Álex Rovira dhe përsiatjet e tij për të ardhmen

Aleks Rovira ka dhënë për të bërë këtë video që do të shihni në një organizatë të quajtur Çfarë, një organizatë që nuk e di saktësisht se çfarë bën ose çfarë dëshiron, por faqja e saj në internet është mjaft interesante dhe ka video shumë interesante në të.

Álex Rovira reflekton mbi krizën që po përjetojmë, çfarë e ka shkaktuar atë dhe më tej si e shikoni te ardhmen, cilat institucione dhe sisteme financiare do të zhduken.

Kriza ekonomike, sipas Álex, është pasojë e a krizë etike. Megjithëse ai i konsideron qeveritë përgjegjëse, unë besoj se secili prej nesh ka një përgjegjësi të madhe pasi që ne ishim ata që ne dëshironim të blinim një BMW kur nuk kishim para as për Seat Panda. Qeveritë vepruan keq duke lejuar bankat të marrin hua pa kufi, por lakmia jonë luajti një rol të rëndësishëm.

Álex gjithashtu flet për ndryshimin që duhet të ndodhë në secilin prej nesh për të ndërtuar një shoqëri më njerëzore. Ky ndryshim kalon përmes jini më empatikë duke kultivuar "dashurinë". Padyshim, në këtë kuptim, filozofia lindore është vite përpara nesh.

Sipas mendimit tim, ky ndryshim duhet të përqendrohet Edukimi. Unë mendoj se shkollat, universitetet dhe familja duhet të kalojnë shumë më shumë kohë duke futur vlera në një mënyrë më të drejtpërdrejtë, duke edukuar emocione (duke mësuar t'i menaxhojnë ato), të menduarit, edukimi financiar, ... Këto lloje të aspekteve duhet të rregullohen lëndët me gjithçka që nënkupton kjo (kurrikula, vlerësimi, ...)

Unë ju lë me këtë video interesante. Ashtë një kënaqësi e madhe të dëgjosh Álex Rovira:


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.