10 besime të njerëzve të suksesshëm

person i lumtur dhe i suksesshëm

Një person i suksesshëm është një person i lumtur sepse po bën atë që i pëlqen dhe ndihet mirë çdo mëngjes kur zgjohet.. Ndonjëherë njerëzit që shikojnë jetën e njerëzve të suksesshëm shikojnë vetëm talentet e tyre ose lidhjet e tyre me familjen ose botën. Në fakt, ata mund të mendojnë se njerëzit nëse janë të suksesshëm, ndonjëherë mund të jetë me fat më shumë sesa për meritat e tyre.

Sidoqoftë, ky realitet nuk është ai që duhet të besoni. Njerëzit që janë të suksesshëm kanë pasur sukses, mbase me ndonjë fat, por ata kanë ditur gjithashtu të përfitojnë nga mundësitë që u ka dhënë jeta. Ata kanë pasur një mendje rritjeje që i ka lejuar ata të përparojnë në rrugën e dëshiruar. Përveç kësaj, besimet e tyre kanë arritur edhe ata atje ku ata dëshironin. A doni të dini cilat janë besimet që kanë njerëzit e suksesshëm? Mos humb detaje!

Përqendrohuni në atë që dëshironi vërtet

Nëse doni të jeni të suksesshëm, mos i besoni vetëm fatit ... mos e mashtroni veten duke menduar se fati do t'ju lejojë të jetoni atë që keni për të jetuar! Asgjë për këtë. Ju duhet të krijoni të ardhmen tuaj, duhet të lëvizni dhe të veproni sipas dëshirave tuaja.

Kur Steve Jobs u shkarkua nga kompania e tij, ai mund të ishte ndalur. Ai mund t'u kishte thënë njerëzve të tjerë se nuk ishte "fati i tij". Por çfarë bëri ai më pas? Për shkak se ai ishte shumë i përqendruar në zhvillimin e teknologjisë për të ndihmuar në ndryshimin e botës, ai nisi NeXT, një kompani të re kompjuterike, dhe ai gjithashtu filloi Pixar Animation Studios ... Kush nuk e di kush ishte Steve Jobs? Për të arritur qëllime të mëdha, duhet të dëshironi vërtet atë që bëni.

kompani me njerëz të suksesshëm

Unë krijoj jetën time

Ju krijoni jetën tuaj sepse jeni 100% përgjegjës për zgjedhjet që bëni, sido që të jenë. Njerëzit e lumtur heqin modelin e fajit sepse është një mendim toksik, duke mbushur mendjen me gënjeshtra që e bëjnë një person të ndihet i pafuqishëm për të vepruar dhe duke i zëvendësuar ato me mendime të orientuara drejt veprimit dhe zgjidhjeve. Njerëzit e lumtur zgjedhin ose pretendojnë të jenë të lumtur pavarësisht nga rezultatet dhe rrethanat që i rrethojnë.

Unë e di se çfarë dua

Shtë e rëndësishme që ju të dini se cilat janë qëllimet tuaja dhe çfarë doni të arrini në jetën tuaj. Nuk është rastësi që disa njerëz janë të suksesshëm dhe të lumtur. Njerëzit e lumtur vendosin qëllime të udhëhequr nga një vizion i qartë i asaj që duan në përgjithësi në jetë ose në një situatë të caktuar, dhe më e rëndësishmja, ata kanë një imazh të qartë se si duan të jenë ose të shfaqen në jetë (një themel që ndërton karakterin). Ata kanë mendime që i afirmojnë dhe i japin energji. Për shembull, gabimet ose dështimet janë mundësi për aHyni në aftësinë e trurit tuaj për mundësi ose mendim reflektues.

Dështimi është vetëm të mësosh, gabimet mësohen!

Dështimi ose bërja e gabimeve nuk është dështim. Mendoni për çdo person tejet të suksesshëm që takoni. A njihni ndonjë prej tyre që patën fatin të ishin të suksesshëm në provën e parë? Oprah Winfrey u pushua nga puna e saj e parë në televizion si prezantuese. Walt Disney u pushua nga puna nga një redaktor gazete sepse ai "nuk kishte ide të mira".  Vincent Van Gogh shiti vetëm një pikturë gjatë jetës së tij. Kështu që herën tjetër kur dështoni, vazhdoni. Njerëzit tepër të suksesshëm nuk u ndalën, dhe as ju nuk duhet të ndaleni.

njerëz të suksesshëm dhe të lumtur

Unë kurrë nuk do të dyshoj në veten time

Rruga për të qenë një person i famshëm dhe i suksesshëm është e vështirë. Njerëzit do të tallen me ju. Të huajt do të tallen me ju. Dhe ndonjëherë edhe të dashurit tuaj që mendojnë se po ju mbrojnë do të përpiqen t'ju bindin të mos bëni diçka për të cilën jeni të apasionuar. Dëgjoni ato që po thonë, po. Por mos i merrni seriozisht nëse mendoni se ajo që po thonë tashmë po ju dëmton. Ndonjëherë duhet të vazhdoni të besoni në veten tuaj, edhe nëse njerëzve të tjerë ju duket se nuk e besoni.

Nëse vërtet e dua, do të gjej një mënyrë për ta marrë

Walt Disney u kërkoi bankave dhe institucioneve të tjera të huazimit t'i huazonin para në mënyrë që ai të fillonte parkun e tij të lojërave. Meqenëse ai nuk kishte histori kredie ose kolateral, natyrisht, të gjithë e hodhën poshtë. Ai nuk u ndal këtu. Ai huazoi nga politika e tij e sigurimit të jetës dhe bëri histori.

Vetë-disiplina më përcakton

Njerëzit e lumtur e kuptojnë që vetë-disiplina është thelbësore dhe ata bëjnë më të mirën për të praktikuar vetë-disiplinën. Ata e dinë që puna është e nevojshme, ato zbatohen vazhdimisht, për të formuar zakone të reja optimale dhe ato zëvendësohen me kufij të vjetër që bllokojnë suksesin e tyre ose qëllimet tuaja. Në të kundërt, modelet negative të mendimit aktivizojnë ndjenjat e ndjenjës së keqe, të cilat lëshojnë kimikate toksike që zbrazin energjinë dhe ato vrasin qelizat e trurit para kohe.

Unë jam një nxënës dhe edukator i jetës

Njerëzit e lumtur e kuptojnë që, në mënyrë të vetëdijshme ose të pavetëdijshme, jeta ka të bëjë me të mësuarit dhe rritjen, dhe në mënyrë të pavullnetshme ose të pavetëdijshme, secili person rreth nesh është një model. Ata kërkojnë të jenë modele pozitive për të tjerët dhe, në veçanti, për të rriturit më të rinj dhe fëmijët.

armiqtë e suksesit
Artikulli i lidhur:
5 armiqtë e suksesit që duhet t’i shmangni me çdo kusht

njerëz të suksesshëm

Unë kërkoj harmoni dhe ekuilibër në vendimet që marr

Njerëzit e lumtur e kuptojnë fuqinë që kanë zgjedhjet moment për moment në nivelin e tyre të lumturisë, shëndetit dhe mirëqenies. Bëhet fjalë për ekuilibrin dhe një mënyrë të menduari që mundëson emocione optimale në një moment të caktuar, duke i lejuar ata të lidhen me ndjenjën e tyre të zgjedhjes, të besojnë aftësinë e tyre për të marrë vendime optimale dhe gjithashtu mësojnë nga gabimet, pasi ato "kanë kuptim" në përvojat e jetës.

Nuk pres asgjë, thjesht… krijoj mundësitë e mia

Ndoshta ju është thënë "jo" shumë herë për një projekt ose kërkesë për punë. Ka kaq shumë refuzime saqë mund të jeni duke menduar të hidhni peshqir ... Nëse vërtet ju pëlqen ajo që bëni, MOS HEDH peshqirin! Ndoshta ju kanë thënë 100 jo Por mbase hera e 101-të është ajo që të befason dhe ke atë "po" që pret aq shumë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.