Mësoni rreth ciklit jetësor të bimëve sipas fazës

Bimët janë gjallesa fotosintetike, të cilat janë të afta të prodhojnë ushqimin e tyre. Ata nuk kanë kapacitet lokomotivë dhe përveç kësaj, muret e tyre qelizore përbëhen kryesisht nga celuloza.

Cikli jetësor i bimëve është me shumë interes, pasi ato janë organizma të gjallë kompleksë që janë përreth nesh dhe normalisht nuk mendojmë se si zhvillohen ato; ndryshe nga shkolla, pasi kjo është një temë që shpesh shihet në shkencat biologjike. Sidoqoftë, nëse akoma nuk dini si janë fazat e tyre të jetës, në këtë postim do të gjeni informacionin më të detajuar.

Bimët kanë një rëndësi të madhe për mjedisin, por edhe për qeniet e tjera të gjalla siç janë njerëzit; meqenëse këto jo vetëm që sigurojnë ushqim dhe pastrojnë ajrin, por përdoren gjithashtu në fabrika (druri, letra, ndër të tjera) dhe në krijimin e ilaçeve.

Fazat e ciklit jetësor të bimës

Cikli jetësor i tij konsiderohet të jetë i llojit haplodiplon dhe ka katër faza, secila e diferencuar nga karakteristikat dhe funksionet e veta; në të njëjtën mënyrë që do të ishte për një organizëm tjetër siç është njeriu, domethënë bima kalon nëpër të lindja, zhvillimi, riprodhimi dhe vdekja; vetëm se sapo të riprodhohet, mënyra në të cilën shpërndahen farat mund të ndryshojë.

Fara e bimëve

Bimët që riprodhohen seksualisht fillojnë ciklin e tyre me një farë, ku ajo është e aftë të mbin dhe të rritet nëse kushtet janë të favorshme; arsye për të cilën sipas secilit lloj të bimës, do të ketë mënyra të ndryshme të binjakëzimit të tyre. Këto fara përmbajnë embrionin e bimës.

Në rast se doni të bëni një eksperiment me thjerrëzat, fasulet, garrofonin ose bimën që dëshironi, mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të gjeni një enë transparente, në të cilën duhet të vendosni një letër ose pambuk që është i lagur dhe farat. Ideja është të mbash pambukun ose letrën të lagur dhe të shohësh se si shkon ky cikël.

Mbirjes

Fara dikur është në një vend ku kushtet janë të nevojshme për lindjen e saj, fillon faza e mbirjes. Këto elementë themelorë janë drita, uji dhe nxehtësia, ku secila bimë është e ndryshme por për eksperimentin do të mjaftojë sa më sipër.

Disa ditë më vonë, një farë radikale do të dalë nga fara, e cila do të trashet dhe rritet, duke marrë një pamje të ngjashme me një rrënjë të zakonshme; Përveç kësaj, shtresa e jashtme e farës do të hiqet.

Në rastin e të qenit farë dicotyledons, shtresa e jashtme zbutet për të thithur lagështi dhe pasi të mbillet, ndahet; ndërsa monokot ato nuk ndahen, por mirëmbahen gjatë zhvillimit të bimës.

Zhvillim

Filiz

dikur bima fillon të rritetFaza e saj më e re quhet "filiz", ku cotyledons (gjethet primordiale) do të jenë të hapura dhe plumule do të zhvillohet, e cila do të lejojë rritjen e gjetheve të saj të para.

rritje

Hapi tjetër në eksperiment është nxjerrja e tij nga ena dhe transferimi i tij në tokë, pasi cotyledons kanë rënë përfundimisht dhe bima duhet të vazhdojë të rritet; Meqenëse ata e kalojnë tërë jetën e tyre në rritje, prandaj duhet të shkurtohen herë pas here, varësisht nga lloji.

Në këtë faza e ciklit jetësor të bimëve, ata duhet të fillojnë të gjenerojnë ushqimin e tyre në mënyrë që të vazhdojnë të rriten, një proces i njohur si fotosinteza dhe se aftësia për ta bërë këtë fitohet pasi të jenë të dukshme gjethet e para.

Fotosinteza njihet si procesi kimik me të cilin bimët kanë aftësinë për të shndërruar lëndën inorganike në organike, falë energjisë nga rrezet e diellit. Kjo falë klorofilit (pigment jeshil në gjethe dhe kërcell).

Ndërsa bima rritet lart, rrënjët vazhdojnë të zbresin, pasi ato duhet të depërtojnë më thellë në tokë për të thithur lëndët ushqyese dhe ujin që janë në të.

riprodhim

Bimët mund të riprodhohen si seksualisht ashtu edhe aseksualisht, që do të thotë se varësisht nga lloji i bimës, do të ketë një proces të ndryshëm riprodhimi. bimë që lindin nga farat ata riprodhohen seksualisht; ndërsa aseksualët janë përmes stoloneve të emetuara nga bima amë.

Ata të riprodhimit seksual arrijnë të riprodhohen përmes lules pasi ajo ka të dy gjinitë, gjë që lejon bashkëveprimin midis polenit dhe vezores. Objektivi është që i pari të arrijë të dytin, diçka që arrihet përmes zogjve të ngarkuar me pllenimin e luleve, ku ato tërhiqen nga aroma dhe ngjyra e prodhuar nga poleni i njëjtë.

Kur vezoret fekondohen ato bëhen fara që në një farë mënyre ose në një tjetër arrijnë tokën ose tokën (zakonisht nga kafshët, era ose qeniet njerëzore) dhe nëse gjejnë kushtet e duhura në të, ata fillojnë të mbijnë dhe me këtë cikli do të përsëritet përsëri.

Sidoqoftë, riprodhimi aseksual duhet gjithashtu të theksohet, pasi ky lloj ndjek një proces për t'u riprodhuar ndryshe nga cikli tjetër i jetës së bimëve. Këto arrijnë të rriten falë stoloneve të emetuara nga nëna, pasi vajzat lindin në majën e tyre. Më vonë rrënjët arrijnë të depërtojnë në tokë dhe të fillojnë të zhvillohen në mënyrë të pavarur.

Ky ka qenë cikli sipas fazave të jetës së një bime, i cili megjithëse ndryshojnë në riprodhimin e tyre, fazat e tjera janë mjaft të ngjashme. Ato konsiderohen qenie të gjalla sepse kanë një funksion para se të vdesin, pasi kanë lindur, ushqehen dhe rriten, riprodhohen dhe më vonë vdesin, secila në një periudhë të ndryshme kohore.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.