Burrat më të zgjuar në botë

burrat më të zgjuar

Meqenëse fëmijët shkojnë në shkollë, inteligjenca, IQ, është e rëndësishme. Në realitet inteligjenca është po aq e rëndësishme sa inteligjenca emocionale, por nëse të dyja janë zhvilluar mirë, atëherë suksesi në jetë do të jetë më se i sigurt. E vërteta është se ka mendje të privilegjuara që pa dyshim kontribuojnë në shoqërinë tonë falë kapacitetit të tyre njohës.

Ata janë mendje të shkëlqyera që shquhen në fusha të ndryshme por pa mendjet e tyre, jeta nuk do të ishte e njëjtë. Dhe duket se truri i njeriut nuk ka kufij, është një pjesë e trupit tonë që nëse e stërvitni atë për të mësuar mund të rritet dhe rritet ... Thjesht duhet të kesh një pasion për të mësuar!

Truri është pjesa më misterioze e trupit të njeriut. Shtë një pjesë thelbësore e sistemit tonë. Megjithëse secili individ posedon cilësi të veçanta që përcaktojnë inteligjencën e tyre, disa prej nesh thjesht dallohen nga turma. Pra, ka kuptim që ju doni të dini kush është personi më i zgjuar në botë (ose kush janë ata). Ne do të përmendim njerëzit që kanë pasur koeficientin e inteligjencës më të lartë të regjistruar deri më tani.

Stephen Hawking

burrat më të zgjuar

Stephen Hawking ishte një shkencëtar, një fizikan teorik dhe një kozmolog i cili arriti të na befasonte të gjithëve me nivelin e 160 IQ. Ai lindi në Oksford, Angli, dhe e provoi veten të ishte personi më i zgjuar në botë shumë herë. Pavarësisht nga kufizimet fizike që ai kishte në jetë për shkak të vuajtjes nga ALS, kontributi i tij në Shkencë dhe Kozmologji nuk ka asnjë konkurrent.

Paul Gardner-Allen

burrat më të zgjuar

Paul Gardner Allen është një biznesmen amerikan, manjat, investitor dhe filantrop, i njohur si bashkëthemeluesi i Microsoft Corporation së bashku me Bill Gates. Në qershor 2017, ai u emërua të jetë personi i 46-të më i pasur në botë, me një vlerë neto të vlerësuar prej 20.7 miliardë dollarësh.

andrew wiles

burrat më të zgjuar

Andre John Wiles është një matematikan dhe profesor kërkimor britanik në Shoqërinë Mbretërore të Universitetit të Oksfordit. Ai është i specializuar në teorinë e numrave dhe ka një nivel të inteligjencës 170. Një nga sukseset e tij të shumta ka qenë prova e teoremës së Fermat.

Ndryshe nga aktivitetet e zakonshme në natyrë që adoleshentët shpesh kënaqen, Paul Garner Allen dhe Bill Gates në adoleshencën e tyre do të zhyten në koshin e plehrave për të kërkuar kodet e programeve kompjuterike.

Garry Kasparov

burrat më të zgjuar

Garry Kasparov tronditi plotësisht botën me nivelin e tij të inteligjencës 190. Ai është një mjeshtër rus i shahut, ish kampion botëror i shahut, shkrimtar dhe aktivist politik. Ai konsiderohet nga shumë si shahisti më i mirë i të gjitha kohërave.

Nga 1986 deri në pensionin e tij në 2005, Kasparov u rendit Nr 1 në botë. Nuk është çudi pse ai është njohur gjithashtu si një nga njerëzit më të zgjuar në botë - në moshën 22 vjeç, Kasparov u bë kampioni më i ri i shahut në planet.

rick Rosner

burrat më të zgjuar holos burrat më të zgjuar

E pajisur me një inteligjencë të mahnitshme prej 192, Richard Rosner është një producent televiziv amerikan më i njohur për shfaqjet e tij krijuese televizive. Rosner më vonë zhvilloi një televizion satelitor portabël në bashkëpunim me DirecTV.

Kim Ung Yong

burrat më të zgjuar

Ai u bë i famshëm si një mrekulli fëminore. Menjëherë pas lindjes, Kim filloi të shfaqte aftësi të jashtëzakonshme intelektuale. Ai filloi të fliste në 6 muaj, duke qenë në gjendje të fliste rrjedhshëm. Ai ishte në gjendje të lexonte japoneze, koreane, gjermane dhe angleze në ditëlindjen e tij të tretë. Në moshën 14 vjeç, ai tashmë ishte në gjendje të zgjidhte probleme komplekse kompjuterike ... pa dyshim që ai është një mendje më e shkëlqyer!

Christopher hirata

burrat më të zgjuar

Sipas Wikipedia, Christopher Michael Hirata është një kozmolog dhe astrofizikan amerikan. Hirata, Dikur konsiderohej një çudi fëmijë, ai ishte 13 vjeç kur fitoi medaljen e artë në 1996 në Olimpiadën Ndërkombëtare të Fizikës. Ai studioi fizikë në Caltech midis moshës 14 dhe 18 vjeç, duke u diplomuar në një diplomë bachelor në 2001.

Me një inteligjencë prej afërsisht 225, Christopher Hirata ka qenë një gjeni që nga fëmijëria e tij. Në moshën 16 vjeç, ai punoi me NASA në misionin e saj për të pushtuar Marsin, dhe në moshën 22 vjeç ai mori Ph.D. nga Universiteti Princeton. Hirata është një gjeni aktualisht duke mësuar astrofizikë në Institutin e Teknologjisë të Kalifornisë.

Terence tao

burrat më të zgjuar

Terence Tao është një matematikan Australian që punon në analizën harmonike, ekuacionet e pjesshme të derivuara, kombinatorët shtesë, teoria ergodike Ramsey, teoria e matricës së rastësishme dhe teoria analitike. Tao shfaqi aftësi të jashtëzakonshme të matematikës që në moshë të re, duke ndjekur kurse të matematikës në nivelin kolegj në moshën 9 vjeç.

Ai dhe Lenhard Ng janë dy fëmijët e vetëm në historinë e programit Johns Hopkins 'Study of Excellental Talent që kanë arritur një rezultat prej 700 ose më të lartë në seksionin e matematikës SAT në moshën nëntë vjeç. Tao ka një nivel inteligjence 230 dhe sot ai është personi më inteligjent në botë. Ai ka marrë çmime frymëzuese si Çmimi Përkujtimor BöCHER në 2002 dhe Çmimi Salem në 2000.

Për më tepër, Tao ishte një bashkë-marrës i Medaljes Fields 2006 dhe Çmimit Përparim 2014 në Matematikë. Këto janë vetëm disa nga shumë. Ai është gjithashtu profesori më i ri në UCLA.

Artikulli i lidhur:
Testi i inteligjencës - Çfarë janë ato, për çfarë shërbejnë dhe si klasifikohen?

Siç e keni parë, ka mendje që janë të shkëlqyera në të gjithë botën. Këta njerëz kanë lindur me atë predispozicion për të mësuar, por ata gjithashtu kishin motivime dhe interesa që ndiqnin. Kjo është arsyeja pse ata ishin në gjendje të arrijnë potencialin e tyre të plotë. Nëse keni një inteligjencë të mirë, por nuk jeni të fuqizuar ose të motivuar për t’u përmirësuar, është e padobishme. Kjo është arsyeja pse dashuria për të mësuar tek fëmijët është një kulturë kaq e rëndësishme, pasi që kurrë nuk e dini se ku mund të gjeni një mendje të shkëlqyer.

Vlen gjithashtu të kujtohet, siç ju kemi thënë më lart, që përveç të pasurit një inteligjencë të mirë ose inteligjencë, për të arritur sukses të vërtetë në jetën profesionale dhe personale, IQ duhet të kombinohet me inteligjencën emocionale. Në këtë mënyrë, përveç që do të kenë njohuri dhe mençuri të mirë ndaj aspekteve që lidhen me interesat e tyre, ata gjithashtu do të dinë se si të komunikojnë me njerëzit dhe të kuptojnë emocionet e tyre dhe të të tjerëve ... themelore për të qenë në gjendje të shijojnë jetën plotësisht.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.