jepni fund, askush nuk duhet të vendosë pengesa, por fatkeqësisht ekziston gjithmonë dikush që nuk ju lejon të bëni atë që dëshironi… të pushoni përgjithmonë.

 7.   shëmtim dijo

  Ai që nuk i arrin të gjitha ato, ai thjesht dëshiron të pushojë, të ndalojë luftën
  dëshiron të vdesë ose të shohë dritë mes kaq errësirës
  Unë mendoj se vdekja është një strehë e paqes dhe e pushimit
  në një jetë të iprezisë dhe materializmit

 8.   julie dijo

  E vërtetë, bota ndonjëherë është mizore dhe vdekja është një zgjidhje ... Por atëherë pse njerëzit trishtohen kur dikush bën vetëvrasje? Për diçka nuk është kështu? Sepse është ndoshta dikush që e vlerësojnë, dikush që e duan, dikush i vlefshëm, ose dikush që nuk e njihnin, por që mund të kishte bërë diçka të jashtëzakonshme për njerëzimin ose për botën, por që vendosi të merrte jetën e vet në atë kohë ... Secili qenia është e rëndësishme dhe unike në këtë planet TT Ju lutemi kuptoni. . .

  1.    faturë dijo

   Pantokadat

 9.   anika dijo

  Djema ai vetëm dëshiron t'ju ndihmojë, jeta është mut ndonjëherë, por ju duhet të mendoni përtej gjithë dhimbjes. Nëse e pashë këtë majë gjithashtu mendova se nuk kishte ilaç por djem kaq shumë njerëz që duan të kenë një jetë të rehatshme për të fjetur një shtrat i ngrohtë dhe mos vdes nga uria, shiko çfarë kanë ata dhe pastaj mendo për njerëzit e tjerë që nuk kanë asgjë

  1.    anonim dijo

   Epo, nuk kam një jetë të rehatshme. Përveç kësaj, si është e mundur të gjesh bukurinë në jetë, cili është kuptimi i të jetuarit, çfarë bukurie gjendet në diçka që vdes kur lind dhe sikur kjo të mos mjaftonte , ju vini në këtë botë pa e kërkuar atë dhe vdisni pa e dashur atë.

 10.   Anxhelika Ojeda dijo

  Kam dëgjuar atje që para se të mendosh për vetëvrasjen, duhet të pyesësh veten
  Kush do ta gjejë trupin?
  Në rastin tim, do të ishte nëna ime dhe nuk mund t'ia bëja asaj.
  Por meqenëse nuk kam fëmijë, shpresoj se kur të plakem dhe të sëmurem, eutanazia do të jetë e ligjshme.

  1.    John dijo

   Sa vjeç jeni

 11.   Andres dijo

  Pasi dyshova pak ... Filloj të jap mendimin tim: Videoja është një koleksion i vendeve të zakonshme, me qëllim pseudo dashamirës, ​​por qëllim reklamimi në fund të fundit (më ka ardhur keq për përdorimin e plakut në një shtrat spitali )
  Përgjigjet janë kryesisht serioze dhe të plota (kjo është arsyeja pse unë shkruaj), pasi ato flasin me qartësi të sinqertë për Vdekjen dhe Dëshirën për të Vdekur. Dhe duket se këta njerëz nuk gjejnë në botë diçka që i kënaq aq sa të ndalojnë së konsideruari vendimin për ta braktisur atë përgjithmonë si një të mirë.
  Dhe e vërteta është se ato janë të mbushura me arsye. Arsyet janë rrethanore, ato të secilës, ato të jetës së tyre reale.
  Përqafime kritike vitale dhe të shijshme!

 12.   spiral dijo

  Unë nuk kam fëmijë dhe as nuk pres t’i kem. Unë nuk kam një partner romantik dhe në të vërtetë nuk jam duke kërkuar një të tillë. E urrej idenë e skllavërimit të vetes në një punë për të paguar një shtëpi dhe një makinë, këto gjëra nuk më interesojnë, e aq më pak më japin gëzim. Ahengje? Jo faleminderit, thjesht më depresionojnë më shumë. Seksi Disa njerëz nuk ndiejnë kënaqësi siç do të besonin të gjithë. Droga? Ata vetëm depresionojnë më shumë. Miq? Ata thjesht duan të dalin nëpër ahengje për t'u dehur dhe për të bërë seks. Sport? Më pëlqen, por nuk është arsye e mjaftueshme. Familja? Nuk është arsye e mjaftueshme, në fund të fundit unë jam ai që jeton, jo ata, do të ishte egoiste prej tyre t'ju mbajnë në një gjendje dhimbjeje, vetëm sepse ata ju duan gjallë. Ndihmo te tjeret? Ekziston diçka që quhet dhurim i organeve, një subjekt që nuk i pëlqen të jetojë do të ndryshojë vendet me 5 persona që po luftojnë për të qëndruar gjallë. E vetmja gjë që më pëlqen është të shkruaj, të jetoj në botën time të imagjinatës dhe ta shkruaj me fjalë, por për ta bërë këtë duhet të jetoj në një botë që urrej, në të cilën, me kalimin e çdo dite, mendoj më shumë për ideja e pushimit. Që nga mosha dhjetë vjeç unë doja ta provoja, por ideja e ferrit gjithmonë e parandalonte atë. Kanë kaluar dhjetë të tjerë dhe përkundër qasjes time ndaj fesë, unë ende ndihem i vdekur brenda. Ideja e një Zoti nuk i ndihmon, ose të paktën jo njerëzit si unë, ata njerëz që kërkojnë arsye për të mbajtur frymën, një arsye për të vazhduar, por ne vetëm gjejmë zhgënjim. Psikologë? Deri më tani nuk kam takuar një psikolog që ndihmon vërtet, ata janë shumë të parashikueshëm. Duket sikur gara nuk u mësoi asgjë, thjesht lexova disa libra për të ditur se çfarë këshille apo çfarë fjalësh do të dilnin nga goja e tyre. E padobishme, kjo do të ishte fjala e duhur. Ilaqet kundër depresionit? Ajo që më duhet është një arsye, vetëm kjo. A dini ndonjë

  1.    anonim dijo

   Ju duhet ta jetoni jetën për veten tuaj, që vullneti juaj për të jetuar nuk varet nga njerëzit ose shoqëria që ju rrethon, bëni gjërat që ju pëlqen të bëni dhe ato që ju nuk bëni, unë jetoja çdo ditë për të ndjekur diçka që ju dëshironi për të bërë në disa të ardhme, synimet e ithtarëve për të arritur më parë, të kalojnë kohë me njerëz që ju doni me të vërtetë, të kërkoni për njerëz me të njëjtat interesa për të folur ose të kalojnë kohë dhe të jenë mirënjohës për jetën që ju keni vetëm një dhe ju duhet të përpiqen jetojeni me lumturi dhe kjo arrin vetëm të bëni gjërat e tjera

  2.    Lakër dijo

   Sa të drejtë keni! Po përpiqem të gjej diçka që më motivon, që më ndihmon të dua të jetoj. Nuk ka asgjë, vetëm disa detyra që dua t’i bëj gati para se të vdes dhe që nuk do të zgjasin shumë. Më vjen keq për motrën time sepse e shqetëson që të më humbasë. Unë kam biseduar me të për vetëvrasje, e di që ajo e kupton se si mendoj dhe kjo më siguron shumë, edhe pse nuk ka kuptim për të dhe ajo nuk dëshiron që unë ta bëj, është mirë që ajo të më kuptojë. Unë gjithashtu do të doja të shkruaja se si jam në një blog sepse ekziston një ide shumë e përgjithshme që vetëvrasjet nuk janë në gjendje të vlerësojnë diçka, që ne mendojmë se askush nuk kujdeset për ne ose se jemi të dobët. Kjo nuk më përcakton aspak, unë jam një person i lumtur dhe shumë mirënjohës me gjithçka që kam por mendoj se me 25 vjet kam jetuar mjaftueshëm dhe e ardhmja nuk më tërheq. Jam lodhur duke menduar për para, duke qenë mediokër dhe nuk dua të punoj si skllav për sipërmarrësit që jetojnë duke humbur burime. Ne jemi shumë njerëz që shkatërrojnë këtë planet, sa më shumë vetëvrasje aq më mirë, duhet të jetë një akt i duartrokitur nga ambientalistët

   1.    Luis dijo

    Përshëndetje, a jeni akoma me ne?

  3.    Gjermanisht dijo

   Nuk duhet të jetë e nevojshme të kesh një arsye për të jetuar ose të krijosh një arsye për të vdekur. Ideja është që të vazhdoni të merrni frymë, sepse kështu keni filluar të jetoni duke injoruar rrethinën tuaj si fëmijë dhe pa pasur ndonjë pritje, duke pritur frymën tuaj të fundit ose arsyen që shumë besojnë se duhet të zgjohen me energji të plotë çdo ditë.
   Në rastin tim, nuk po kërkoj të vdes, thjesht pres të ndiej një impuls në mënyrë që motori im i brendshëm të riaktivizohet si dikur. Ndoshta shumë bateri të shkarkuara mund të ndezin shkëndijën e jetës për të më shpresuar.

  4.    Roca dijo

   Unë kam lexuar në komentin tuaj. Dhe kjo më bëri të ndihem mirë kur të lexova.
   Ka diçka që më ka mbajtur gjallë, dhe e vetmja gjë që kam në mendje është të ndërtoj, por unë kam nevojë ta forcoj atë.
   Ju faleminderit.

 13.   Marisa dijo

  Pas leximit të kësaj unë mendoj se duhet të vras ​​veten

 14.   NOSEDIMAS dijo

  JETOJM IN në një botë ku askush nuk e di pse kemi lindur dhe as për atë që kemi vdekur, nëse ju pyesni veten se çfarë është qëllimi, nuk ka, ne jemi në një botë ku ne duhet të punojmë për të përmbushur nevojat njerëzore dhe emocionale.
  DHE JU GJITHMON DO T L JETONI PRITIVE PR PRITJE SEPSE E ARDHMJA ISSHT E PAPRENDUAR GJITHA KOHS.

  JETOJM TO T DIJM WH ÇFAR WSHTA PRIT US SHTES P USR NE ...

  1.    saguza dijo

   E saktë është vetëm iluzioni që na mban

 15.   salguz dijo

  UPS kjo jetë nëse është është një dilemë. Cfare eshte jeta? Konsumatorizmi, krenaria, egoizmi, iluzioni, çfarë është të jesh i lumtur? çfarë shfaqje.
  Unë besoj se është më shumë iluzion në të paturit, $ $ $ $ sesa në të qenit,