Cili është kuptimi i vërtetë i namaste?

Aktualisht kjo fjalë është e njohur gjerësisht, për shkak të shoqërimit të saj me aktivitete relaksuese, si dhe temave budiste, dhe realizimit shpirtëror, dhe origjinës së paqes, por ka shumë pak informacion në lidhje me kuptimin e saj të vërtetë.

Njerëzit që praktikojnë artin e mrekullueshëm të yogës janë shumë të njohur me fjalën, pasi zakonisht në fillim dhe në fund të orës ata kanë tendencë ta dëgjojnë atë, duke qenë kjo si një mirëseardhje dhe lamtumirë në klasë.

Ka shumë pak njohës të kuptimit të bukur që sjell kjo fjalë me origjinë sanskrite, por që nuk do të jetë më problem, sepse pak për origjinën e saj, historinë, përdorimet, ndër të tjera, do të tregohet më poshtë.

Origjina e namaste

Në Indi ka dhe ka pasur një larmi kulturash mbresëlënëse, duke lënë mesatarisht një histori shumë interesante të mendimeve dhe mënyrave të ndryshme të jetesës. Në kohët antike në këtë zonë ekzistonte një gjuhë e njohur si sanskrite, nga e cila vjen fjala namaste, duke marrë parasysh që kjo është një gjuhë e shenjtë për popullatën hindu.

Sanskritishtja është një gjuhë e përsosur nga ana gramatikore, kjo karakteristikë konsiderohet nga ekspertët gjuhësorë, sepse termat e saj zakonisht mbulojnë plotësisht atë që duan të referojnë, duke mos lënë asnjë dyshim për atë që duan të shprehin.

Termi namaste zakonisht përdoret për të përshëndetur ose për të thënë lamtumirë njerëzve, si dhe për të thënë faleminderit ose për të marrë hua ndonjë pronë, e cila duhet të shoqërohet nga një gjest i veçantë, me të cilin shumica e njerëzve janë gjithashtu të njohur. quhet "mudra" që përfshin afrimin e pëllëmbëve të duarve dhe vendosjen e tyre në lartësinë e gjoksit, për të treguar respekt për personin tjetër.

Etimologjia

Për të njohur pak më mirë kuptimin e vërtetë të fjalës, është e nevojshme të kuptohet etimologjia e saj, e cila përbëhet nga dy rrënjë, domethënë është e përbërë nga terma të tjerë, të tilla si "namas" që mund të interpretohet si një përshëndetje , një hark, ose thjesht si mirësjellje, i rrënjosur plotësisht në akte edukimi, që rrjedhin nga nam, që në vetvete do të thotë përkulje.

Komponenti i fundit i fjalës "te" nënkupton diçka personale si një përemër në Spanjisht, mund të interpretohet si ju, ose ju, i cili së bashku me namas, përkthehet si një çaj nderimi ose ju përshëndes, në të dy rastet e mirëseardhjes dhe lamtumirës , por në mënyrë të jashtëzakonshme ky nuk është fundi i kuptimit prapa kësaj fjale të bukur.

Kuptimi shpirtëror i namaste

Megjithëse nga ana gramatikore mund të përkthehet si një përshëndetje ose mirësjellje, namas mund të kuptohet gjithashtu si ajo shprehje fisnike që thotë "asgjë e imja" të cilës i referohet përulësia totale, sepse tregon më të pastrën e thelbit të shpirtit personal, duke mos duke reflektuar asnjë dëshirë materiale ose interes të atij lloji në fytyrën e personit tjetër.

Ky kuptim është i ndërlikuar me aktivitetet e përmirësimit shpirtëror, në të cilin individët kërkojnë paqe të brendshme, duke hequr dorë nga të gjitha llojet e dëshirave të kësaj bote, kështu që ata kërkojnë brenda vetes pastërtinë e tyre, dhe çfarë mënyre më të mirë për ta demonstruar atë sesa përmes këtij kuptimi të bukur, i cili nuk pasqyron asnjë lloj interesi ndaj roleve shoqërore, fushëveprimit ekonomik ose material ose diçka të ngjashme me të.

Në aspektin shpirtëror, është gjithashtu e mundur të njohësh përdorimin e namaste së bashku me mudrën (veprimi i përkuljes dhe i bashkimit të pëllëmbëve në nivelin e gjoksit) si njohja se individi përpara ka një shkëndijë hyjnore dhe se ai i cili e përshëndet gjithashtu e zotëron atë, prandaj këto shkëndija takohen dhe e përshëndesin këtë qenie një akt pastërtie dhe shpirtërore, përtej një përshëndetje të thjeshtë.

Një besim tjetër në përdorimin e veçantë të namaste është se kuptimi i tij do të ishte se shpirti i të përshëndeturit dhe të përshëndeturit janë një, kështu që mund të interpretohet si dy shpirtra plotësisht të qetë, të cilët ndajnë hapësirën-kohën në të cilën ata banojnë pa ndonjë interes ., dhe duke qenë karakteristikë e mësimeve të mësuesve ndaj studentëve të tyre, duke u dhënë atyre të demonstrojnë se gjithçka që ai di tani është gjithashtu e njohur për të.

Përdorimi laik

Kjo mantra nuk ka pse të përdoret për qëllime budiste, megjithëse në shumicën e rasteve ky është lloji i mjedisit në të cilin jeni mësuar të përdorni këtë fjalë.

Mund të përdoret për të dekoruar çdo dhomë, ose takim, në mënyrë që t'i japë asaj një lulëzim prosperiteti, pasi disa mund të mos ndihen të identifikuar me atë që nënkupton plotësisht Budizmi, por ata mund të gjejnë pak qetësi në fjalën namaste., Kështu që tenton të tërheqë vëmendjen e tyre.

Një nga shembujt që mund të thuhet janë të një lloji më të zakonshëm, do të ishin klasat e yogës, të cilat janë aktivitete relaksuese, në të cilat gjithmonë në fund të orëve instruktorët i thonë lamtumirë duke thënë namaste për t'iu referuar respektit që ata kanë për të studentët dhe të besimit në shkëndijën hyjnore që secili ka në qenien e tij.

Gjëja më kurioze për këto klasa është se instruktorët janë mësuar të thonë lamtumirë me fjalën, por jo për të përshëndetur, kjo mund të jetë sepse termi merret më mirë nga trupi pasi energjia të përqendrohet dhe, të lirohet, e cila është një nga funksionet kryesore të yogës, kështu që në fund të klasës do të ishte koha e përkryer për të shqiptuar një namaste kumbuese.

Namaste në përfundim është një mënyrë për të nderuar një person tjetër, si dhe për t'i treguar atij respekt, ose mirënjohje totale nga thellësitë e qenies. Ky term duhet të përdoret në mënyrë korrekte, sepse jo të gjithë njerëzit e meritojnë një respekt dhe mirënjohje të tillë, megjithëse fakti i thjeshtë i të pasurit përulësi të mjaftueshme për të falënderuar ata që nuk e meritojnë atë gjithmonë e çliron shpirtin, në mënyrë që të marrë paqen e brendshme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Georgina dijo

  Sqarim shumë i mirë i termit Namaste, shumë e përdorin atë pa e ditur kuptimin e tij të vërtetë. Faleminderit.

 2.   E VRTET dijo

  SHUME INTERESUESE, FALEMINDERIT QE I DHE LEHTE TUAJ

 3.   Alberto dijo

  Një mësimdhënie shumë interesante për përdorimin dhe përkufizimin e kësaj fjale sanskrite, namaste, unë do ta përfshij në fjalorin tim, duke u përpjekur që, kur ta shqiptoj atë, të transmetoj dhe të ndiej qëllimin e shprehjes së respektit dhe mirënjohjes.