40 fraza nga Isabel Allende që nuk do t’i harroni kurrë

konferenca isabel allende

Nëse ka një grua në botë që mund t'ju bëjë të reflektoni me frazat dhe mendimet e saj, ajo grua është padyshim Isabel Allende. Ajo është një shkrimtar dhe gazetar i famshëm kilo-amerikan, i cili ka lindur në Peru. Ai ka shkruar disa libra që u bënë të famshëm si "Shtëpia e Shpirtrave" ose "Eva Luna".

Isabel Allende ka reflektuar në shkrimet e saj, librat dhe me fjalët e saj shumë reflektime mbi aspekte të ndryshme të jetës. Frazat e tij janë gjithmonë të ngarkuara me pasion dhe përkushtim. Në fjalitë e tij ju mund të shijoni dashurinë dhe ëmbëlsinë e secilës prej fjalëve të tij. Përveç fushës letrare Isabel Allende Në fushën personale ajo gjithashtu spikat pasi është një aktiviste e shkëlqyer shoqërore dhe një feministe e njohur.

Sikur të mos mjaftonte, ajo është një komunikuese e shkëlqyeshme me një mendje shumë të pastër dhe një zemër plot frymëzim për të motivuar të tjerët dhe për t'i edukuar ata në mënyrë që ata të kenë një jetë të mirë.

isabel allende ulur

Citate nga Isabel Allende

Mos i humbisni këto fraza nga Isabel Allende që sapo t’i lexoni, ju mund të bëni do të gdhendet në shpirt dhe në të njëjtën kohë mund të shijoni ftesën e tyre për të reflektuar në tema të ndryshme.

 1. Afekti është si drita e mesditës dhe nuk ka nevojë për praninë e tjetrit për tu shfaqur. Ndarja midis qenieve është gjithashtu iluzore, pasi gjithçka është e bashkuar në univers.
 2. Përballeni me pengesat kur ato paraqiten, mos e humbni energjinë duke u frikësuar se çfarë mund të jetë përpara.
 3. Kujtesa është trillim. Ne zgjedhim kujtimet më të ndritshme dhe të errëta, duke injoruar atë që na vë në siklet dhe kështu qëndisim sixhade të gjerë të jetës sonë.
 4. Unë kam nevojë të tregoj një histori. Isshtë një mani. Çdo histori është një farë brenda meje që fillon të rritet dhe rritet, si një tumor, dhe unë duhet të përballem me të herët a vonë.
 5. Frika është e pashmangshme, unë duhet ta pranoj, por nuk mund ta lejoj të më paralizojë.
 6. Vdekja nuk ekziston, njerëzit vdesin vetëm kur e harrojnë atë; Nëse mund të më mbani mend unë do të jem gjithmonë me ju.
 7. Ju më shpjeguat se frymëzimi lind nga qetësia dhe krijimtaria lind nga lëvizja.
 8. Më vjen keq për dietat, pjatat e shijshme të refuzuara nga kotësia, aq sa pendohem për rastet e dashurisë që më kanë munguar për shkak të një detyre të bërë apo virtytit puritan.
 9. Të gjithë kemi demonë në cepat e errët të shpirtit tonë, por nëse i nxjerrim, demonët tkurren, dobësohen, heshtin dhe më në fund na lënë vetëm.
 10. Të gjithë janë përgjegjës për ndjenjat e tyre dhe jeta nuk është e drejtë.
 11. Nuk ka dritë pa hije, ashtu si nuk ka lumturi pa dhimbje.
 12. Shtë një e vërtetë e mrekullueshme që gjërat që duam më shumë në jetë - një ndjenjë qëllimi, lumturie dhe shprese - arrihen më lehtë duke u dhënë të tjerëve.
 13. Rrënjët nuk janë në peizazh, as në një vend, as në një qytet, ato janë brenda teje.
 14. Ka heshtje para lindjes, ka heshtje pas vdekjes: jeta nuk është asgjë më shumë se zhurmë midis dy heshtjeve të padallueshme.
 15. Ju keni vetëm atë që jepni. Duke shpenzuar veten, bëhesh i pasur.dera isabel allende
 16. Zemra është ajo që na shtyn dhe përcakton fatin tonë.
 17. Ka heshtje para lindjes, ka heshtje pas vdekjes: jeta nuk është asgjë më shumë se zhurmë midis dy heshtjeve të padallueshme.
 18. Fjalët nuk janë aq të rëndësishme kur i pranoni qëllimet.
 19. Ju nuk mund të gjeni dikë që nuk dëshiron të gjendet.
 20. Dhe unë nuk jam nga ato gra që shkelin mbi të njëjtin gur dy herë.
 21. Nëse nuk do të shkruaja, shpirti im do të thahej dhe do të vdiste.
 22. Dashuria na bën të mirë. Nuk ka rëndësi se kë duam, nuk ka rëndësi të na përgjigjet ose nëse marrëdhënia është afatgjatë. Përvoja e të dashuruarit është e mjaftueshme, që na transformon.
 23. Ndoshta jemi në këtë botë për të kërkuar dashuri, për ta gjetur dhe për ta humbur atë, pa pushim. Me çdo dashuri, ne lindim përsëri, dhe me çdo dashuri që mbaron ne marrim një plagë të re. Unë jam i mbuluar me plagë krenare.
 24. Të gjithë mund të ndryshojmë, por askush nuk mund të na detyrojë ta bëjmë këtë. Ndryshimi zakonisht ndodh kur përballemi me një të vërtetë të padiskutueshme, diçka që na detyron të rishikojmë besimet tona.
 25. Ashtu si kur kemi ardhur në botë, kur vdesim kemi frikë nga e panjohura. Por frika është diçka brenda që nuk ka asnjë lidhje me realitetin. Të vdesësh është si të lindësh: vetëm një ndryshim.
 26. Ndoshta do të ishte e përshtatshme nëse nuk do të përpiqesh të mbizotërosh trupin tënd me mendjen tënde. Ju duhet të jeni si tigri Himalayan, instinkt i pastër dhe vendosmëri.
 27. Më pëlqejnë njerëzit që duhet të luftojnë për të marrë diçka, ata që, duke pasur gjithçka kundër tyre, dalin përpara. Këta janë njerëzit që më magjepsin. Njerëz të fortë.
 28. Miqësia e vërtetë i reziston kohës, distancës dhe heshtjes.
 29. Të gjithë kemi një rezervë të fuqisë së padyshimtë që shfaqet kur jeta na provon.
 30. Të shkruash është si të bësh dashuri. Mos u shqetësoni për orgazmën, shqetësohuni për procesin. isabel allende bardh e zi
 31. Për gratë, afrodiziaket më të mira janë fjalët. Pika G është në veshë. Kush e kërkon më poshtë po humbet kohë.
 32. Ajo që kam më shumë frikë është pushteti pa u ndëshkuar. Kam frikë nga abuzimi i pushtetit dhe fuqia për të abuzuar.
 33. Kur bën një omëletë, si kur bën dashuri, afeksioni vlen më shumë sesa teknika.
 34. Ju e kaloni pjesën e parë të jetës tuaj duke mbledhur gjëra ... dhe gjysmën e dytë duke u hequr qafe ato.
 35. Frika nuk është reale, është vetëm në mendjen tuaj, si të gjitha gjërat e tjera. Mendimet tona formojnë atë që besojmë të jetë realitet.
 36. Të kesh një pikënisje është e rëndësishme. Ju e dini që kur vendosni të shkruani diçka është si një angazhim. Likeshtë si të dashurohesh.
 37. Gratë kanë qenë gjithmonë të guximshme ... Ata gjithmonë mbrojnë fëmijët e tyre dhe, në shekullin e kaluar, kanë qenë të guximshme në luftën për të drejtat e tyre.
 38. Nëse shkruaj diçka, kam frikë se do të ndodhë, dhe nëse e dua shumë, kam frikë se do ta humbas atë person; megjithatë, nuk mund të ndaloj së shkruari apo dashuruari ...
 39. Në momentet më të vështira të jetës sime, kur dukej se të gjitha dyert ishin të mbyllura për mua, shija e atyre kajsive kthehet për të më ngushëlluar me idenë se bollëku është gjithmonë brenda mundësive, vetëm nëse dikush di ta gjejë atë.
 40. Ata nuk mund ta kuptonin avantazhin e të jetuarit kundër prirjeve të tyre në këtë botë për të shijuar një mirëqenie hipotetike në një tjetër.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.