Frazat më të mira pozitive të vetëvlerësimit për fëmijët

vetëvlerësim të fëmijëve

Të kesh vetëbesim dhe vetëbesim të mirë është çelësi në jetën e përditshme të njerëzve. Varet kryesisht nga ajo nëse dikush ka sukses në jetë ose, përkundrazi, dështon në të. Në rastin e fëmijëve, vetëvlerësimi ka një rëndësi të madhe, veçanërisht kur bëhet fjalë për arritjen e zhvillimit optimal. Vetëvlerësimi i ulët mund të shkaktojë pakënaqësi tek fëmijët dhe shkaktojnë probleme serioze në nivel emocional. Detyra e prindërve është të motivojnë vazhdimisht fëmijët e tyre që të kenë siguri dhe vetëbesim të madh.

Në artikullin vijues ne detajojmë një sërë frazash pozitive dhe motivuese që do t'ju ndihmojë të promovoni vetëvlerësimin e fëmijëve.

Fraza pozitive për të rritur vetëvlerësimin e fëmijëve

Kini parasysh mirë këtë seri frazash pozitive që do t'ju ndihmojë të rrisni vetëvlerësimin e fëmijëve tuaj:

 • Faleminderit për ndihmën tuaj, e vlerësoj shumë.
 • Jam krenar për ty. Ju duhet të ndiheni shumë mirë për atë që keni arritur dhe arritur.
 • E di që është e vështirë për ty, por jam edhe e bindur se do ta arrish nëse këmbëngul.
 • Kam vënë re që keni qenë shumë të duruar dhe keni arritur të qëndroni të qetë. Unë jam shumë i kënaqur!
 • Shihni sa larg mund të shkoni kur shtyni veten dhe punoni shumë!
 • Unë kam parë që ju keni organizuar dhomën tuaj / keni lënë mënjanë lodrat tuaja. Po shndërrohesh në një djalë të madh.
 • Unë ju besoj, e di që me pak këmbëngulje mund ta zgjidhni.
 • Keni bërë një gabim, asgjë nuk ndodh, do të thotë se po mësoni.
 • Besoni aftësitë tuaja, herët a vonë do të arrini ta zgjidhni atë.
 • Idetë tuaja ia vlejnë, duhet të provoni gjithmonë.
 • Unë jam pranë jush kur keni nevojë për mua, mos hezitoni të më kërkoni ndihmë.
 • Ju jeni një person unik dhe i veçantë, mos harroni këtë.
 • Ju keni qenë shumë i sjellshëm. Faleminderit!
 • Keni marrë vendimin e duhur, më vjen mirë të di që e keni menduar.
 • Ju keni marrë nota të shkëlqyera, kjo tregon se keni bërë shumë përpjekje për të.
 • Mos u dorëzo kurrë, ndonjëherë çelësi i fundit është ai që hap derën.
 • Jepini çdo dite mundësinë që të bëhet dita më e mirë e jetës suaj.

motivimi i fëmijëve

 • E di që nuk ka qenë e lehtë për ty, por ia ka vlejtur pritja.
 • E vetmja gjë e pamundur është ajo që nuk e provon. Isha i sigurt se do ta merrje.
 • Ndoshta sot nuk e keni arritur qëllimin apo objektivin tuaj, por jeni më afër se dje.
 • Kjo është një pengesë e vështirë, por varet nga ju nëse dëshironi ta mposhtni atë apo ta lini t'ju mundë.
 • Në jetë do të biesh shumë herë, e rëndësishme është të dish të ngrihesh. Për këtë keni mbështetjen time.
 • Më vjen mirë që i ke zgjidhur gjërat me shokun tënd. E dija që mund ta bësh.
 • Nëse jeni të lodhur, pushoni, por mos u dorëzoni.
 • Tani për tani ju jeni duke kaluar nëpër një stuhi, por mbani mend se sa herë që bie shi, ai pastrohet.
 • Unë ju besoj. E di që me pak përpjekje dhe këmbëngulje do ta arrini.
 • Çdo gabim lë një mësim, mësoni nga ajo që ju ka ndodhur dhe vazhdoni përpara.
 • Jeni në pjesën më të pjerrët të malit, por mbani në mend se sa më e vështirë të bëhet shtegu, aq më afër majës jeni.
 • Ka rezultuar shumë mirë, tregon se keni vënë gjithë mundin për të.
 • Ti e ke kontrolluar zemërimin tënd, më vjen mirë që e ke kontrolluar.
 • Nuk ka rëndësi nëse e arrini qëllimin tuaj apo jo, ajo që është vërtet e rëndësishme është që të mësoni të kapërceni pengesat.
 • Nëse e keni të vështirë të ecni përpara, do të thotë se jeni në rrugën e duhur dhe se jeni më afër arritjes.
 • Ju e keni bërë shumë mirë. E dija që do të merrje zgjidhjen e duhur.
 • Për të vazhduar përpara, ndonjëherë duhet të bëni një hap prapa. Llogarit ne mua.
 • Ju keni arritur të kapërceni frikën tuaj! Unë jam shumë i kënaqur.
 • Provo sërish, nuk ka rëndësi nëse dështon. Ngrihu dhe provo sërish.
 • Më pëlqeu ajo që i tha atij fëmijës. Kështu zgjidhen problemet.
 • Ju jeni më të guximshëm nga sa mendoni, më të fortë se sa dukeni dhe më të zgjuar se sa mendoni.

motivojnë fëmijët

 • Nuk ka rëndësi nëse nuk e keni ditur, mund ta mësoni.
 • Mos harroni se kushdo që është ekspert sot ishte fillestar dje. E di që mund ta marrësh.
 • Nëse nuk jeni gati tani, nuk ka rëndësi. Do ta bëni kur të jeni gati.
 • Ju nuk jeni perfekt. Unë, as askush tjetër. Jini të lirë të jeni ai që dëshironi të jeni.
 • Ndonjëherë fiton dhe herë të tjera mëson. Sot je më i mençur se dje.
 • Unë e di që ju mund të kapërceni frikën tuaj. Keni arritur shumë gjëra të vështira dhe kam besim se mund t'ia arrini
 • Shpresa është gjëja e fundit që duhet të humbni. Beso ne vetvete.
 • Besoj se do të gjeni një zgjidhje.
 • Ishte shumë mirë që e ndihmove shokun tënd. Jam krenar per ty.
 • Sa më shumë të përpiqeni për ta arritur atë, aq më afër jeni drejt arritjes së tij. E di që mundesh.
 • Unë vërtet e vlerësoj ndihmën tuaj. Faleminderit shumë që më mbështetët.
 • Kërkimi i ndihmës nuk ju bën më pak të vlefshëm, por më të guximshëm. Ti e di që unë do të jem gjithmonë këtu për ty.
 • Çdo gabim lë një mësim, çdo mësim lë një përvojë dhe çdo përvojë lë një gjurmë.
 • Dështimi, miku im, ekziston vetëm kur heq dorë.
 • Njerëzit pozitivë janë ata që bien, ngrihen, tunden, shërojnë gërvishtjet e tyre, i buzëqeshin jetës dhe thonë: ja ku po shkoj përsëri!
 • Nëse mali që ngjiteni duket gjithnjë e më imponues, është se maja po afrohet.
 • Ne nuk kemi pse të shkatërrojmë ëndrrat tona. Ne duhet të thyejmë barrierat që na pengojnë t'i përmbushim ato.
 • Suksesi në jetë nuk matet me arritjet, por me pengesat që kapërceni.

Me pak fjalë, është e rëndësishme që prindërit të motivojnë vazhdimisht fëmijët e tyre në mënyrë që ata të ndihen të vlerësuar dhe Ata kanë një vetëvlerësim që i lejon ata të jenë të lumtur në jetë. Çelësi i gjithë kësaj është që fëmija të ketë të menduarit pozitiv dhe t'i përforcojë ato aspekte në mënyrë që ato të lejojnë njëfarë suksesi gjatë gjithë jetës. Me këto fraza pozitive do të mund të motivoni fëmijët tuaj dhe të arrini që ata të kenë një vetëbesim të mirë dhe të lartë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.