Si të gjesh blog librash të përshtatshëm për shijet e tua?

Blog-et janë faqe në të cilat krijuesit ndajnë ide, mendime, ndjenja dhe përvoja mbi temën e zgjedhur prej tyre, të cilat nga ana tjetër kërkojnë ndërveprimin e përdoruesve të cilët gjithashtu tërhiqen nga tema e blogut.

Këto gjithashtu vijnë për të përmbushur funksionin e një ditari personal në të cilin shkrimtari po detajon aktivitetet e përditshme dhe përvojat që ato ofrojnë, në rastin e një blog me libra, fraza ose pjesë tekstuale të librit janë botuar që kanë ndikuar ose gjeneruar polemika në mendjen e autorit, si dhe atë të pajtimtarëve.

Cilat janë blogjet e librave?

Këto lloje të blogeve janë faqe që krijohen sipas specifikave të krijuesit, të cilat normalisht i drejtohen një publiku me të njëjtat shije dhe pasion, si në këtë rast në artin letrar, në të cilin ata thjesht mund të kënaqen me botimet e librave, ose gjithashtu kritika, vlerësime, rekomandime, të cilat mund të jenë të natyrës individuale ose të komunitetit.

Temat e këtyre blogeve

Këto lloje faqesh të dedikuara për botimin e artit letrar mund të ndahen sipas llojeve të librave që do të botohen, bazuar në zhanrin, autorin, periudhën dhe midis shumë faktorëve të tjerë që ndikojnë në temat e librave.

Romantizmi

Këto bloge përpiqen të tërheqin vëmendjen e përdoruesve që ndiejnë një tërheqje të caktuar për temat e romancës dhe dashurisë, në të cilën botohen vepra në temat kryesore të të cilave shpaloset një histori dashurie, e cila mund të jetë një fantazi ose një staf i autorit të një historie

Emrat e këtij lloji të librave duhet të lidhen në mënyrë rigoroze me dashurinë, sepse është ajo ndjenjë shumë e pastër njerëzore që do të tërheqë pajtimtarët ose ndjekësit e romaneve që do të botohen.

Fantazia dhe trillimi

Siç tregohet, ato janë bloge me tema historike që vijnë zakonisht nga imagjinata e makinave, në të cilat shumë njerëz mund të ndjehen të identifikuar dhe shohin këndvështrime të ndryshme në lidhje me këto vepra, të cilat mund të jenë histori të magjistarëve, dragoit, rreth vampirëve dhe një pafundësie të subjekteve që mund të jenë për lehtësinë e shkrimtarit.

Vetë-ndihmë dhe vetë-përmirësim

Në këto ju mund të botoni të gjithë librat kushtuar njerëzve që kanë nevojë për ndihmë në lidhje me vetëvlerësimin e tyre, ose historitë tronditëse të disa njerëzve që arritën të kapërcenin të gjitha pengesat që u janë paraqitur atyre, duke treguar mënyrën e duhur për të arritur ekzistencën .

Në këto, zakonisht aplikohen kanale në të cilat përdoruesit ndajnë përvojat e tyre, në mënyrë që të formojnë një komunitet që ndihmon njëri-tjetrin për të arritur qëllimet e tyre personale.

Si dhe mund të gjeni blloqe librash me tema të politikës, historive historike, pezullimit, terrorit, madje edhe edukimit, nga të cilat secili person mund të lokalizojë atë të duhur sipas shijes së tij.

Ju gjithashtu mund të shihni lloje të blogeve të librave që kanë botime specifike të secilit libër, ndër më të rëndësishmit, mund të përmenden sa më poshtë.

Autorë të veçantë

Ato janë blog në të cilin do të botohen vetëm vepra nga një autor specifik, duke qenë plotësisht besnikë ndaj këtij. Të dhënat për këto, fraza më të spikatura ose më të rëndësishme, midis shumë gjërave që kanë të bëjnë me të, zakonisht publikohen gjithashtu.

Opinion

Publikohen mendime të ndryshme që mund të ekzistojnë në lidhje me libra të ndryshëm, në të cilët abonentët e blog-ut zakonisht kanë shumë ndërveprim, sepse secili shpreh mendimin e tij në lidhje me ndonjë libër të çdo teme.

Duhet të theksohet se ato mund të jenë bloge me temë fikse, për shembull një blog opinioni në lidhje me librat e romancave.

Rekomandime

Qëllimi kryesor i tij është të tregojë disa karakteristika të librave në mënyrë që ata që nuk kanë pasur mundësinë t'i lexojnë ato, të mund të shohin një përmbledhje të vogël të të gjithë librit, duke arritur theksimet më të rëndësishme për të ditur nëse është i kujdesshëm për ta lexuar atë, ose a te pelqen ty

Këto bloge zakonisht janë të lidhura ngushtë me bloget e opinioneve, pasi në të njëjtën kohë jepen mendimet e librave.

shkrimtarë

Këto zakonisht shohin botime të shkrimtarëve të rinj, të cilët dëshirojnë t'u tregojnë njerëzve veprat e tyre në mënyrë që ata të kenë një mendim në lidhje me mënyrën e tyre të zhvillimit të një historie, krijimtarinë e tyre, ndër të tjera.

Ato janë blog të shkëlqyeshëm për ata shkrimtarë fillestarë që duan të fillojnë një karrierë më profesionale, duke u dhënë atyre mundësinë t'i botojnë dhe t'u japin të gjithëve mundësinë për të lexuar punën e tyre.

Cili është lloji i duhur i blogut të librit për mua?

Duke ditur më mirë sesi zhvillohen llojet e blogjeve kushtuar veprave të drejtpërdrejta siç janë librat, është e mundur të dini më lehtë se cila është e përsosura për shijet e secilit person, duke u udhëhequr nga këto është ajo që arrihet.

Por nëse me këtë informacion është ende e vështirë të gjesh një të duhur për të qenë në gjendje të zhvillohet lirshëm në blog, mund të tregohen disa mënyra për ta arritur atë, bazuar në hapat e mëposhtëm.

Shijet personale

Gjëja më e rëndësishme është të dini se cilët janë librat që prodhojnë më shumë interes tek personi, sepse nëse ndiheni të identifikuar me libra romantikë, është e qartë se leximi në lidhje me librat e ekonomisë nuk do të prodhojë ndonjë kënaqësi, përveç nëse ju pëlqen ata. temat natyrisht.

Mënyra më e mirë për të arritur këtë është duke lexuar shumë libra të zhanreve të ndryshëm, për të njohur shijet në një thellësi më të madhe, sepse ndoshta ekziston një tërheqje e caktuar për librat që nuk janë lexuar më parë.

shqyrtuar

Ju duhet të pyesni dhe të eksploroni bloge të ndryshme që ekzistojnë në gjerësinë e faqes në internet, pasi nuk mjafton të shohësh vetëm lista të gjata dhe të mërzitshme me emra të qindra prej tyre, të cilat ndoshta ndihmojnë ose jo për të marrë blogun e duhur

Llojet e blogeve

Kur kërkoni për bloge, të cilat në thelb hyjnë në procesin eksplorues, duhet të dini gjithashtu nëse jeni duke kërkuar një ndërveprim me të, ose thjesht dëshironi të lexoni, kështu që është mirë të dini se çfarë lloji të blogut është në të cilin dëshironi të regjistroheni .

Ka blogje të komunitetit, në të cilin çdo përdorues i regjistruar mund të publikojë në lidhje me atë që dëshiron, si dhe ata që mund të lexohen vetëm, dhe në disa raste të komentojnë mbi artikujt e botuar.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.